Jūlijā notiks trenera Aivara Stašāna 2. piemiņas kausa izcīņa

Aivars Stašāns kopā ar saviem audzēkņiem Rīgas Šaha skolā
Piemiņas turnīrs Skolas vēsture

Šogad, 15. jūlijā un 16. jūlijā, notiks Rīgas Šaha skolas bijušā direktora un skolas trenera Aivara Stašāna (13.07.1954. – 26.10.2021.) 2.piemiņas kausa izcīņa. Informāciju par piemiņas turnīru skatīt nolikumā šeit.

Aivars Stašāns šaha bērnību pavadījis vienā no Latvijas šaha pilsētām – Kuldīgā, pārstāvot Kuldīgas bērnu sporta skolu. Šahu mācījies Kuldīgas bērnu sporta skolas Šaha nodaļā pie trenera Alberta Grandberga. 1971.gada Rīgas čempionāta pusfinālā izpildījis meistarkandidāta normu. Būdams jau Rīgas Šaha skolas direktors, turpinājis spēlēt šahu, tostarp arī Kuldīgā, 1980.gadā kļūstot par Kuldīgas atklātā čempionāta meistarības grupas uzvarētāju. Vēlākajos gados, strādājot par šaha treneri un turpinot aktīvi spēlēt šahu, tiek iegūts arī Latvijas nacionālā meistara tituls. 2014.gadā A.Stašāns kļuva par Latvijas senioru čempionāta uzvarētāju.

No 1978.gada līdz 1981.gadam izcilais šaha speciālists un treneris Aivars Stašāns bija Rīgas Šaha skolas direktors, vēlāk strādājis arī par Rīgas Centrālā šaha – dambretes kluba direktora vietnieku. Kad 1981.gadā Aivars Stašāns pārgāja trenera darbā, par Rīgas Šaha skolas direktori kļuva Vilija Circene, bet Aivars Stašāns visu mūžu veltīja šaha trenera darbam, sagatavojot jaunos šahistu talantus.

Kā atminas skolas treneri,  Rīgas Šaha skolā Aivara Stašāna vadībā galvenā vērība bija vērsta uz rezultātu sasniegšanu, galvenā prasība un vērtējums trenera darbam bija viņa audzēkņu sasniegumi jeb meistarība. Tika iedibinātas audzēkņu nometņu organizēšanas tradīcijas un noteikta darba kārtība tajās. Šaurajās, bet šahistiem tik iemīļotās, Smilšu ielas šaha skolas telpās tika organizēti dažādi šaha turnīri un sacensības. 

Aivars Stašāns kopā ar treneri un šaha tiesnesi Paulu Podnieku sveic Rīgas Šaha skolas audzēkni Poļinu Ni (Zbenoviču)
Rīgas Šaha skolas treneri
Kopā ar Rīgas Šaha skolas direktori V.Circeni un kolēģiem
Kopā ar Rīgas Šaha skolas direktoru E.Berķi un kolēģiem
Kopā ar Rīgas Šaha skolas direktori L.Unguri un kolēģiem

Aivars Stašāns bija viens no nedaudzajiem šaha treneriem, kurš augstāko izglītību ieguvis tieši šaha trenera specialitātē. Strādājot Rīgas Šaha skolā A.Stašāns nepārtraukti pilnveidoja savas  zināšanas, piedaloties dažādos treneru kursos un semināros.

šaha treneru seminārs
A.Stašāns FIDE treneru seminārā 2013.gadā
šaha treneri seminārā
A.Stašāns treneru seminārā Rīgas Šaha skolā 2014.gadā

Ar iegūtajām zināšanām Aivars Stašāns nenogurstoši dalījās ar jaunajiem šahistiem un šaha skolas audzēkņiem visa mūža garumā. 

šahisti spēlē šahu
A.Stašāns kopā ar audzēkņiem 2016. gadā, šaha skolai uzsākot darbu jaunajās telpās

Ne velti, meklējot informāciju par izcilo šaha treneri, pirmais, ko varam atrast, ir raksti tieši par viņa audzēkņu panākumiem starptautiskā mērogā – par medaļām pasaules šaha čempionātos jauniešiem. Ar gandarījumu varam lasīt par Aivara Stašāna audzēknes Rīgas Šaha skolas absolventes, šobrīd jau šaha lielmeistares Ilzes Bērziņas panākumiem 1996. gadā, kļūstot par sudraba medaļas  ieguvēju klasiskajā un ātrajā šahā pasaules šaha čempionātā U-12 vecuma grupā, bet divus gadus vēlāk atkal iegūstot pasaules čempionāta medaļu – šoreiz bronzas medaļu ātrajā šahā pasaules šaha čempionātā U-14 vecuma grupā.

