Jaunumi

Klātienes turnīri
Jūrmalā ar FIDE atbalstu notiks Starptautiskais bērnu un jauniešu šaha festivāls “Rudaga-Kaissa 2023”

No 2023. gada 26. jūlija līdz 3. augustam Jūrmalā 15. reizi notiks starptautiskais bērnu un jauniešu šaha festivāls “Rudaga-Kaissa 2023”. Šogad jau trešo reizi savā kalendārā to iekļāvusi arī Starptautiskā šaha federācija (FIDE), tādējādi Jūrmalā plāno ierasties ne tikai Latvijas jaunie spēlētāji, bet arī šahisti no Lielbritānijas, Spānijas, Vācijas, Nīderlandes, Ukrainas, Lietuvas, Igaunijas u.c. valstīm. Deviņos turnīros bērni un jaunieši cīnīsies par TAVEX zeltu, kā arī citām vērtīgām balvām – vairākos turnīros aicināti spēlēt arī pieaugušie.

Reģistrēties, aizpildot reģistrācijas anketu šeit.

“Parādot, ka mūsu komanda spēj atbilstošā līmenī organizēt starptautisku šaha festivālu bērniem un jauniešiem, līdz šim katrā no tiem piedalījušies vairāk nekā 200 dalībnieki ne tikai no Latvijas, bet arī ārvalstīm, tiesā pieredzējuši tiesneši, visiem festivāla laikā ir pieejamas arī dažādas citas izglītojošas aktivitātes, esam atkārtoti guvuši Starptautiskās Šaha federācijas augsto novērtējumu, mūsu šaha festivālu iekļaujot FIDE kalendārā,” gandarīta Starptautiskā bērnu un jauniešu šaha festivāla “Rudaga-Kaissa 2023” direktore Inesa Testeļeca.

Semarah hotel Lielupe, Jūrmalā ik gadu notiekošais Starptautiskais bērnu un jauniešu šaha festivāls “Rudaga-Kaissa 2023” dalībnieku, vecāku, treneru vidū tradicionāli gūst labu atsaucību, jo paralēli turnīriem notiek meistarklases un simultānspēles šahā, pieejamas dažādas radošas darbnīcas, kā arī ir iespēja nedēļu baudīt kūrortpilsētas viesmīlību, priežu svaigo gaisu, peldes jūrā, iepazīt jaunus un satikt vecos draugus, atzīmē Inesa Testeļeca.

XV Starptautiskajā bērnu un jauniešu šaha festivālā “Rudaga-Kaissa 2023” notiks 9 turnīri. Tajos aicināti piedalīties bērni un jaunieši vecumā līdz 18 gadiem, kuri ieguvuši FIDE ID numuru. “Rudaga-Kaissa 2023” pamatturnīros paredzēta FIDE reitinga apskaite. Vairākos turnīros varēs spēlēt arī pieaugušie.

No 26. jūlija līdz 2. augustam notiks turnīrs Klasika (60’+30”) ar reitingu  <1800 un >1800 (bez vecuma ierobežojuma), turnīrs II sporta klasēm ar klasiskā šaha reitingu līdz 1800 “C” turnīrs spēlētājiem ar otro sporta klasi šahā (līdz 18. gadiem).

No 29. jūlija līdz 30.jūlijam paredzēts turnīrs Klasika spēlētājiem ar III, IV sporta klasi, un spēlētājiem bez sporta klases ar 30 min. bez pulksteņa, pēc tam 5’+3’(vecumā līdz 18 gadiem).

No 29. līdz 30. jūlijam risināsies ātrā šaha jeb RAPID turnīrs, kurā  varēs spēlēt arī pirmsskolas vecuma bērni.

31. jūlijā gaidāmas ātrspēles šahā jeb BLITZ turnīrs.

2.augustā būs arī simultānspēles seanss ar šaha lielmeistaru Alekseju Širovu, kā arī sieviešu FIDE meistari Agnesu Ter-Avatesjanu u.c. pieredzējušajiem šahistiem.

Starptautisko bērnu un jauniešu šaha festivālu “Rudaga-Kaissa 2023” dalībniekiem paredzētas daudzas vērtīgas balvas no TAVEХ un citiem atbalstītājiem.

