Šaha izglītības programmu kvalitatīvu apguvi veicinošie faktori. Šaha treneru semināra apskats

Šaha treneru seminārs
Pasākumi Treneru seminārs

Sestdien, 2024. gada 6. janvārī, Pullman Riga Old Town viesnīcas konferenču zālē “Falabella” norisinājās Rīgas Šaha skolas organizētais šaha treneru kvalifikācijas celšanas seminārs “Šaha izglītības programmu kvalitatīvu apguvi veicinošie faktori”, kurā bija aicināti piedalīties visi šaha entuziasti, kuriem interesē šaha attīstība un šaha aktualitātes Latvijā. Seminārs tika organizēts sadarbībā ar Latvijas Šaha federāciju. Neskatoties uz aukstajiem ziemas laika apstākļiem, seminārs bija labi apmeklēts un varēja just semināra dalībnieku patiesu ieinteresētību iesaistīties diskusijās par šaha aktualitātēm Latvijā. Piedāvājam nelielu ieskatu semināra apspriestajās aktualitātēs.

Semināru atklāja tā organizators, Rīgas Šaha skolas treneris un metodiķis Ģirts Tenis, iepazīstinot klātesošos ar semināra darba kārtību, kā arī informējot par notikušajām pārmaiņām Latvijas Šaha federācijas komandā – līdzšinējā ģenerālsekretāra Toma Kalniņa darbu turpinās  Daiga Falkane. Apsveikuma vārdus jaunajā 2024. gadā teica Latvijas Šaha federācijas valdes loceklis, viceprezidents Ilmārs Krūms, kā arī klātesošajiem tika nodrošināta iespēja iepazīties ar jaunās Latvijas Šaha federācijas ģenerālsekretāra pienākumu izpildītājas Daigas Falkanes uzrunu semināra dalībniekiem.

Aktualitātes Latvijas šahā 2024.gadā 

Semināra dalībniekiem bija iespēja izpausties garākās diskusijās par Latvijas šaha vides attīstīšanu, kā arī par iespējām popularizēt un attīstīt šahu Latvijā. Vairumu no idejām un ieteikumiem lektors Toms Kalniņš labprāt nokomentēja un izkristalizēja kā reālu, vai ne tik reālu. Noteikti jāuzteic Toms par Mentimeter jeb menti.com izmantošanu savā prezentācijā, kas deva iespēju visiem sanākušajiem vienlaicīgi iesaistīties interaktīvās diskusijās. 

Lektors Toms Kalniņš
Lektors Toms Kalniņš
Interesanti un oriģināli paņēmieni, kā veicināt bērna disciplīnu un ieinteresētību šaha treniņu nodarbībās 

Aizraujošā lektora Ata Bētiņa stāstījumā tika pievērsta uzmanība kopējai jauno šaha spēlētāju disciplīnai un uzvedības normām treniņu nodarbībās un pirms tām. Tika diskutēts, kā treneriem uzlabot šo situāciju savās darba vietās, jo diemžēl jauniešu vidū tā bieži vien nav pārāk augstā līmenī.

Vairākkārt tika uzsvērts, ka šahā, tāpat kā teju jebkurā citā komandu vai individuālajā sporta veidā, jauniešiem būtu jāsveicina treneri, jo tā ir  savstarpējās cieņas ievērošana.  Treneriem būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība jautājumam, kāpēc audzēkņiem tiek dota iespēja treniņu nodarbību laikos ienest telefonus treniņu telpā un izmantot tos nevajadzīgām aktivitātēm. Interesanti bija piemēri no vairākām izklaidējoši izglītojošām atmiņu spēlēm, kuras varētu būt interesanti izmantot ne tikai šaha, bet arī citu sporta veidu  nodarbībās ar jauniešiem. 

Lektors Atis Bētiņš
Lektors Atis Bētiņš
Populārākās šaha programmas, to atšķirības un vērtējumi. Darbs ar šaha programmām un to datu bāzi

Lekcijā tika salīdzināti vairāki šaha dzinēji (chess engines), izskaidrotas to priekšrocības un mīnusi, kā arī salīdzinātas katra dzinēja izmaksas un apspriesta to nepieciešamība atkarībā no šaha spēlētāja vai trenējamā līmeņa un profesionalitātes. Vairākkārt tika veikta Chess.com un Lichess.org. platformu salīdzināšana. Pēc lektora Vaira Kurpnieka domām, Lichess.org platforma iesācēja un amatieru līmenim ir daudz pateicīgāka ar savām variācijas iespējām un to, ka tas viss ir par brīvu. Tāpat arī tika uzsvērts, ka turnīru un virtuālo spēļu grupu izveide lichess.org platformā ir krietni vien iespējamāka un reālāka nekā nepilnajā jeb brīvajā chess.com versijā.

