Starptautiskā šaha diena – 20.jūlijs

Starptautiskā šaha diena
Pasākumi Šaha vēsture

Katru gadu visā pasaulē 20.jūlijā tiek atzīmēta Starptautiskā Šaha diena. Kāpēc tieši 20.jūlijā? Jo, kā zināms, Starptautiskā Šaha federācija (franču: Fédération internationale des échecs — FIDE) ir dibināta 20. jūlijā, 1924. gadā,  Francijas galvaspilsētā Parīzē, un ir pasaulē vadošā šaha organizācija, kas apvieno 170 nacionālās šaha organizācijas. Tās mītne atrodas Lozannā, Šveicē.

Šahs ir intelektuāls sporta veids, ar senu un bagātu vēsturi, kas ir aizsākusies pirms vairāk nekā 1500 gadiem Indijā, kas tiek uzskatīta par šaha dzimteni. Šahs prasa stratēģisku domāšanu, koncentrēšanos un analītiskas prasmes. Tas attīsta loģiku, plānošanas prasmes un spēju pieņemt lēmumus stresa situācijās. Šahs kā sporta veids ietver fiziskās un psiholoģiskās sagatavotības aspektus, jo spēlētājiem jāspēj saglabāt koncentrēšanos augstā līmenī stundām ilgi.

Šahs tiek atzīts par sporta disciplīnu daudzās valstīs un FIDE to oficiāli regulē. Tā nodarbojas ar šaha popularizēšanu un dažādu starptautisku sacensību organizēšanu pasaulē. Latviju FIDE pārstāv Latvijas Šaha federācija. Šahs pasaulē tiek spēlēts gan amatieru, gan profesionālā līmenī pēc FIDE apstiprinātiem šaha noteikumiem dažādās disciplīnās, kas atšķiras ar laika kontroli, kas tiek noteikta vienas partijas izspēlei. Šahs var tikt spēlēts arī bez laika kontroles, kā arī kā korespondencšahs – šaha sacensību veids, kurā tās dalībnieki atrodas dažādās vietās, bet šaha gājienu nodošana notiek, izmantojot pastu, telegrāfu, telefonu, radio, internetu vai citus tālsakaru līdzekļus. Mūsdienās izplatītākās šaha disciplīnas ir klasiskais, ātrais (rapid) šahs un ātrspēle (blitz). Augstas klases šahisti mēdz sniegt simultānspēles seansu, vienlaicīgi sacenšoties ar vairākiem pretiniekiem, kuri parasti ir zemākas sporta klases šahisti. Vēl ir sastopami dažādi šaha spēles paveidi kā, piemēram, zviedru šahs, Fišera šahs, šahs ar metamajiem kauliņiem (Dice Chess). Latvijā notiek sacensības arī šahboksā. Latvijas Šahboksa federācija sadarbībā ar Latvijas Šaha federāciju organizē Latvijas šaha čempionātus cīnītājiem. Šahboksa profesionālajās sacīkstēs ir noteikti kritēriji. Šahā jābūt spēles līmenim vismaz ar FIDE reitingu 1600, savukārt boksā jābūt aizvadītām vismaz 50 cīņām boksā vai līdzīgā cīņas veidā. Šahs var būt individuāls un komandu sporta veids, jo notiek gan individuālas, gan komandu sacensības un šaha turnīri.

Šaha spēle efektīvi trenē smadzenes, kas īpaši labvēlīgi ietekmē bērnu un jauniešu prāta attīstību, attīsta kritisko domāšanu un palīdz viņiem mācību vielas apguvē skolā. Daudzas valstis kā, piemēram, Indija, ASV un Armēnija ir integrējušas šahu savās izglītības sistēmās. 2012. gada februārī Eiropas Parlaments izdeva dalībvalstīm deklarāciju, iesakot ieviest savās izglītības sistēmās programmu “Šahs skolā”. Latvijā daudzās skolās tiek organizēti šaha pulciņi. Rīgas Šaha skola – sporta skola ar vairāk nekā 500 audzēkņiem darbojas jau vairāk nekā 50 gadus. Prieks, ka bērnu un jauniešu šaha sacensības Latvijā kļūst ar katru gadu arvien populārākas.

