Noskaidroti skolu olimpiādes Rīgas un Pierīgas posma uzvarētāji

Online turnīri

Pagājušās nedēļas ceturtdienā, 6.maijā, tika aizvadīti noslēdzošie 2020./2021. mācību gada Latvijas Skolu skolēnu šaha olimpiādes reģionālā posma turnīri, kuros noskaidroti spēcīgākie šahisti Rīgas un Pierīgas skolēnu starpā. Ziņo Latvijas Šaha federācija. 

Latvijas fināls zēniem visām grupām notiks 15. maijā, bet meitenēm visām grupām 22. maijā, sākums 11:30. Dalībnieku saraksti chess-results: 

1. – 4. klase zēni

5. – 9. klase zēni

10. – 12. klase zēni

1. – 4. klase meitenes

5. – 9. klase meitenes

10. – 12. klase meitenes

Kopumā 4 turnīros piedalījušies 150 dalībnieki no 64 (!) dažādām skolām. Visplašāk pārstāvētā skola ar 10 spēlētājiem ierindā bija Rīgas Valda Zālīša sākumskola, kurai ar 7 skolēniem sekoja Rīgas Franču licejs, savukārt 6 jaunie šahisti bija Rīgas Teikas vidusskolas un Rīgas 64. vidusskolas sastāvā.

Jāatzīmē, ka sacensību gaitu būtiski ietekmēja globāli traucējumi platformas lichess.org darbībā, kā rezultātā tika traucēta vairāku partiju norise, turklāt atsevišķās partijas bija fiksēts partiju iznākumam neatbilstošs rezultāts. Organizatori vērš uzmanību, ka šādi traucējumi tiešsaistes platformu darbībā nav retums, tomēr apzinās, ka lielākā daļa dalībnieku ar šādu situāciju ir saskarusies pirmo reizi, piedzīvojot uztraukuma pilnus mirkļus. Ņemot vērā šo situāciju, organizatori ir pieņēmuši lēmumu par vienu punktu pazemināt kvalificēšanas nosacījumus, tādējādi mazinot šī traucējuma radītas sekas. Līdz ar to Skolu olimpiādes Lielajam finālam kvalificējās visi dalībnieki, kuri izcīnīja vismaz 55% punktu jeb 5.5 punktus no 10 iespējamajiem.

1.–4. klašu turnīrs zēniem kļuva par Skolu olimpiādes Reģionālā posma visplašāk apmeklēto turnīru, tajā piedaloties 70 jaunajiem šahistiem. Tik sīvā konkurencē nepārspēts palika Rīgas 49. vidusskolas 3.a klases skolēns Jānis Marks Dābols, kurš sacensību laikā izcīnīja astoņas uzvaras un pretiniekiem atdeva tikai vienu punktu, divas reizes spēlējot neizšķirti ar brāļiem Ļahiem–Edvardu un Ričardu. Rīgas Juglas vidusskolas 2.c klases skolēniem Edvardam un Ričardam neizdevās atkārtot Jāņa Marka sniegumu un ar pusotra punkta deficītu viņi, kopā ar Kristeru Auziņu no Rīgas Franču liceja 4.c klases, dalīja 2.–4. vietu turnīrā. Saskaņā ar papildrādītājiem, Edvards Ļahs ierindojās otrajā vietā, bet Ričards Ļahs ceturtajā vietā, atstājot Kristeram Auziņam trešo pakāpienu uz goda pjedestāla un iespēju ievēlēties vēlēšanos, atradoties starp diviem brāļiem. Minētie spēlētāji, kā arī vēl 23 skolēni ir nodrošinājuši sev vietu Skolu olimpiādes Lielajā finālā.