Lektors Vairis Kurpnieks
Lektors Vairis Kurpnieks
Korespondences šahs Latvijā un pasaulē, tās ietekme šaha prasmju pilnveidošanā

Lektors Aivars Kažoks iepazīstināja plašāk ar korespondences šaha pasauli un pastāstīja par galvenajām atšķirībām starp korespondences un klasisko šahu. Korespondences šahs mūsdienās būs ļoti piemērots tiem, kuriem patīk ļoti iedziļināties šaha spēļu analīzē. Korespondences šahs aizrauj šahistus, kuri ar lielu prieku darbojas ar šaha dzinējiem un meklē dažādus veidus, kā ne tikai uzlabot savu šaha spēli, bet seko līdzi un meklē uzlabojumus arī saviem šaha dzinējiem. Tāpat nekur nav palikušas arī vecās korespondences šaha metodes, kas ir, literatūras izzināšana šaha grāmatās un mūsdienās arī interneta jeb online vidē. Vairāk par korespondences šahu var uzzināt tās oficiālajā tīmekļvietnē.

Lektors Aivars Kažoks
Lektors Aivars Kažoks
Etīdes – neatņemama treniņa procesa sastāvdaļa

Interesanta un noderīga sadaļa šaha treneriem bija lektora Edgara Ungura izklāsts par to, kā viņš savās treniņu metodēs izmanto etīdes. Klātesošie tika iepazīstināti ar vairākām ļoti interesantām un āķīgām etīdēm. Dalībnieki aktīvi izmantoja arī iespēju kopā ar Edgaru tās atrisināt. Tāpat arī lektors nodemonstrēja, kā viņš izmanto etīžu mājasdarbus un izaicinājumus jaunajiem šahistiem virtuālajā vidē, un kā tie var strādāt kā lielisks palīgs jauniešu šaha prasmju attīstīšanai pat tad, kad audzēkņi nav treniņu nodarbībās. Tāpat arī atmiņā paliekošs bija Edgara sacītais par etīdēm kā par vienu no visskaidrākajiem atspulgiem tajā, vai jaunietim maz šahs interesē kā spēle, vai arī viņš ar to nodarbojas viltus pienākuma pēc. Respektīvi, kā Edgars teiktu, ja jaunieti etīdes pavisam neuzrunā un pat vissaistošākās etīdes neliekas interesantas, tad kaut kas ar viņu nav kārtībā iekš šī sporta veida.

Lektors Edgars Ungurs
Lektors Edgars Ungurs
Delegācijas vadītājas Lauras Rogules stāstījums par Eiropas jauniešu čempionātu Rumānijā

Latvijas jaunie šahisti no Rumānijas atgriezās ar vēsturisku panākumu – mūsu jaunā sportiste Agnesa Stepania Ter-Avetisjana ieguva zelta medaļu. Tāpat visai augstvērtīgus rezultātus uzrādīja vairāki citi mūsu jaunie šahisti, līdz ar to turnīrs Rumānijā atmiņā paliks ar lielu pluss zīmi, vismaz sportiskajā ziņā pavisam noteikti. Klātesošie tika iepazīstināti arī ar vairākām Agnesas un citu mūsu jauno šahistu partijām, radot iespēju visiem kopā paprātot, kādās pozīcijās mūsu sportisti savās partijās bija nonākuši un, cik veiksmīgi vai attiecīgi neveiksmīgi viņiem bija izvērsies turpinājums konkrētās partijas ietvaros. Vairāk par šo turnīru un rezultātiem var izlasīt mūsu mājas lapas rakstā šeit.

Lektore Laura Rogule
Lektore Laura Rogule

Vēlāk tika rīkots arī Jaunā gada blica turnīrs visiem tiem, kuri bija gatavi palikt, tā teikt, uz otro jeb noslēdzošo pasākuma daļu, kur uzvarētājiem bija iespējas tikt pie ļoti oriģinālām balvām.

Piedāvājam iepazīties ar lektora Edgara Ungura prezentācijas materiāliem

Etīde.pdf formātā

Skewer.pdf formātā

Challenge.png

Lektora Toma Kalniņa prezentācija

Ja Jūs ieinteresēja vēl citi materiāli no Edgara Ungura vai citu lektoru prezentācijām, kuras šeit nav publicētas, aicinām rakstīt savu jautājumu semināra organizatoram Ģirtam Tenim pa e-pastu gtenis@edu.riga.lv 

Paldies semināra organizatoram Ģirtam Tenim par profesionāli labi noorganizēto pasākumu un uz tikšanos nākamajos šaha pasākumos!

Semināra apskatu ar fotogrāfijām sagatavoja Ilze Ķempele, rakstā izmantojot semināra dalībnieka Gata Mašala no FB grupas @ŠAHS VISIEM piezīmes. Paldies Gatim par atsaucību un ieinteresētību šaha dzīves popularizēšanā Latvijā!