Šahs ir īpaši populārs arī senioru vidū, jo tas palīdz uzturēt garīgo veselību un kognitīvās spējas, un to var spēlēt jebkurā vecumā. Tas, ka pie šaha galdiņa tiekas gan gados jauni, gan vecāki spēlētāji ar dažādām sporta klasēm, vēl vairāk kāpina sportisko interesi, mudina mācīties spēlēt šahu labāk. Bet, lai šo mērķi sasniegtu, vajadzīgas gan šaha zināšanas, gan praktiskā pieredze, gan laba fiziskā sagatavotība.

Šahs mūsdienās ir viens no populārākajiem intelektuālajiem sporta veidiem pasaulē, un tā izplatība ir ievērojami pieaugusi, īpaši pēdējos gados, pateicoties tehnoloģiju attīstībai un interneta iespējām. Mūsdienās daudzi pieaugušie spēlē šahu kā hobiju un tādas tiešsaistes platformas kā, piemēram, Lichess.org un Chess.com ir veicinājušas šī sporta veida masveidīgu izplatību.

chess.com

Pandēmijas laikā daudzi cilvēki pievērsās tiešsaistes šaham, kas veicināja tā pieprasījumu. 2020. gadā Netflix seriāls “The Queen’s Gambit” izraisīja šaha popularitātes sprādzienu, īpaši sieviešu vidū. Pēdējos gados arī FIDE lielu uzmanību pievērš šaha popularizēšanai tieši sieviešu un meiteņu vidū. Īpašs nopelns šeit ir sieviešu šaha lielmeistarei no Latvijas Danai Reizniecei kā FIDE rīkotājdirektorei. Pateicoties bijušā pasaules čempiona Višvanatana Ananda merķtiecīgai šaha popularizēšanai savā valstī, t.sk. arī valsts atbalstam šaha mācīšanai skolās, Indija ir kļuvusi par šaha lielvalsti, no kurienes nāk arvien jauni šaha talanti, piemēram, visjaunākais šaha čempions Gukešs Dommaradžu. Šaha turnīri pasaulē tiek plaši atspoguļoti Twitch un YouTube straumēšanas kanālos ar tādiem populāriem šaha spēlētājiem un komentētājiem kā Hikaru Nakamura, kas ir piesaistījuši šaham arī lielu jauniešu auditoriju. Viens no pasaules līmeņa top šaha satura veidotājiem, sacensību komentētājiem šajās platformās ir arī Latvijas lielmeistars un šaha treneris Arturs Neikšāns, kurš sadarbojas ar visā pasaulē populāro šaha satura Gotham Chess veidotāju Levy Rozman. Vairāk skatīt https://www.youtube.com/@GMNeiksans


 

Šahs ir sporta veids, kur ir sakārtota reitingu, sporta klašu un titulu sistēma, regulāri notiek sacensības ar FIDE reitinga apskaiti, kas motivē spēlētājus sekot līdzi savam spēlētāja progresam, paaugstināt savu FIDE reitingu. Šaha sacensības tiek organizētas, izmantojot dažādas sacensību formulas, kas pielāgotas turnīra mērķim, dalībnieku skaitam un laikam. Ik pa diviem gadiem notiek Pasaules šaha olimpiāde, kuru rīko FIDE un tā notiek komandu sacensību formātā, kur šahisti pārstāv savas valsts komandu, un rezultāti tiek aprēķināti, summējot individuālos punktus. 

