Šaha sacensību apskats: 2024.gada maijs

šaha notikumu apskats
Klātienes turnīri Kompozīciju risināšana

Jūnijs un ilgi gaidītā vasara ir beidzot klāt! Piedāvājam ieskatīties iepriekšējā mēneša šaha sacensību apskatā, jo iespējams karstajās maija dienās bija grūtāk izsekot visām Latvijas šaha sacensībām, kurās kuplā skaitā piedalījās arī Rīgas Šaha skolas audzēkņi.

Latvijas Skolu šaha olimpiādes fināls

2024. gada 7.maijā Biznesa augstskolā “Turība” notika Latvijas skolu šaha olimpiādes Rīgas fināls, kurā tika noskaidroti Latvijas 2024.gada skolu šaha olimpiādes finālisti no Rīgas reģiona. 2024. gada 15.maijā par īstiem šaha svētkiem izvērtās Latvijas Skolu šaha olimpiādes Latvijas fināls, kas notika Rīgā, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolā RISEBA, un kopumā pulcēja 183 jaunos spēlētājus no visiem Latvijas novadiem. Latvijas Skolu šaha olimpiādes finālā spēlēja tie, kas bija izcīnījuši godalgotās vietas Kurzemes, Zemgales, Latgales, Vidzemes un Rīgas finālos, kā arī visi ar I sporta klasi un treneru īpaši izraudzīti audzēkņi.

Sacensības notika trijās vecuma jeb klašu grupās. Jaunākā grupa no 1. līdz 4.klasei, vidējā no 5. līdz 9.klasei, bet vecākā no 10. līdz 12.klasei. 1.–4.klašu zēnu grupā par čempionu kļuva Sergejs Fiļipovs (1743) no Rīgas 95.vidusskolas. Viņam 7 punkti. Tikpat iekrāja otrās vietas ieguvējs Maksimilāns Bodaks (1598) no Rīgas Valsts klasiskās ģimnāzijas, bet trešais ar 6 punktiem palika Pauls Veitners (1815) no Rīgas Katoļu ģimnāzijas. Šajā kategorijā meitenēm pārliecinoši labākā bija Aļona Tolmačeva (1695) no Rīgas 88.vidusskolas, kurai uzvaras visās partijās. Ar 6,5 punktiem sudrabu izcīnīja Sofija Teremranova (1720) no Rīgas Valdorfskolas, bet 6 punkti Līvai Mieriņai (1417) no Baldones vidusskolas.

Vissīvākā konkurence bija zēnu grupā no 5. līdz 9.klasei, jo aizraujošās cīņās metās 72 dalībnieki. Par čempionu ar 7 punktiem kļuva Renārs Mūzis (1995) no Rīgas Franču liceja, bet par puspunktu no viņa atpalika attiecīgi Artjoms Tolmačevs (2122) no Rīgas 88.vidusskolas un Reinis Valdats (2102) no Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas. Meiteņu vērtējumā labākā ar 7 punktiem bija Sofja Vasiļjeva (1864) no Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja, otrā un trešā vieta tika Laumai Mieriņai (1785; Rīgas Valsts 1.ģimnāzija) un Naomi Maklakovai (1854; Āgenskalna ģimnāzija), kurām 6 punkti.

Vecākajā kategorijā (10.–12.klases) visi cīnījās vienā turnīrā. Kopējā vērtējumā ar 7 punktiem uzvarēja Artjoms Zajakins (1957) no Rīgas Purvciema vidusskolas, sekoja WFM Agnesa Stepania Ter-Avetisjana (2056) no Rīgas Komercskolas, kurai 6,5 punkti un Maksims Otrohovs (1948) no Tālmācības vidusskola “Rīgas 1. vidusskola”. Viņa kontā 6 punkti. Tas nozīmēja, ka zēniem vakantā bronza pienācās Kristeram Feldmanim (1713) no V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas, bet meitenēm uz goda pjedestāla pārējiem diviem pakāpieniem kāpa Anna Petrova (1465) no O.Kalpaka Liepājas vidusskola un Justīne Elza Grāvere (1519) no Jūrmalas Pumpuru vidusskolas.

Visi rezultāti apskatāmi chess-results.com.

XVII “Šaha lietus” Latvijas atklātais jauniešu komandu čempionāts šahā

2024. gada 11. un 12. maijā notika XVII “Šaha lietus” Latvijas atklātais jauniešu komandu čempionāts šahā. Sacensībās piedalījās 26 komandas no dažādām Latvijas pilsētām. Šogad visas trīs godalgotās vietas komandu vērtējumā ieguva Rīgas Šaha skolas komandas.

Par  XVII “Šaha lietus” uzvarētājiem ar 29 komandas punktiem kļuva Rīgas Šaha skolas komanda H5(trenere Laura Rogule). Komandas dalībnieki (galdiņu secībā) – Reinis Valdats, Artjoms Tolmačevs, Romāns Tolmačevs, Marija Kuzņecova.

Vairāk par turnīra norisi un rezultātiem lasīt rakstā Par XVII “Šaha lietus” uzvarētājiem kļūst Rīgas Šaha skolas komanda H5.

