Šaha notikumi vasaras brīvlaika sākumā

Šaha notikumi jūnijā
Klātienes turnīri Panākumi ārzemēs Piemiņas turnīrs

Arī šogad šaha vasara Latvijā ir iesākusies gana ražīgi un ar šaha panākumiem mūs turpina priecēt mūsu skolas audzēkņi un treneri.

Jau pašā pirmajā vasaras brīvlaika nedēļā, 5.jūnijā, Rīgas Šaha federācijas telpās (Ganību dambis 21b) noslēdzās klasiskās laika kontroles turnīrs “Riga Chess Open”, kurā 21 šahista konkurencē par uzvarētāju ar 6 punktiem kļuva nacionālais meistars Kristaps Kretainis (2145), informē Latvijas Šaha federācija savā mājas lapā. Ar tikpat punktiem, bet  ar sliktākiem papildrādītājiem, 2. vietā ierindojās Rīgas Šaha skolas audzēknis Kristiāns Vārpiņš (1747). Augstajā trešajā vietā ierindojās tikai deviņus gadus jaunais Sergejs Fiļipovs (1843), kuram 5,5 punkti, pie kam, nezaudējot ne partiju. Ar 5 punktiem finišēja attiecīgi Aivars Skuja (1971) no Salacgrīvas,  Rīgas Šaha skolas audzēkņi Ansis Kantāns (1522) un  Roberts Hops (1597), kā arī Gļebs Moisejevs (1720) no Rīgas. Apsveicam!

Šādas sacensības ir ļoti noderīgas jaunajiem spēlētājiem ne tikai turnīru prakses iegūšanai, bet arī reitinga iegūšanai un paaugstināšanai. Izņēmums nebija arī “Riga Chess Open”. K.Vārpiņš reitingu palielināja par 92,8 punktiem, A.Kantāns par 63,6, R.Hops par 50,8, savukārt S.Fiļipovs – par 50,4.

Visi rezultāti apskatāmi chess-results.com, bet vietu ieguvēji – šeit

Riga Chess Open balvu saņēmēji
Riga Chess Open balvu saņēmēji. Foto no Facebook.com

Vasara ir laiks, kad ir lielākas iespējas ceļot un piedalīties dažādos šaha turnīros ārvalstīs, sacenšoties ar citu valstu šahistiem un gūt neatsveramu pieredzi. No 2024. gada 31. maija līdz 2. jūnijam norisinājās U20 jauniešiem nedēļas nogales  klasiskā šaha turnīrs Vidževāno pilsētā (Vigevano), Itālijā. Divarpus dienās tika izspēlētas 7 klasiskā šaha partijas ar laika kontroli 60 min + 30 sekundes par izdarīto gājienu, kur piedalījās arī četri Rīgas Šaha skolas audzēkņi – Miķelis Vingris, Reinis Valdats, Naomi Maklakova un Dafne Maklakova.

Kā stāsta Rīgas Šaha skolas trenere Nellija Maklakova, tas esot bijis īsts šaha maratons, īpaši sestdien un svētdien, kur katrā dienā bija paredzēts izspēlēt 3 klasiskā šaha partijas dienā! Latvijas jaunieši godam izturēja šo maratonu, gūstot labus panākumus un paaugstinot savu šaha reitingu – Miķelim Vingrim reitings +34 punkti, Reinim Valdatam reitings +60 punkti un Naomi Maklakovai +35 punkti.

Reiņa Valdata šī brīža FIDE klasiskā šaha reitings ir 2158 un, pieskaitot jauniegūtos punktus, varam apsveikt – mums Latvijā ir vēl viens jauns nacionālais meistars(NM). Arī Naomi Maklakovai šī brīža FIDE reitings klasiskajā šahā ir 1871 un, pieskaitot jauniegūtos punktus, varam apsveikt ar meistarkandidātes(MK) titula iegūšanu. Naomi gadījumā MK balles un normas ir iegūtas pietiekami daudz jau labu laiku iepriekš un līdz šim pietrūka tikai reitinga punkti. Tagad tikai jāgaida tam apstiprinājums. Apsveicam!

Miķelim Vingrim 1.vieta savā vecuma kategorijā 2009/2008 gadi

Reinim Valdatam 2.vieta savā vecuma kategorijā 2010/2011 gadi

Naomi Maklakovai 1.vieta meiteņu vērtējumā

Kopvērtējumā Miķelim Vingrim 6.vieta, Reinim Valdatam  7.vieta, Naomi Maklakovai 19.vieta un  Dafnei Maklakovai 102.vieta.

Visi turnīra rezultāti šeit.

Foto galeriju un vairāk par sacensību norisi var skatīt šeit.

