Noskaidroti Latvijas Skolu šaha olimpiādes pirmie uzvarētāji

Klātienes turnīri

Latvijas Skolu šaha olimpiādē no 18 godalgotajām vietām 16 izcīnīja Rīgas skolēni, un tikai divas spēja ieņemt Daugavpils krievu liceja, Liepājas Ezerkrasta sākumskolas šahisti.

Spraigas cīņas pie šaha galdiņiem aizvadīja 230 Latvijas spēcīgākie skolēni – jaunie šahisti.

No tiem par Latvijas Skolu šaha olimpiādes labāko 2018.gada skolēnu šahā kļuva Rīgas 40. vidusskolas 10. klases skolēns Aleksandrs Brikers, balvā saņemot TSI, Transporta un sakaru institūta dāvātos 500 eiro. Ziņo Latvijas Šaha federācija.

Latvijas Skolu šaha olimpiādes noslēdzošais fināls Rīgas Juglas vidusskolā pulcēja 230 stiprākos skolēnus – jaunos šahistus. Tie bija spēcīgākie piecu Latvijas reģionu finālisti, kā arī skolēni – šahisti ar vismaz I sporta klasi šahā. Atklājot pirmo reizi notiekošās Latvijas skolu šaha olimpiādes finālu, Latvijas Šaha federācijas valdes loceklis, galvenais Skolu šaha organizators Ilmārs Krūms pauda cerību, ka daudzas Latvijas pilsētas sekos Jelgavas pilsētas apņēmībai no šī gada septembra ieviest šahu kā mācību priekšmetu visās Jelgavas skolās. Ne velti Latvijas Skolu šaha olimpiādes organizatoru mērķis bija atrast vai katrā Latvijas skolā pa kādam šahistam, kurš ir gatavs cīnīties šajā prāta spēlē. Latvijas Skolu šaha olimpiāde trīs mēnešus pulcēja stiprākos no stiprākajiem, un rezultātā sacensības bija pat ar lielāku konkurenci, nekā kā Latvijas jauniešu čempionāts šahā, savos vērojumos dalījās finālistu vecāki.

Bērnus, kā arī viņu vecākus un trenerus pirms izšķirošajām finālspēlēm iedvesmoja finanšu ministre, šaha lielmeistare Dana Reizniece-Ozola. Viņa ir gandarīta par Latvijas Skolu šaha olimpiādes organizatoru veikumu un uzskata, ka iesāktā tradīcija noteikti jāturpina, sniedzot iedvesmu bērniem, popularizējot šahu kā sporta veidu un audzinot nākamos šaha profesionāļus, skatītājus un atbalstītājus. “Kamēr Eiropā visi vēl lemj un domā kā ieviest šahu skolās, tikmēr mēs vienā dienā spējam sapulcēt kopā 230 spēcīgus mazos skolu šahistus, iesaistot 130 Latvijas skolas. Tas nozīmē, ka šaha tradīcijas joprojām ir stipras un ar perspektīvu nākotni. Īpaši Latvijas sieviešu izlase gaida papildspēkus! Mums jānovērtē un jāsargā esošo sporta skolu sistēma. Tā dod iespēju vai katram Latvijas bērnam Rīgā un reģionos nodarboties ar šahu vai kādu citu sporta veidu, kas veicina bērnu vispārējo attīstību un ieliek pamatus turpmākajai dzīvei – arī profesionālajai. Atbalstu arī iniciatīvu par šaha mācīšanu skolās. Piemēram, labi piemēri ir jau Kuldīgā, un pasaulē aizvien vairāk valstu skolās piedāvā šahu kā priekšmetu vai metodi citu priekšmetu apmācībā,” pauž Dana Reizniece – Ozola.

Arī Rīgas domes pārstāve, basketboliste Anete Žogota – Jēkabsone bērniem novēlēja sportisku veiksmi un izturību: “Pirms, ko darām ir jādomā solis uz priekšu, ar katru stratēģiski un taktisku gājienu virzāmies tuvāk uzvarai, ar nepareizu – zaudējumam.”

