Noskaidroti šī gada labākie Eiropas jaunie šaha spēlētāji

Klātienes turnīri Panākumi ārzemēs

Trešdien, 29. augustā tika izspēlēta pēdējā, 9. kārta lieliski organizētajam Eiropas jauniešu čempionātam šahā, kas notika Rīgā, izstāžu centrā “Ķīpsala”.

Čempionātā startēja vairāk nekā 1000 dalībnieki no 47 valstīm, bet Latviju pārstāvēja 103 jaunie censoņi. Turnīrs tika izspēlēts ar apdomas laiku 90 minūtes uz pirmajiem 40 gājieniem un 30 minūtes līdz partijas beigām plus 30 sekundes par katru izdarīto gājienu.

No Latvijas pārstāvjiem jāizceļ trīs mūsu jaunās šahistes, kuras iekļuva kontinenta labāko divdesmitniekā. Meitenēm vecuma grupā līdz astoņiem gadiem Marija Kuzņecova, kura turnīrā bija izlikta ar 11. numuru, tika pie 5,5 punktiem, kas viņai deva 14. vietu 50 dalībnieču konkurencē – labāko rezultātu no pašmāju šahistiem. Meiteņu U-16 grupā ar 53. numuru izliktā Ramona Golsta arī ieguva 5,5 punktus un 19. vietu 65 dalībnieču konkurencē. Savukārt Elizabete Limanovska meiteņu U-18 grupā izcīnīja 5 punktus un no sākotnēji pēc reitinga izliktās 26. vietas pakāpās uz 18. vietu 66 dalībnieču konkurencē. Turnīra rezultāti

Lūk, ko par šo lielo un augstā līmenī sarīkoto turnīru ziņu aģentūrai “LETA” pastāstīja viens no turnīra galvenajiem organizētājiem, Latvijas Šaha federācijas prezidents Āris Ozoliņš: 

“Manuprāt, čempionāta organizācija bija labā līmenī. Skaidrs, ka bija nelielas nianses, jo piedalījās ļoti daudz dalībnieku. Kopā bijām aptuveni 2000 cilvēku. Paldies valstij un Rīgas domei, kā arī citiem atbalstītājiem! Paldies arī pašiem rīkotājiem – Egona Lavendeļa vadītā komanda strādāja lieliski. Bija ļoti laba zāle, čempionātu varēja vērot video translācijās, kas notika labā līmenī. Bija arī nepatīkams gadījums, kad nācās vienu dalībnieku diskvalificēt, taču kopumā ar šo turnīru varam būt apmierināti.”

Runājot par šo diskvalifikāciju, minētais incidents bija šāds: septītās kārtas ietvaros, kad tualetē, kas paredzēta šahistiem, tika atrasts mobilais telefons. Šādas ierīces ienešana, kā arī izmantošana turnīra norises vietā ir aizliegta. Pēcāk tika noskaidrots, kuram šahistam šis tālrunis pieder, bet pēc viņa partijas noslēgšanas tika saņemti paskaidrojumi. Turpinājumā turnīra galvenais tiesnesis septītajā kārtā piemēroja jaunajam šahistam zaudējumu, kā arī izslēdza viņu no čempionāta, bet visi viņa rezultāti nu ir anulēti. Tiesa, pretinieku rezultāti pret šo šahistu paliks spēkā. 

Diemžēl turnīru rīkotājiem un dalībniekiem mūsdienās ir jāsastopas ar šādiem negodprātīgu dalībnieku riskiem, bet, kā redzams, vismaz šajā gadījumā darbinieki, kas rūpējās, lai tiktu īstenoti godīgas spēles principi, savu darbu paveica godam. 

Iepriekš jau minētais turnīru rīkotājs Egons Lavendelis atzīmēja šādas lietas: “Mums bija 103 dalībnieki, trīs no viņiem iekļuva pirmajā divdesmitniekā. Puišiem ir ko mācīties, jo visas ir meitenes. Vēl divas vietas ir labāko trīsdesmitniekā,” komentējot pašmāju šahistu sniegumu, teica Lavendelis. Arī Lavendelis piekrita, ka turnīra rīkošana bija liels izaicinājums, jo tajā piedalījās daudz šahistu, kuriem Rīgā simtgades dēļ bija grūti atrast viesnīcas. “Par nākotni domāsim, kad šis pasākums būs noslēdzies. Šis turnīrs Eiropā ir pieprasīts. Eiropa dod to tikai tad, ja uzņemas organizēt sieviešu čempionātu, kas pie mums bija pagājušajā gadā. No pērnā gada daudz ko mācījāmies,” atklāja Lavendelis.