Sestdien, 2024. gada 8. jūnijā, Ādažu vidusskolā notika jau septītais Fēliksa Circeņa piemiņas turnīrs šahā, kas šoreiz pulcēja 109 dalībniekus. Šogad turnīrā uzvaru svinēja Rīgas Šaha skolas audzēknis Reinis Paikens. Apsveicam! Vairāk par sacensību norisi un rezultātiem lasīt rakstā šeit.

Sestdien, 2024. gada 15.jūnijā, Ādažu novada tautas namā “Ozolaine” Carnikavā tika aizvadīts tradicionālais starptautiskā meistara Alvja Vītoliņa (1946–1997) piemiņas turnīrs šahā, kas notika jau 26.reizi. Sacensības pulcēja 52 dalībniekus no piecām valstīm, informē Latvijas Šaha federācija.

Par uzvarētāju kļuva 14 gadus jaunais Rīgas Šaha skolas audzēknis Aleksejs Jans Olševskis (1875), kuram bija tikai 14. starta reitings. Memoriālu viņš sāka ar septiņām uzvarām pēc kārtas, nodrošinot pirmo vietu jau pirms pēdējās partijas.

Tajā Olševskis piekāpās reitingā un pieredzē pārākajam FM Vsevolodam Dzjubam (1989), taču tas neliedza turnīru pabeigt ar pamatīgu reitinga pieaugumu – plus 121,6.

Dzjuba ar 6,5 punktiem ieņēma otro vietu, trešais ar 6 punktiem bija CM Aleksandrs Jazdanovs (2011), kurš tikai pēc papildrādītājiem apsteidza Aivaru Laizānu (2092) un FM Kristapu Krustkalnu (2019). Labāko sešinieku ar 5,5 punktiem noslēdza Rīgas Šaha skolas audzēknis Romāns Tolmačevs (1921). Apsveicam!

Visi rezultāti apskatāmi chess-results.com. Turnīrā kopumā tika pasniegta 21 (!) balva. To saņēmēji apskatāmi šeit

A.Vītoliņa piemiņas turnīra balvu saņēmēji
A.Vītoliņa piemiņas turnīra balvu saņēmēji

No 15. līdz 21. jūnijam norisinājās jau 3. starptautiskais šaha festivāls Cēsis, kurā arī Rīgas Šaha skola bija pārstāvēta kuplā skaitā. 

Pagājušajā nedēļas nogalē šaha festivālā Cēsis tika izspēlēta “Draugiem Group” ātrā šaha un ātrspēles divcīņa. Uz ātro šahu pulcējās 134, bet uz blicu 130 dalībnieki no desmit valstīm, informē portāls TVNET.

Kopvērtējumā par III šaha festivāla Cēsis “Draugiem Group” divcīņas čempionu kļuva GM Ņikita Meškovs. Otrajā vietā GM Arturs Neikšāns, trešais GM Toms Kantāns, ceturtā 11. kārtējā Latvijas čempione sievietēm, Rīgas Šaha skolas trenere Laura Rogule, piektais lietuvietis Arass Vardanjans, sestais – lietuvietis Tomass Povilaitis, informē Latvijas Šaha federācija.

Ātrā šaha vietu ieguvēju saraksts šeit. Ātrspēles vietu ieguvēju saraksts šeit.

Labākie jaunieši līdz 14 gadiem: Jokubas Dijokas no Lietuvas, Daniels Beniosevs no Latvijas un Klēra Caku no Albānijas. Labākās sievietes: Rīgas Šaha skolas audzēkne WFM Marija Kuzņecova, WGM Anda Šafranska un WFM Linda Krūmiņa.

Labākie jaunieši līdz 18 gadiem: FM Gļebs Pidluznijs no Lietuvas, Rīgas Šaha skolas audzēknis NM Reinis Paikens un Frančesko Matia Liloni no Itālijas.

Labākie seniori: cēsnieks GM Edvīns Ķeņģis, GM Nikolajs Ļegkijs no Francijas un Berelis Vainermans no Lietuvas.

Vēl nedēļas nogalē Cēsīs tika izspēlētas zviedru šaha sacensības komandām. Par uzvarētājiem kļuva Vernera Putkas un Ilmāra Starostīta tandēms. Otrajā vietā Pijus Stremāvičs no Lietuvas un Renārs Mūzis, trešajā vietā Toms Jeronovičs un Krišjānis Lāzars.

Šaha festivāla Cēsis SIGNET BANK klasikas turnīrs ir noslēdzies ar ārvalstu spēlētāju uzvarām. Turnīrs pulcēja spēcīgu spēlētāju sastāvu no 14 valstu federācijām, kopā 81 spēlētājs, no kuriem astoņi bija lielmeistari, informē portāls TVNET.

