Toms Kantāns – 2023. gada Latvijas čempions šahā

Intervijas Latvijas čempionāts

Jau iepriekš rakstījām, ka šogad maija sākumā lielmeistars Toms Kantāns kļuva pirmo reizi par Latvijas čempionu klasiskajā šahā. Labākie sasniegumi Latvijas šaha čempionātos līdz šī gada 1. vietai bija  2. vieta (2015. un  2017. gadā) un 3. vieta (2010. un  2014. gadā). Toms Kantāns ir arī daudzkārtējais Latvijas komandu šaha čempionāta uzvarētājs (2010., 2012., un 2015. gadā). 2022. gada augustā Rīgā Toms Kantāns izcīnīja 2. vietu starptautiskajā šaha festivāla Rīgas Tehniskās universitātes Open2022  “A” turnīrā.

Lūk, neliels ieskats Latvijas Šaha federācijas intervijā ar jauno Latvijas šaha čempionu.

– Šī ir pirmā intervija kā ar čempionu, tādēļ pastāsti, kā tava karjera veidojās līdz šim. Cik gados un kur tu sāki spēlēt, kas bija tavi treneri? Vai šobrīd tev ir kāds treneris?

– Gājienus iemācījos pirmsskolas vecumā ar vectēvu, bet pirmie treniņi bija 1. klasē Berģu pamatskolas šaha pulciņā pie trenera Induļa Kociņa. Lai gan tas bija tikai reizi nedēļā, pateicoties trenera neatlaidībai un izteiktai mīlestībai pret šahu, pamazām tiku līdz 2. sporta klasei, kas man ļāva piedalīties jauniešu čempionātā, kurā līdz galam īsti neapzinoties, kas tas ir par turnīru, ar veiksmes palīdzību izcīnīju 2. vietu. Pēc tam sākās treniņi Rīgas Šaha skolā pie Benitas Vējas, kam man ir jāpateicas par nākamā karjeras posma pārvarēšanu, un pieredzes krāšanu starptautiskos turnīros. Vēlāk sāku trenēties ar Jāni Klovānu, kurš iemācīja visu nepieciešamo, lai kļūtu jau par meistaru. Vēlāk Artūrs Neikšāns pārņēma jauniešu trenēšanu šaha skolā un vairākus gadus, līdz kļuvu principā par profesionāli, aizvadīju, trenējoties, ar viņu. Nu jau ļoti ilgstoši strādāju patstāvīgi bez treneriem.

– Vai sevi uzskati par šaha profesionāli plašā šī vārda nozīmē? Vai vēl ir citas nodarbes?

– Darbojos daudzos dažādos veidos ap šahu, trenēšana, spēlēšana, komentēšana, nesen iesāku arī strīmot platformā “Twitch”, bet viss saistīts ar to.

– Tu esi pievērsies arī trenera darbam. Kādas ir sekmes? Cik dziļi esi tajā iekšā?

– Drīzāk pēc vairāku gadu pauzes esmu atgriezies trenera darbā, bet jaunums šobrīd ir mēģinājumi atrast veidus kā strādāt pēc abpusēji labiem nosacījumie arī ar Latvijas jauniešiem, kā, piemēram, papildus individuāliem treniņiem piedāvāt grupu nodarbības. Šobrīd reti kurš trenējas tikai pie viena trenera, līdz ar to, nekad nevar pateikt, kas tieši ir tas kas palīdzējis, bet vienmēr cenšos piedāvār to labāko un rezultāti visiem ar ko strādāju, manuprāt, uzlabojas, kas ir ļoti pozitīvi.

– Kādi tev ir šī gada klasisko turnīru plāni?

– Jau pavisam drīz došos uz lielu festivālu Kanādā, vēlāk turnīrs Cēsīs, bet citādi kalendārs vēl nav sastādīts, iespējams, Keresa memoriāls jūlijā Pērnavā un “Open” turnīrs augustā Suvalkos. Vasarā Latvijā ir ļoti forši, līdz ar to noteikti gribas pavadīt laiku arī šeit.

– Vai tev ir kādi mērķi šahā kā spēlētājam?

– Es noteikti vēlos vēl kādreiz pacelties līdz 2550 reitingam, varbūt pietuvoties 2600, ja viss sakrīt labi, bet šobrīd pie šī brīža situācijas, kad situācija ap “Open” turnīriem Eiropā strauji pasliktinās ar katru gadu, nav tik viegli vairs būt aktīvam spēlētājam, kā tas bija pirms gadiem 5 – 10.

Visu interviju lasīt šeit.

Rīgas Šaha skolas galvenā speciāliste Ilze Ķempele