Kas ir šaha kompozīcija? Saruna ar Latvijas čempioni šaha kompozīcijā Lauru Roguli

Intervijas Kompozīciju risināšana

Šaha uzdevumi, risinājumi, kompozīcijas, problēmas, puzles… Vai šaha kompozīcijas ir šaha uzdevumi? Kas tad īsti ir šaha kompozīcija? 

Šaha kompozīcija ir no praktiskās šaha spēles vēsturiski izveidojusies šaha jaunrades nozare, kuras mērķis ir šaha ideju izteikšana mākslinieciskā formā. Tās radošais process ir mākslīgu pozīciju  jeb kompozīciju radīšana ar konkrētu uzdevumu vienai no pusēm, piemēram, mats divos, trīs vai vairāk gājienos, etīde, palīgmats, pašmats utt. Šīs kompozīcijas tiek piedāvātas risināšanai – notiek sastādīšanas un risināšanas konkursi un sacensības, ieskaitot pasaules čempionātus.  

Šaha kompozīcijai, tāpat kā šaha spēlei, ir sava attīstības vēstureRīga 20. gadsimta sākumā bija izveidojusies par ievērojamu šaha kompozīcijas centru. 1911. gadā savas pirmās etīdes publicēja latviešu šaha kompozīcijas lepnums Hermanis Matisons. Šaha kompozīciju risināšana bija ļoti populāra šahistu vidū. Toreiz šaha gājienus sauca arī par vilcieniem, šaha kompozīcijas – par problēmām

10.04.1937. žurnāls “Šacha māksla”

Uzdevumu sastādītājus sauc par problēmistiem un komponistiem, bet šaha kompozīciju par divvilci (mats divos gājienos), trīsvilci (mats trijos gājienos) vai daudzvilci (mats četros vai vairāk gājienos). 

20. gadsimta beigās pasaules problēmistu vidū kļuva pazīstams Alfreda Dombrovska vārds, kas bija latviešu šaha žurnālists un problēmists — starptautiskais meistars un tiesnesis šaha kompozīcijā, Latvijas PSR Šaha federācijas kompozīcijas komisijas priekšsēdētājs un žurnāla “Šahs” kompozīcijas nodaļas redaktors.

Latvijā pirmās zināmās klātienes šaha uzdevumu risināšanas sacīkstes notika 1930.gada 9.novembrī. Tās organizēja jaundibinātā Latvijas Šaha problēmistu biedrība. Piedalaties starptautiskajā risināšanas turnīrā!  Šie vārdi rotāja vienu no 1938. gada žurnāla Šacha māksla vākiem. Žurnālā varam lasīt, ka 1934.gadā Latvija ir izcīnījusi 1.vietu, 1936.gadā – 2.vietu, bet 1937.gadā – 3.vietu starptautiskajās šaha uzdevumu risināšanas sacensībās.

Arī mūsdienās, tāpat kā pirms 85 gadiem, Latvija piedalās starptautiskās risināšanas sacensībās.  2023.gada 8.aprīlī Latvijas Problēmšaha biedrība organizēja jau 49. Latvijas čempionātu šaha kompozīciju risināšanā, kas reģistrēts arī Pasaules risināšanas kausa izcīņai 2022/2023. Čempionātā atsevišķi tika skaitīti nacionālā un atklātā čempionāta rezultāti. Šogad par uzvarētāju kļuva šaha lielmeistare Laura Rogule, apsteidzot 2022.gada Latvijas čempionu šaha kompozīciju risināšanā Emīlu Taboru un 2021.gada Latvijas čempionu šaha kompozīciju risināšanā Emīlu Miķelsonu. 

49. Latvijas čempionāts šaha kompozīciju risināšanā

Lai uzzinātu ko vairāk par šaha kompozīciju un noskaidrotu ar ko tad īsti tā atšķiras no klasiskajiem šaha uzdevumiem, uz sarunu aicinājām šaha skolas treneri Lauru Roguli,  Latvijas čempioni šahā sievietēm, kā arī šaha kompozīciju risināšanā.

Apsveicam ar 1. vietu šī gada Latvijas čempionātā šaha kompozīciju risināšanā! Vai varat pastāstīt mazliet vairāk, kas tad īsti ir šaha kompozīcija?