Starptautiskais bērnu jauniešu šaha festivāls “Rudaga-Kaissa 2023” norisināsies viesnīcā Semarah hotel Lielupe, Jūrmalā, Bulduru pr.64/68 lielajā zālē Jurmala hall.

Starptautisko bērnu un jauniešu šaha festivālu “Rudaga-Kaissa 2023” organizē un atbalsta starptautiskā organizācija “Rudaga plus”, Starptautiskā Šaha federācija (FIDE), Jūrmalas pilsētas dome, Jūrmalas pilsētas Sporta serviss, Latvijas Šaha federācija, Bērnu un jauniešu izglītības iestāde Rudaga KAISSA (Rīga, Latvija) un Semarah hotel Lielupe. Organizatoru komandā iekļauti pieredzējuši Latvijas un citu valstu šahisti, tiesneši un šaha dzīves organizatori kā Dana Reizniece-Ozola u.c., galvenais tiesnesis būs starptautiskais tiesnesis (IA) Toms Kalniņš, tiesnese Diāna Matisone, Agapi Ter-Avatesjana, turnīra direktore – Inese Testeļeca, bērnu un jauniešu interešu izglītības iestādes valdes locekle.

Reģistrēties Starptautiskajam bērnu un jauniešu šaha festivālam “Rudaga-Kaissa 2023” aicināti ne tikai tā dalībnieki, bet akreditācija jāiegūst arī treneriem, dalībnieku pavadošajām personām, tiesnešiem, organizatoriem un tehniskajiem darbiniekiem.

Reģistrēties, aizpildot reģistrācijas anketu šeit.

Turnīri un noteikumi

Klasika (60’+30”)   <1800 и >1800, II sporta klase 26/07 -2/08

 “A” turnīrs

Bez vecuma ierobežojuma

Turnīrs spēlētājiem ar FIDE klasiskā šaha reitingu virs 1800.

Izspēles sistēma: Šveices sistēma, 8 kārtas, FIDE noteikumi, FIDE reitinga apskaite.

Laika kontrole: 90 minūtes partijai katram spēlētājam + 30 sekundes par katru izdarītu gājienu, sākot no pirmā.

“B” turnīrs

Turnīrs spēlētājiem ar FIDE klasiskā šaha reitingu līdz 1800.

Izspēles sistēma: Šveices sistēma, 8 kārtas, FIDE noteikumi, FIDE reitinga apskaite.

Laika kontrole: 90 minūtes partijai katram spēlētājam + 30 sekundes par katru izdarītu gājienu, sākot no pirmā.

“C” turnīrs

Vecums līdz 18 gadiem.

Turnīrs spēlētājiem ar otro sporta klasi šahā.

Izspēles sistēma: Šveices sistēma, 8 kārtas, FIDE noteikumi, FIDE reitinga apskaite.

Laika kontrole: 90 minūtes partijai katram spēlētājam + 30 sekundes par katru izdarītu gājienu, sākot no pirmā.

Klasika 3,4, un bez sporta klases spēlētājiem ar 30 min bez pulksteņa , pēc tam 5’+3’

29.07.-30.07.

“D” turnīrs – III sporta klase

Vecums līdz 18 gadiem.

Turnīrs spēlētājiem ar trešo sporta klasi šahā.

Izspēles sistēma: Šveices sistēma, 8 kārtas, FIDE noteikumi.

“E” turnīrs –  IV sp.kl.

Vecums līdz 18 gadiem

Turnīrs spēlētājiem ar ceturto sporta klasi šahā.

Izspēles sistēma: Šveices sistēma, 8 kārtas, FIDE noteikumi.

Laika kontrole: bez laika kontroles.

“F” turnīrs BEZ Sporta klases

Vecums līdz 18 gadiem.

https://fide.com/calendar/53675

 Papildu informācija:

“Rudaga-Kaissa 2023” administratore Irina Ter-Tatchatyan

Tālr. +371 26491059

e-pasts chess.rudaga@gmail.com

https://www.sahafederacija.lv/kalendars/

https://www.fide.com/

https://fide.com/calendar/53675

https://www.instagram.com/rudagakaissachess/

https://www.facebook.com/rudagakaissa

 

Piemiņas turnīrs Skolas vēsture
Jūlijā notiks trenera Aivara Stašāna 2. piemiņas kausa izcīņa

Šogad, 15. jūlijā un 16. jūlijā, notiks Rīgas Šaha skolas bijušā direktora un skolas trenera Aivara Stašāna (13.07.1954. – 26.10.2021.) 2.piemiņas kausa izcīņa. Informāciju par piemiņas turnīru skatīt nolikumā šeit.