Par III šaha festivāla klasikas turnīra čempionu kļuva lietuvietis FM Gļebs Pidluznijs. Otro vietu ieguma itāļu lielmeistars Alesio Valseči. Trešajā vietā lietuviešu starptautiskais meistars Pijus Stremāvičs.

Labākais no latviešiem – lielmeistars Edvīns Ķeņģis, ierindojās ceturtajā vietā; viņš ir vienīgais latvietis, kuram izdevās iekļūt sešiniekā. Piekto un sesto vietu ieņēma islandiešu starptautiskie meistari Aleksandrs Domalchuks-Jonasons un Hilmirs Freiers Heimisons. Turnīra gaitā līderi pie pirmā galdiņa mainījās gandrīz ik katru kārtu. Uzvarētājs Pidzluznijs astoņās spēlēs ieguva 6,5 punktus, nezaudējot ne reizi.  

Labāko jauniešu balvas līdz 14 gadiem ieguva Reinis Valdats (Latvija), Pijus Gribkauskas (Lietuva) un Toms Jeronovičs (Latvija). Labākie jaunieši vecumā līdz 18 gadiem: Abhijit Patil Yash (Indija), Miķelis Vingris (Latvija) un Artjoms Zajakins (Latvija). Labākās sievietes balvas: Anna Kantāne (Polija), Laura Rogule (Latvija) un Marija Kuzņecova (Latvija). Labāko senioru balvas: Nikolajs Ļegkijs (Francija), Berelis Vainermans (Lietuva) un Edgars Lācis (Latvija).

Reinis Valdats.
Reinis Valdats. Foto Aleksis Kļaviņš
Miķelis Vingris. Foto Aleksis Kļaviņš
Miķelis Vingris. Foto Aleksis Kļaviņš

Vietu ieguvēju saraksts šeit.

Šaha festivāls Cēsīs noslēdzās ar Go Girl! turnīru meitenēm, kas tika izspēlēts Cēsu pils Izstāžu namā. Septiņās šaha festivāla “Cēsis” dienās tika izpsēlēti astoņi turnīri, kas norisinājās Maija parkā, Cēsu pils Izstāžu namā un koncertzālē Cēsis, visos festivāla turnīros kopā piedalījās spēlētāji no 16 valstīm.

U12 vecuma grupā:

1. vietā Gabriela Šurunova no Rīgas Šaha skolas 
2. vietā Līva Mieriņa no Rīgas Šaha skolas 
3. vietā Arina Berezovskii no Izraēlas
 
Gabriela Surunova un Līva Mieriņa
1.-2. vietas ieguvējas U-12 vecuma grupā – Gabriela Šurunova un Līva Mieriņa. Foto no Facebook.com/Chess Festival Cēsis/ Šaha festivāls CĒSIS
U18 vecuma grupā:
 
1. vietā Kler Caku no Albānijas  
2. vietā Naomi Maklakova no Rīgas Šaha skolas 
3. vietā Lauma Mieriņa no Rīgas Šaha skolas 
 
Visi turnīra rezultāti apskatāmi chess-results.com
Go Girl turnīra U-18 vecuma grupas 1.-3. vietas ieguvējas
Go Girl turnīra U-18 vecuma grupas 1.-3. vietas ieguvējas Foto no Facebook.com/Chess Festival Cēsis/ Šaha festivāls CĒSIS

Ceturtdien, 2024. gada 20.jūnijā, vienā no Rīgas dzīvīgākajiem kultūras centriem Kalnciema kvartālā otro reizi tika svinēta Šaha diena, kas pulcēja kuplu interesentu skaitu no četrām valstīm, tā lasāms Latvijas Šaha federācijas mājas lapā.

Visiem dalībniekiem bija jāaizvada Šveices sistēmas 7 kārtas ar apdomas laiku 8 minūtes partijai plus 4 sekundes par gājienu. Par uzvarētāju kļuva Rīgas Šaha skolas audzēkne  WFM Agnesa Stepania Ter-Avetisjana (2062), kura pieveica visus savus pretiniekus. Punkts mazāk attiecīgi Tomam Kalniņam (2075) un Konstantīnam Gudovskim (2074), savukārt pa 5,5 punktiem ieguva Daniels Beniosevs (2087), Leonīds Briļs (2021), Rīgas Šaha skolas pārstāvji Melānija Luīze Jansone (1900) un Ģirts Tenis (1851). Apsveicam!

Rezultāti apskatāmi chess-results.com, bet visi balvu saņēmēji pieejami šeit.

Bez sportiskajiem panākumiem šoreiz svarīga bija kopā būšana, kas ilga gandrīz līdz tumsai, jaukā atmosfēra un patiesa šaha svētku svinēšana, tiekoties dažāda vecuma un meistarības pārstāvjiem.