Šaha kompozīcijas ir speciāli veidoti uzdevumi ar šaha figūrām uz šaha galdiņa. Parasti risināšanas sacensībās ir šādi uzdevumi: mats 2, mats 3 un mats vairāk gājienos, kā arī etīdes, palīgmats un pašmats. Var būt arī citi uzdevumi, bet  tad  tas jau iepriekš ir zināms un paskaidrots.

Matošanas uzdevumos sarežģītākais ir tas, ka ir daudz iespējamo gājienu gan pašam, gan pretiniekam. Etīdes parasti ir ļoti skaistas un pārsteidzošas,  un  es domāju, ka to risināšana noder ikvienam šaha spēlētājam. Palīgmatu šaha spēlētājiem meklēt ir neierasts uzdevums, jo parasti pretinieks nepalīdz ielikt matu, bet šajos uzdevumos tieši ir jāatrod, kā pretinieks palīdzēs. Pārsteidzoši, ka nav nemaz tik viegli ielikt matu, kad var darīt arī pretinieka gājienus. Pašmats arī ir neierasts uzdevums šaha spēlētājam, jo šaha spēlē mērķis ir ielikt pretiniekam matu, nevis tikt nomatotam. Uzdevums ir neļaut pretiniekam izvēlēties, likt vai nelikt matu, bet gan piespiest ielikt matu.

Ar ko šaha kompozīcija jeb problēmas atšķiras no šaha uzdevumiem?

Ir vairākas atšķirības starp taktikas uzdevumiem un šaha kompozīciju. Pirmkārt, kompozīcijas ir speciāli sastādīti uzdevumi, kur katras figūras novietojumam ir nozīme. Otrkārt, kompozīcijas mērķis var atšķirties no klasiskā šaha taktikas uzdevuma mērķa. 

Vēl viena atšķirība – risinot kompozīcijas, ir atļauts izmantot galdiņu un likt gājienus. Kad šaha spēlētājs risina klasiskos šaha uzdevumus, kas parasti tiek ņemti no šaha partijām, tad parasti mēģina nelikt gājienus uz galdiņa, lai uzdevuma risināšana būtu pietuvināta šaha partijas re­ālai situācijai.   

Cik sen jau nodarbojaties ar šaha kompozīciju risināšanu, piedalāties sacensībās?

Sāku piedalīties sacensībās tikai 2017.gadā, lai gan risināt etīdes un mata kompozīcijas man patika jau bērnībā. Pirms pirmajām sacensībām, man bija neliels satraukums, par to, vai izdosies atrast risinājumus, kā man ies ar neierastajiem uzdevumiem un vai pareizi pierakstīšu. Satraukums pazuda, tiklīdz ķēros klāt risināšanai. Pirmajās sacensībās sāku ar 2.kategoriju un bija liels prieks, ka varēju tikt galā ar visiem  uzdevumiem. Nākamajās sacensībās risināju 1.kategorijas uzdevumus.

Jūsu novēlējums tiem šahistiem, kuri vēl domā pievērsties šaha kompozīciju risināšanai. Ar ko labāk sākt?

Pirms pirmajām sacensībām nav obligāti ļoti jāgatavojas, pietiek ar vēlmi risināt uzdevumus. Vislabāk sākt ar zemāku kategoriju, lai ir lielāka iespēja atrisināt vairāk uzdevumus, vieglāk tikt galā ar satraukumu un lielāks prieks par rezultātu.

Novēlu ikvienam, kas domā par piedalīšanos risināšanas sacensībās, atrast laiku, piedalīties un labi pavadīt laiku.

49. Latvijas čempionāta šaha kompozīciju risināšanā rezultāti | Problēmas | Risinājumi

B kategorijas rezultāti | Problēmas | Risinājumi

Raksta autore – Rīgas Šaha skolas galvenā speciāliste Ilze Ķempele

Rakstā izmantotās literatūras un fotogrāfiju avoti:

  1. 10.04.1937. žurnāls “Šacha māksla”
  2. 01.08.1938. žurnāls “Šacha māksla”
  3. 49. Latvijas čempionāts šaha kompozīciju risināšanā