Aivars Stašāns šaha bērnību pavadījis vienā no Latvijas šaha pilsētām – Kuldīgā, pārstāvot Kuldīgas bērnu sporta skolu. Šahu mācījies Kuldīgas bērnu sporta skolas Šaha nodaļā pie trenera Alberta Grandberga. 1971.gada Rīgas čempionāta pusfinālā izpildījis meistarkandidāta normu. Būdams jau Rīgas Šaha skolas direktors, turpinājis spēlēt šahu, tostarp arī Kuldīgā, 1980.gadā kļūstot par Kuldīgas atklātā čempionāta meistarības grupas uzvarētāju. Vēlākajos gados, strādājot par šaha treneri un turpinot aktīvi spēlēt šahu, tiek iegūts arī Latvijas nacionālā meistara tituls. 2014.gadā A.Stašāns kļuva par Latvijas senioru čempionāta uzvarētāju.

No 1978.gada līdz 1981.gadam izcilais šaha speciālists un treneris Aivars Stašāns bija Rīgas Šaha skolas direktors, vēlāk strādājis arī par Rīgas Centrālā šaha – dambretes kluba direktora vietnieku. Kad 1981.gadā Aivars Stašāns pārgāja trenera darbā, par Rīgas Šaha skolas direktori kļuva Vilija Circene, bet Aivars Stašāns visu mūžu veltīja šaha trenera darbam, sagatavojot jaunos šahistu talantus.

Intervijas Latvijas čempionāts
Toms Kantāns – 2023. gada Latvijas čempions šahā

Jau iepriekš rakstījām, ka šogad maija sākumā lielmeistars Toms Kantāns kļuva pirmo reizi par Latvijas čempionu klasiskajā šahā. Labākie sasniegumi Latvijas šaha čempionātos līdz šī gada 1. vietai bija  2. vieta (2015. un  2017. gadā) un 3. vieta (2010. un  2014. gadā). Toms Kantāns ir arī daudzkārtējais Latvijas komandu šaha čempionāta uzvarētājs (2010., 2012., un 2015. gadā). 2022. gada augustā Rīgā Toms Kantāns izcīnīja 2. vietu starptautiskajā šaha festivāla Rīgas Tehniskās universitātes Open2022  “A” turnīrā.

Lūk, neliels ieskats Latvijas Šaha federācijas intervijā ar jauno Latvijas šaha čempionu.

– Šī ir pirmā intervija kā ar čempionu, tādēļ pastāsti, kā tava karjera veidojās līdz šim. Cik gados un kur tu sāki spēlēt, kas bija tavi treneri? Vai šobrīd tev ir kāds treneris?

– Gājienus iemācījos pirmsskolas vecumā ar vectēvu, bet pirmie treniņi bija 1. klasē Berģu pamatskolas šaha pulciņā pie trenera Induļa Kociņa. Lai gan tas bija tikai reizi nedēļā, pateicoties trenera neatlaidībai un izteiktai mīlestībai pret šahu, pamazām tiku līdz 2. sporta klasei, kas man ļāva piedalīties jauniešu čempionātā, kurā līdz galam īsti neapzinoties, kas tas ir par turnīru, ar veiksmes palīdzību izcīnīju 2. vietu. Pēc tam sākās treniņi Rīgas Šaha skolā pie Benitas Vējas, kam man ir jāpateicas par nākamā karjeras posma pārvarēšanu, un pieredzes krāšanu starptautiskos turnīros. Vēlāk sāku trenēties ar Jāni Klovānu, kurš iemācīja visu nepieciešamo, lai kļūtu jau par meistaru. Vēlāk Artūrs Neikšāns pārņēma jauniešu trenēšanu šaha skolā un vairākus gadus, līdz kļuvu principā par profesionāli, aizvadīju, trenējoties, ar viņu. Nu jau ļoti ilgstoši strādāju patstāvīgi bez treneriem.

