Fēliksa Circeņa piemiņas turnīrā Ādažos uzvaru svin Reinis Paikens

Piemiņas turnīrs šahistam Fēliksam Circenim
Piemiņas turnīrs

Sestdien, 2024. gada 8. jūnijā, Ādažu vidusskolā notika jau septītais Fēliksa Circeņa piemiņas turnīrs šahā, kas šoreiz pulcēja 109 dalībniekus. Liels prieks, ka sacensībās piedalījās daudz tieši jaunās paaudzes šahistu, kas ir mūsu Latvijas šaha nākotne. Plaši tika pārstāvēts ne tikai Ādažu novads un Ādažu vidusskola. Dalībnieki bija ieradušies arī no tuvākām un tālākām Latvijas pilsētām, kā arī no Ukrainas un Lietuvas. Prieks par kuplo dalībnieku skaitu tieši no Rīgas Šaha skolas un viņu panākumiem turnīrā!

Sacensības notika pēc Šveices sistēmas 9 kārtās. Laika kontrole uz visu partiju bija 10 minūtes un 5 sekundes klāt par katru izdarītu gājienu.

Kā informē Latvijas Šaha federācija, pārliecinošu uzvaru pirmo reizi turnīra vēsturē svinēja Rīgas Šaha skolas audzēknis Reinis Paikens, kurš izcīnīja 8 punktus. Tālākās vietas ar 7 punktiem dalīja pieci šahisti, un tikai papildus rādītāji noteica vietu sadalījumu. Otro vietu ieguva Matīss Mustaps no Rīgas,  bet trešo vietu izcīnīja vienīgais lielmeistars Normunds Miezis no Olaines. Ceturtā vieta Nikolajam Krilovam no Jēkabpils, piektā Rīgas Šaha skolas audzēknim Artjomam Tolmačovam, bet sestā vieta Kristapam Krustkalnam no Carnikavas.

Visi rezultāti un dalībnieki apskatāmi chess-results.com.

No senioriem S50 grupā spēcīgākais bija rīdzinieks Igors Smorodinskis, bet S65 grupā Atis Bērziņš no Carnikavas. Starp dāmām labākais rezultāts otro gadu pēc kārtas bija Rīgas šaha skolas pārstāvei Marijai Kuzņecovai, bet labākais rezultāts starp ādažniekiem – FIDE meistaram Jānim Grasim. Dzintrai Šteinbergai tika balva kā labākajai F.Circeņa audzēknei. Balvas saņēma arī labākie juniori U-8, U-10, U-12, U-14, U-16 (gan zēns un meitene) un U-18 (gan zēns un meitene) kategorijās.

Turnīrā bija arī daudzas pārsteiguma balvas – dalībniekam, kurš pirmais pieteicās (Olivers Smilga no Limbažiem), visjaunākajam  un visvecākajam dalībniekam, labākajam Ādažu militārās bāzes pārstāvim, labākajam Ādažu vidusskolas pārstāvim, labākajam Lietuvas un Ukrainas pārstāvim.

Fēlikss Circenis (16.02.1929.- 18.05.2004.) bija Latvijas pedagogs, vieglatlēts, šahists, viens no biatlona aizsācējiem Latvijā. No 1977.gada līdz 1986.gadam bijis Ādažu vidusskolas direktors. Fēlikss Circenis bija pazīstams kā labs šahists. Ar šahu sācis nodarboties jau Liepājas pamatskolā. Vairākas reizes piedalījies Latvijas šaha čempionātu finālos. Priekuļos sācis darboties arī kā šaha treneris, vēlāk kļuvis par Rīgas rajona sporta skolas šaha treneri. Starp viņa audzēkņiem ir bijuši daudzkārtējais Latvijas šaha čempions Alvis Vītoliņš un starptautiskais lielmeistars Edvīns Ķeņģis.1992.gadā bijis Latvijas sieviešu izlases treneris Pasaules šaha olimpiādē Manilā, kas ieguvusi 12.vietu kopvērtējumā. Savus trenera vērojumus un iespaidus bieži publicējis žurnālā “Šahs”.

2005.gadā tika izveidots Fēliksa Circeņa piemiņas turnīrs šahā. 2018.gadā Ādažos tika atjaunota Fēliksa Circeņa piemiņas turnīru tradīcija. Par pirmā ātrā šaha turnīra uzvarētāju 52 dalībnieku konkurencē kļuva lielmeistars Aleksejs Širovs. 2019.gada 1.jūnijā Aleksejs Širovs uzvarēja arī otrajā piemiņas turnīrā, kurā piedalījās 67 dalībnieki. 2020. gada 30.maijā piemiņas turnīrs pirmo reizi notika interneta vidē, tomēr arī šoreiz par uzvarētāju pēc labāka performances reitinga tika atzīts Aleksejs Širovs. 2021.gada 29.maijā piemiņas turnīrs otro gadu pēc kārtas notika interneta vidē, tajā piedalījās 37 dalībnieki no piecām valstīm, bet uzvarēja baltkrievu lielmeistars Kirils Stupaks. 2022. gada 28.maijā 5.piemiņas turnīrs atkal varēja notikt klātienē, pulcinot 61 dalībnieku no septiņām valstīm. 2023.gada piemiņas turnīrā, kurā sacentās 104 dalībnieki no piecām valstīm, par uzvarētāju kļuva Konstantīns Gudovskis no Rīgas.

Rakstā izmantotie avoti:

Jauns uzvarētājs Fēliksa Circeņa piemiņas turnīrā

Ādažu vidusskolas direktors Fēlikss Circenis