Tajā pat laikā cits Aivara Stašāna audzēknis – Miķelis Vingris 2017. gadā ieguva 3.vietu pasaules šaha čempionātā U-8 jauniešiem. Taču arī šoreiz treneris audzēkņa panākumus vērtēja piesardzīgi – tie treneri esot pārsteiguši, taču panākumi esot likumsakarīgi, ne nejauši.

Paralēli šaha trenera darbam, Aivars Stašāns bija aktīvs šaha spēlētājs un  kopā ar audzēkņiem brauca uz dažādiem turnīriem tepat Latvijā un ārzemēs.

Kopā ar skolas treneri Benitu Vēju un jaunajiem Latvijas šahistiem kādā no ārzemju braucieniem

Aivars Stašāns labprāt piedalījās dažādos ar šahu saistītos pasākumos. Braucot vilcienā uz Gulbeni uz Bānīša svētkiem, kas 2011.gadā tika organizēti par godu mazbānīša 110.gadadienai, treneris labprāt piedalījās un priecājās par šaha spēli ar pasažieriem šaha vilcienā.

vilciena pasažieri spēlē šahu
Bānīša svētkos 2011. Ceļojums pa šaursliežu dzelzceļu, pasažieriem spēlējot šahu
šahisti spēlē šahu
A.Stašāns Rīgas Šaha skolas komandas sastāvā Latvijas komandu čempionāta augstākajā līgā 2014.gadā

Šeit ir iespējams vērot šaha partijas video  nacionālā meistara Aivara Stašāna partijai pret šaha lielmeistaru, arī Rīgas Šaha skolas absolventu Alekseju Širovu Open Rapid Siguldā 2018.gadā.

Bet vislabāk bijušā šaha skolas direktora, trenera Aivara Stašāna dzīvi un darbu raksturo audzēkņu pateicības vārdi, kā arī viņu vēlme palīdzēt trenerim grūtajā cīņā ar slimību, bet šobrīd – organizējot piemiņas turnīru par godu savam Trenerim.

Rakstā izmantotās literatūras avoti:

 1. Padomju Dzimtene (Kuldīga), Nr.149 (22.12.1966) (periodika.lv)

2. Padomju Dzimtene (Kuldīga), Nr.34 (18.03.1980) (periodika.lv)

3. Padomju Dzimtene (Kuldīga), Nr.150 (18.12.1984) (periodika.lv)

3. Sports (Latvijas PSR Sporta biedrību izdevums), Nr.66 (27.04.1972) (periodika.lv)

4. Neatkarīgā Rīta Avīze, Nr.263 (08.11.1996) (periodika.lv)

5. Neatkarīgā Rīta Avīze, Nr.296 (18.12.1996) (periodika.lv)

6. Sports (Latvijas PSR Sporta biedrību izdevums), Nr.270 (23.11.1998) (periodika.lv)

7. Sports, Nr.92 (19.04.1997) (periodika.lv)

8. Mazais šahists Miķelis Vingris šogad daudzus iedvesmoja ar saviem panākumiem, reiz viņš plāno kļūt par čempionu(tv3.lv)

9. Pirmklasnieks no Latvijas gūst panākumus pasaules šaha čempionātā | LA.LV

10. Šaha meistarības klase pasažieru vilciena vagonā (delfi.lv)

11. Šaha partija A.Širovs – A.Stašāns Open Rapid Sigulda 2018

12. Ko nozīmē būt šaha trenerim? Saruna ar treneri Benitu Vēju – Rīgas Šaha skola (sahaskola.lv)

Fotogrāfijas no Rīgas Šaha skolas arhīva, skolas treneres Benitas Vējas un skolas absolventes Poļinas Ni personīgā arhīva.

Teksts – Rīgas Šaha skolas absolvente, skolas galvenā speciāliste Ilze Ķempele