Komandu turnīri
XVI Šaha lietū uzvar Vernera Putkas komanda Montesilvano

20.-21.maijā Rīgā, Transporta un sakaru instutūtā (TSI), Lomonosova ielā 1 tika aizvadītas jauniešu komandu sacensības XVI Šaha lietus. Sacensībās piedalās komandas 4 jauniešu sastāvā, kur pie ceturtā obligāti ir jāspēlē meitenei. Šajās sacensībās ir noteikts dalībnieku vecuma ierobežojums, tās tiek organizētas jauniešiem no 13 gadu vecuma līdz 18 gadiem, taču meitenēm atļauts piedalīties arī jaunākām.

Pirmo reizi Šaha lietus sacensību vēsturē tās kļuva par starptautiskām, jo nolēmām ielūgt viesu komandas no Lietuvas un Igaunijas. Šogad atbrauca no katras kaimiņvalsts pa vienai komandai, kas pastiprināja savstarpējo konkurenci starp komandām. Cerams, ka jau citās reizēs interese būs vēl lielāka un plašāka.

Rīgas Šaha skola ir pateicīga par veiksmīgo sadarbību ar Transporta un sakaru institūtu, kura telpās mums ir iespēja organizēt lielus šaha turnīrus. ТSI jau daudzus gadus atbalsta mūsu valstī notiekošos šaha pasākumus, un šoreiz savās telpās uzņēma XVI Šaha lietus komandu sacensības.

Sacensības atklāja TSI rektors Juris Kanels, viņam tika uzticēts atklāt spēles pie līdergaldiņa mača. Interesanti, ka visi spēlētāji visās 4 partijās izvēlējās spēlēt e4!

Sacensībās piedalījās 26 komandas, divās dienās tika izspēlētas 8 spēļu kārtas ar apdomas laiku 25 min. un 10 sek. par izdarīto gājienu.

Jau no pirmajām spēlēm bija skaidrs, ka šeit spēlē lielie bērni jeb jaunieši un spriedze sākās no pirmām spēļu minūtēm, kā arī turnīra uzvarētājkomanda tika noskaidrota tikai pēc pēdējās kārtas pēdējām spēlēm.

Un tā par XVI Šaha lietus uzvarētājiem kļuva Rīgas Šaha skolas trenera Vernera Putkas komanda “Montesilvano”, 25,5 punkti, komandas dalībnieki – Emīls Jānis Mieriņš, Miķelis Vingris, Agnesa Ter-Avetisjana, Naomi Maklakova.

Latvijas čempionāts
Noskaidroti 2023. gada Latvijas šaha čempioni

Piektdien, 5. maijā, Rīgā, Transporta un sakaru institūta telpās noslēdzās Latvijas sieviešu, vīriešu un amatieru šaha čempionāti un tika noskaidroti 2023. gada Latvijas šaha čempioni. Šogad Rīgas Šaha skola bija plaši pārstāvēta visos trijos šaha čempionātos, piedaloties šaha cīņās gan skolas audzēkņiem, gan treneriem.

Vīriešiem pirmo reizi par uzvarētāju kļuva GM Toms Kantāns (2480) – 8,5 punkti no 9, atstājot 2. vietā ar 7,5 punktiem pagājušā gada čempionu GM Ilmāru Starostīti (2409). Šogad par patīkamu pārsteigumu parūpējās Rīgas Šaha skolas audzēkņi, jo 3.vietu ar 6,5 punktiem ieguva tikai 14 gadus jaunais Rīgas Šaha skolas audzēknis Reinis Paikens (1766), savu reitingu paaugstinot par 216 punktiem! Rīgas Šaha skolā Reinis Paikens trenējas pie trenera Semjona Galkina, kā arī savai izaugsmei apmeklē šaha lielmeistaru Alekseja Širova un Artura Neikšana rīkotās meistarklases. Savukārt augstajā 4. vietā ar 6.punktiem ierindojās cits Rīgas Šaha skolas audzēknis – meistarkandidāts Miķelis Vingris, savu reitingu paaugstinot par 43,6 punktiem. Reitinga pieauguma ziņā jāapsveic vēl divi Rīgas Šaha skolas audzēkņi  – Renārs Mūzis (1558), kuram 21. vieta un plus 161,6 punkti, kā arī Nikolajs Platonovs (1657) – 31. vieta un plus 101,6 punkti. Apsveicam!