Olaines šaha pavasaris

Kā informē Latvijas Šaha federācija, 2024.gada 11.maijā Olainē  tika aizvadīts jau astotais “Olaines šaha pavasaris”, kur A turnīrā saviem konkurentiem nekādas cerības neatstāja Rīgas Šaha skolas audzēknis Jaroslavs Orlovskis (U-12). 1. vietu starp meitenēm izcīnīja Rīgas Šaha skolas audzēkne, daudzkārtējā Latvijas čempione savā vecuma grupā Aļona Tolmačeva. Turnīra vēsture rāda, ka savā pirmajā “Olaines Šaha pavasarī” Aļona esot piedalījusies U6 grupā! .

Vairāk par turnīra norisi un rezultātiem lasīt rakstā Aizvadīts jau astotais “Olaines šaha pavasaris”.

“Olaines šaha pavasaris” A un B turnīru līderu partijas tika translētas lichess.org, partijas skatīt šeit.

50. Latvijas čempionāts šaha kompozīciju risināšanā

Tajā pat laikā 11.maijā Rīgā risinājās jubilejas 50. Latvijas čempionāts šaha kompozīciju risināšanā, kurā piedalījās arī Rīgas Šaha skolas pārstāvji. Latvijā pirmās zināmās klātienes šaha uzdevumu risināšanas sacīkstes notika 1930.gada 9.novembrī. Tās organizēja jaundibinātā Latvijas Šaha problēmistu biedrība. Tomēr Latvijas čempionātu vēsture sākās ar 1972. gadu.

Par uzvarētāju un 2024.gada Latvijas čempionu šaha kompozīciju risināšanā kļuva Modris Rāviņš (11 reizes Latvijas čempions! – 1986.,1994., 1999., 2008.,2011., 2012., 2014., 2016., 2017., 2019., 2024.), apsteidzot Rīgas Šaha skolas audzēkni Emīlu Taboru (Latvijas čempions 2022.gadā, būdams tikai 16 gadu jauns!) un Rīgas Šaha skolas treneri Lauru Roguli (Latvijas čempione 2018. un 2023. gadā). Vairāk par to, kas ir šaha kompozīcija un sarunu ar šaha lielmeistari Lauru Roguli lasīt šeit.

Vairāk par 50. Latvijas čempionāta šaha kompozīciju risināšanā norisi un rezultātiem lasīt rakstā Aizvadīts jubilejas čempionāts šaha kompozīciju risināšanā.

Latvijas 2024.gada komandu čempionāta pirmais posms

2024.gada 18.maijā Rīgas Šaha federācijas telpās (Rīga, Ganību dambis 21) notika Latvijas 2024.gada komandu čempionāta pirmais posms, kurā desmit komandas izspēlēja pa trim kārtām.

Pēc pirmā posma trīs vienības ir ieguvušas pa 5 komandu punktiem. Bez favorītiem RTU un “The Royal Biograph”, kas savā starpā spēlēja neizšķirti, līderpozīciju dala arī “Dark Horse / RŠS”.

Individuāli trīs uzvaras trijās partijās izcīnīja Reinis Paikens (2161) un Maksims Otrohovs (1680) no “Dark Horse / RŠS”, FM Matīss Mustaps (2355) no RTU un IM Vladimirs Svešņikovs (2411) no “The Royal Biograph”.

informē Latvijas Šaha federācija,  Rīgas Šaha skolas audzēkne WCM Marijas Kuzņecova (2082) šajā posmā reitingu paaugstināja par 31,2 punktiem, kas nozīmē, ka ir pārsniegta sieviešu FIDE meistares norma. Apsveicam!

Posma rezultāti apskatāmi chess-results.com.

Otrais posms notiks 17. un 18.augustā, savukārt trešais paredzēts no 6. līdz 8.septembrim.

Tournated.net atklāšanas turnīrs Rīgā

2024.gada 26.maijā viesnīcā “Wellton Riverside SPA” notika ātrā šaha turnīrs, kas bija zīmīgs ar inovatīvu šaha partiju tiešraides rīka tournated.net izmantošanu.

Zaudējot vien puspunktu 8 partijās, turnīrā pārliecinoši uzvarēja FM Matīss Mustaps (2266). Otrais ar 6,5 punktiem palika NM Reinis Paikens (2131) un viņš arī vienīgais, kurš spēja izturēt turnīra uzvarētāja spiedienu un nepiekāpties savstarpējā spēlē. Trešo un ceturto vietu ar 6 punktiem dalīja WFM Agnesa Stepania Ter-Avetisjana (2056) un NM Nellija Maklakova (1903) un, pateicoties labākiem papildrādītājiem, augstāku vietu ieguva tieši olimpiskās izlases dalībniece Agnesa Stepania Ter-Avetisjana. Balvas saņēma arī MK Nikolajs Krilovs (2149), kuram piektā vieta kopvērtējumā, Naomi Maklakova (1854) – dāmu balva, un Tifānija Bella Jākabsone (1467), kurai labākais rezultāts U-10 vecuma grupā.

Vairāk par sacensību norisi un rezultātiem lasīt rakstā Mustaps pārliecinoši labākais “Tournated” turnīrā.

Visi rezultāti un ieņemtās vietas apskatāmi šeit, bet fotogrāfijas no turnīra pieejamas šeit. Foto: Irina Oliševskaja.