Mūsdienās visizplatītākā ir Šveices sistēma (Swiss system), kas ir laba liela mēroga turnīros ar daudziem dalībniekiem, piemēram, amatieru vai starptautiskajos turnīros. Dalībnieki katrā kārtā tiek salozēti pēc reitinga vai iepriekšējās kārtas rezultātiem, un viņi nespēlē ar tiem pašiem pretiniekiem divreiz. Iepriekš tik populārā Apļa sistēma, kad visi šaha sacensību dalībnieki tiekas savā starpā, tiek izmantota arvien retāk. Parasti tā tiek izmantota mazāka mēroga turnīros vai augstākā līmeņa sacensībās ar ierobežotu dalībnieku skaitu, kā piemēram, pasaules čempionāta kandidātu turnīrā. Cīņā par pasaules čempiona titulu izmanto maču kā sacensību formulu, kas ir augsta līmeņa duelis starp diviem spēcīgākajiem šahistiem. Šaha sacensībās mūsdienās daudz retāk izmanto Izslēgšanas sistēmu, kur spēlētāji sacenšas pa pāriem, un uzvarētāji virzās tālāk nākamajā kārtā, kamēr zaudētāji izstājas no turnīra. To izmanto FIDE Pasaules kausa izcīņā šahā.

Šahisti arvien biežāk izmanto iespēju spēlēt neklātienē jeb attālināti kādā no interneta šaha tiešsaistes platformām un  mūsdienās šahā daudz  aktuālāka  kļūst tāda svarīga tēma kā godīgas spēles jeb fair play principu ievērošana. Tai tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība, ņemot vērā pēdējā laika aktualitātes un notikumus saistībā ar godīgas spēles principu iespējamo neievērošanu gan klātienes, gan neklātienes šaha sacensībās.

Lai piedalītos šaha turnīros un sacensībās ar FIDE reitinga aprēķinu, visiem šahistiem ir nepieciešams FIDE identifikācijas jeb FIDE ID profils. Ja Tev vēl nav FIDE ID profila, aizpildi pieteikuma formu Latvijas Šaha federācijai šeit.

2024.gada 20.augustā Latvijas Šaha federācijā tika apstiprināti papildinājumi Sporta klašu un titulu iegūšanas noteikumos, kuri ir spēkā no 2024.gada 1.marta. Ar minētajiem noteikumiem aicinām iepazīties šeit. 

Piedalīšanās šaha sacensībās un turnīros ir lielisks veids kā gūt vērtīgu pieredzi, apliecinot savu meistarību. Tas palīdz spēlētājiem apgūt jaunas zināšanas un prasmes, kā arī trenē izturību, cīņassparu un norūda raksturu.  Ja tomēr vēl esi ar šahu uz Jūs, tad aicinām apmeklēt mūsu skolas mājas lapas Mācību stūrīti, kur sadaļā Šaha pamati varēsi apgūt pašus pamatus šai skaistajai un bagātīgajai spēlei. Mācību stūrīša Digitālo rīku sadaļa Tev palīdzēs ātrāk apgūt šaha spēli interneta šaha platformās, bet, sadaļā Meistarklases atradīsi mūsu šaha lielmeistaru padomus dažādām šaha stratēģijām.

Šaha sacensību un tuvāko turnīru kalendārs ir pieejams Latvijas Šaha federācijas sahafederacija.lv tīmekļvietnē, kā arī informācija par tuvākajiem turnīriem ir ērti apskatāma arī Rīgas Šaha skolas sahaskola.lv sadaļā Tuvākie turnīri. 

Spēlējam šahu un svinam šaha dienu kopā visā Latvijā un pasaulē!

Rīgas Šaha skolas galvenā speciāliste Ilze Ķempele

Kas tad īsti ir šahs?
Šaha pamati
Šaha spēles pamati/chess.com
Šaha spēles pamati/lichess.org
Šaha vēsture
Latvijas šaha vēsture
Prasmes un spējas, ko attīsta šahs 
Prasme spēlēt šahu palīdz mācībās
Pasaules čempioni šahā
Šaha pulkstenis, tā vēsture
Par šaha vēsturi Chess-Google Arts&Culture
Par šaha vēsturi FIDE Open Chess Museum