Klasifikācija
Klasifikācijas turnīra rezultāti II sporta klasēm

15.-16.aprīlī bija paredzēts klasifikācijas turnīrs II sporta klasēm, kas arī 15.aprīlī iesākās, taču neparedzētu tehnisku iemeslu dēļ turnīrs tika apturēts. Atlikušās 4 kārtas tika pārceltas uz nākamo nedēļu, attiecīgi 23. aprīļa svētdienu.

Kopā piedalījās 40 Rīgas Šaha skolas audzēkņi. Pēc turnīra pārcelšanas 28 izdevās to sekmīgi turpināt. Par turnīra uzvarētāju kļuva Kristers Auziņš, izcīnot 6 punktus 7 spēlēs. Kristers izpildīja jau otro pirmās sporta klases normu, attiecīgi viņš ir izpildījis I sporta klasi.

Intervijas Kompozīciju risināšana
Kas ir šaha kompozīcija? Saruna ar Latvijas čempioni šaha kompozīcijā Lauru Roguli

Šaha uzdevumi, risinājumi, kompozīcijas, problēmas, puzles… Vai šaha kompozīcijas ir šaha uzdevumi? Kas tad īsti ir šaha kompozīcija? 

Šaha kompozīcija ir no praktiskās šaha spēles vēsturiski izveidojusies šaha jaunrades nozare, kuras mērķis ir šaha ideju izteikšana mākslinieciskā formā. Tās radošais process ir mākslīgu pozīciju  jeb kompozīciju radīšana ar konkrētu uzdevumu vienai no pusēm, piemēram, mats divos, trīs vai vairāk gājienos, etīde, palīgmats, pašmats utt. Šīs kompozīcijas tiek piedāvātas risināšanai – notiek sastādīšanas un risināšanas konkursi un sacensības, ieskaitot pasaules čempionātus.  

Šaha kompozīcijai, tāpat kā šaha spēlei, ir sava attīstības vēstureRīga 20. gadsimta sākumā bija izveidojusies par ievērojamu šaha kompozīcijas centru. 1911. gadā savas pirmās etīdes publicēja latviešu šaha kompozīcijas lepnums Hermanis Matisons. Šaha kompozīciju risināšana bija ļoti populāra šahistu vidū. Toreiz šaha gājienus sauca arī par vilcieniem, šaha kompozīcijas – par problēmām

Šaha vēsture
Pirmajam analogajam šaha pulkstenim – 140 gadi

Kas gan mūsdienās var iedomāties cīņas šaha turnīros bez šaha pulksteņiem! Mums varētu likties, ka kādreiz šahistiem klājās vieglāk, jo viņi varēja domāt, cik ilgi vien tīk. Nereti partijas turpinājās bez pārtraukuma no agras rīta stundas līdz vēlai naktij. Rodas jautājums – vai toreiz rezultātu noteica šahistu meistarība, vai tomēr – dalībnieku pārgurums?

Pirms šaha pulksteņa izgudrošanas oficiālās spēles ilga vidēji no 8 līdz 9 stundām. 1843. gadā spēle starp Hovardu Stauntonu un Pjēru Sv.Amantu ilga 14,5 stundas! Atskaitē par Londonas starptautisko šaha turnīru 1851. gadā minēts, ka Viljamsa – Muklova partijas laikā abi pretinieki aizmiga. Pie galdiņa izgulējušies, viņi turpināja cīņu vēl četras stundas. Galu galā spēlētāji saprata, ka ir jānosaka laika ierobežojumi, un tika izgudroti šaha pulksteņi.

Lai ierobežotu bezgalīgo gājienu apdomāšanas laiku, sāka lietot smilšu pulksteņus. Pirmo reizi smilšu pulksteņi tika oficiāli izmantoti 1860. gadā šaha mačā Londonā. Lai gan smilšu pulksteņu izmantošana bija labs pirmais solis, tas nebija precīzākais laika noteikšanas veids, jo tos viegli varēja ietekmēt klimata mitrums un temperatūras izmaiņas.