Savukārt sacensību galvenais tiesnesis Ašots Vardapetjans uzsvēra, ka izbaudījis turnīru valstī un pilsētā ar labām šaha tradīcijām. “Arī turnīra organizēšana bija ļoti augstā līmenī, kas padarīja darbu vieglāku. Līdz pat noslēdzošajām partijām visi cīnījās par iespējami labākām vietām. Valstis ļoti nopietni raudzījās uz dalību šajā turnīrā,” teica Vardapetjans. Čempionātā vislabākos rezultātus uzrādīja Krievija, kurai bija arī vislielākā delegācija. Krievijas jaunie šahisti izcīnīja septiņas zelta, sešas sudraba un trīs bronzas medaļas. Azerbaidžānas pārstāvjiem divas zelta medaļas, kamēr Baltkrievijai tika viena zelta, viena sudraba un trīs bronzas medaļas. “Krievija bija ļoti spēcīga šajā turnīrā, jo ieguva septiņas zelta medaļas. Tomēr arī citas valstis izcēlās, kas ir ļoti labi, jo nodrošina lielāku ģeogrāfiju. Gribējām, lai turnīrs būtu godīgs, tāpēc ļoti cītīgi pie tā strādājām. Mums bija tikai viens pārkāpums, kad viens spēlētājs izmantoja telefonu, tāpēc viņš tika diskvalificēts,” secināja Vardapetjans, atzīmēdams, ka Latvijas Šaha federācija veica lielu darbu, lai turnīrs izdotos.

Baltijas valstīs šāds turnīrs iepriekšējo reizi notika vien 1997.gadā, kad jaunos šahistus uzņēma Igaunijas galvaspilsēta Tallina. Pērn Rīgā norisinājās Eiropas čempionāts sievietēm. 

 Turnīra goda pjedestāli pa vecuma grupām: 

Atklātā U-8
1. Jahandar Azadaliyev (Azerbaidžāna)
2. Denis Gordeev (Krievija)
3. Bogdan Golovchenko (Krievija)
Meitenes U-8
1. WCM Ekaterina Zubkovskaya (Baltkrievija)
2. Diana Preobrazhenskaya (Krievija)
3. Veronika Iudina (Krievija)
Atklātā U-10
1. CM Artem Pingin (Krievija)
2. Clement Kuhn (Francija)
3. Artsiom Bialiauski (Baltkrievija)
Meitenes U-10
1. WCM Alexandra Shvedova (Krievija)
2. Anna Shukhman (Krievija)
3. Yana Zhapova (Krievija)
Atklātā U-12
1. FM Volodar Murzin (Krievija)
2. FM Ilya Makoveev (Krievija)
3. Semen Mitusov (Ukraina)
Meitenes U-12
1. Olga Karmanova (Krievija)
2. Luisa Bashylina (Vācija)
3. Aliaksandra Tarasenka (Baltkrievija)
Atklātā U-14
1. FM Stefan Pogosyan (Krievija)
2. FM Dmitry Tsoi (Krievija)
3. IM Jonas Bhul Bjerre (Dānija)
Meitenes U-14
1. WCM Ayan Allahverdiyeva (Azerbaidžāna)
2. Astghik Hakobyan (Armēnija)
3. WCM Beloslava Krasteva (Bulgārija)
Atklātā U-16
1. IM Francesco Sonis (Itālija)
2. FM Yaroslav Remizov (Krievija)
3. IM Viachaslau Zarubitski (Baltkrievija)
Meitenes U-16
1. WFM Kamaliya Bulatova (Krievija)
2. WIM Olga Badelka (Baltkrievija)
3. FM Gabriela Antova (Bulgārija)
Atklātā U-18
1. FM Evgenios Ioannidis (Grieķija)
2. FM Jan Vykouk (Čehija)
3. IM Ariel Erenberg (Izraēla)
Meitenes U-18
1. WIM Aleksandra Dimitrova (Krievija)
2. WIM Oliwia Kiolbasa (Polija)
3. FM Akshaya Kalaiyalahan (Anglija)
No comments