Sākumskolas vecuma meitenēm pirmo vietu izcīnīja Rīgas 95. vidusskolas 3.a klases audzēkne Jevgēnija Siņicina, kura vienīgo zaudējumu turnīrā cieta jau otrajā kārtā, partijā pret Mariju Labecku no Rīgas 34. vidusskolas 4.b klases. Pēc šī zaudējuma Jevgēnija nodemonstrēju iespaidīgu astoņu uzvaru sēriju, savukārt Marija turnīra turpinājumā cieta divus zaudējumus, līdz ar to atpaliekot no Jevgēnijas par vienu punktu un ierindojoties otrajā vietā. Savukārt vienu punktu no Marijas atpalika divas Rīgas 88. vidusskolas audzēknes–pirmklasniece Aļona Tolmačeva un ceturtklasniece Valerija Ločmele. Šoreiz Aļonai izrādījās vairāk zaudējumu nekā Valerijai, tomēr vienlaikus arī vairāk uzvaru, kā arī labāki papildrādītāji, kuri ierindoja viņu turnīra kopvērtējuma trešajā vietā. Kopumā no šī turnīra Lielajam finālam kvalificējušās 14 dalībnieces.

5.–12. klašu grupā zēniem, kurā līdzīgi kā iepriekšējos Reģionālo posmu turnīros tika apvienoti 5.–9. un 10.–12. klašu skolnieki, šoreiz savu pārākumu pierādīja pieredzējušāki dalībnieki. Dubultuzvaru turnīra kopvērtējumā izcīnīja RTU Inženierzinātņu vidusskolas audzēkņi Tomass Kristiāns Šterns (10. klase) un Jānis Zaķis (11. klase). Tomasam ar 9 punktiem no 10 iespējamiem pārliecinoša pirmā vietā, savukārt Jānim 7.5 punkti un otrā vieta. Par puspunktu no Jāņa atpalika  trešās vietas īpašnieks 10.–12. klašu grupā Kristers Roberts Jansons (Rīgas Juglas vidusskola, 12. klase) un Daniels Danēvičs (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, 7.d klase), kuram labākais rezultāts starp 5.–9. klašu skolēniem. Ar 6.5 punktiem otro un trešo vietu pamatskolas vecuma skolēniem izcīnīja attiecīgi Miks Siliņš no Mārupes Valsts ģimnāzijas 5.b klases un Arsenijs Petrovs, kurš ikdienā mācās Rīgas 13. vidusskolas 6. klasē. No šī turnīra Lielajam finālam kvalificējās divpadsmit 5.–9. klašu skolēni un pieci 10.–12. klašu skolēni.

Visbeidzot 5.–9. klašu grupā meitenēm labāko rezultātu uzrādīja Rīgas Valda Zālīša sākumskola 5a. klases skolniece Evelīna Stare, kurai ar identisku punktu summu, bet sliktākiem papildrādītājiem sekoja Madara Elīza Zemture no Rīgas Teikas vidusskolas 5.b klases. Trešo vietu turnīrā izcīnīja Evelīnas skolasbiedrene Lelde Plauča no V. Zālīša sākumskolas 5.b klases. Visas godalgoto vietu ieguvējas ir kvalificējušās Lielajam finālam. Diemžēl turnīrā nav piedalījusies neviena 10.–12. klašu pārstāve.

Skolu olimpiādes organizatori ar nožēlu paziņo, ka Reģionālā posma laikā tika konstatēti godīgās spēles principu pārkāpumi. Organizatori aicina dalībniekus spēlēt godīgi, jo negodīgā spēlēšana agri vai vēlu tiks konstatēta, kas var būtiski kaitēt jaunā šahista reputācijai. Visiem spēlētājiem, kuri Skolu olimpiādes laikā nav ievērojuši godīgās spēles principus, ir noteikts liegums piedalīties Latvijas Šaha federācijas organizētajās sacensībās 3 mēnešu garumā. Atgādinām, ka datora vai cilvēku palīdzība kaut vienā partijā var rezultēties ar ilglaicīgu diskvalifikāciju.

Savukārt to spēlētāju saraksts, kuri ir kvalificējušies Lielajam finālam atbilstoši Reģionālā posma rezultātiem, ir atrodams vietnē chess-results.com. Pārējie dalībnieki ar vismaz pirmo sporta klasi šahā aicināti pieteikties, rakstot uz e-pastu sahaolimpiade@gmail.com vai aizpildot reģistrācijas anketu http://ej.uz/SkoluOlimpiade.

No comments