Lai noteiktu labāko Latvijas skolu šahistu, vecākajā jeb vidusskolas grupā sacensību nolikums ļāva piedalīties jebkuram – gan jauniešiem, gan jaunietēm, lai jebkurš Latvijas skolēns varētu cīnīties par galveno balvu 500 eiro, ko dāsni piešķīra Transporta un sakaru institūts (TSI). Rīgas 40. vidusskolas 10. klases skolēns Aleksandrs Brikers savos 16 gados pārspēja ne tikai vienaudžus, bet arī vecākus vidusskolēnus. Pirmajās sešās spraigajās spēlēs izcīnot uzvaras un pēdējā 7. spēlē spējot noturēt sev tik svarīgo neizšķirto rezultātu, Aleksandrs Brikers kļuva par Latvijas Skolu šaha olimpiādes labāko 2018. gada skolēnu šahā. Aleksandram spēlēt šahu iemācīja vectētiņš, un septiņos gados zēns sāka apmeklēt Rīgas šaha skolu pie trenera Leonīda Borisova. Jau uzsākot gaitas Rīgas šaha skolā, viņš ir mācējis tik svarīgas pirmās iemaņas, kā ielikt “bērnu matu” un kā pasargāt sevi no “bērnu mata”. Pēc septiņiem gadiem par nākamo Aleksandra Brikera treneri kļuva starptautiskā meistare šahā Tatjana Voronova.

“Man līdz šim nav bijušas pašas augstākās vietas Latvijas jauniešu čempionātos – vien 4. un 6.vieta. Vienreiz arī esmu piedalījies Eiropas jauniešu čempionātā Čehijā 2016. gadā, kad paliku gan 93. vietā, jo bija milzīga konkurence. Šahā aizrauj spēle – aktīva, uzbrūkoša. Šodien, Latvijas Skolu šaha olimpiādes finālā man izdevās savstarpējā cīņā uzveikt stiprāko konkurentu Klāvu Stabulnieku, tad atlika tikai pēdējā kārtā noturēt stingru neizšķirtu. Esmu ļoti gandarīts, ka mums tika organizētas šādas sacensības un, protams, iespaidīgā naudas balva ir lielākā, kādu līdz šim esmu saņēmis. Atbildot uz jautājumu, ko zinu par TSI, Transporta un sakaru institūtu, es turp braucu reizi mēnesī un ar komandu “Brikers un viņa brigāde” piedalos pasākumā “Latvijas atklātais skolu čempionāts erudīcijas spēlē “Kas? Kur? Kad?”” Par studiju programmām gan vēl neesmu domājis, bet zinu, ka TSI ir plaša izvēle,” tā par sevi stāsta pirmās Latvijas skolu šaha olimpiādes uzvarētājs Aleksandrs Brikers no Rīgas 40. vidusskolas 10. klases. Viņš arī apsver, ka Latvijas Skolu šaha olimpiādē balvā iegūtos 500 eiro pēc diviem gadiem ieguldīs nākamajās studijās. Jāatzīmē, ka Rīgas 40. vidusskolā darbojas arī šaha pulciņš, kurā trenera Aleksandra Smirnova vadībā aug spēcīgi jaunie šahisti, vairāki ieguvuši jau I sporta klasi šahā, kā arī piedalījās Latvijas Skolu šaha olimpiādes finālā.

Latvijas Skolu šaha olimpiādes Latvijas fināla apbalvošana tika iesākta, pasniedzot īpašu pateicības balvu. Bērni spēlē šahu un iedvesmo vecākus atbalstīt viņus gan vadājot uz šaha treniņiem, sacensībām, gan arī, kā šoreiz, ar savu palīdzību iesaistoties projekta “Latvijas Skolu šaha olimpiāde” realizēšanā, tādēļ organizatori pateicas Nadeždai Spiridovskai, desmitgadīgā Rafaela mammai, kura strādā par pasniedzēju TSI, Transporta un sakaru institūtā, un palīdzēja piesaistīt galveno pasākuma atbalstītāju. Rafaela mammas ieguldījums ir bagātinājis projektu ar līdzdalības medaļām visiem dalībniekiem, kā arī ar skaistiem kausiem uzvarētājiem, daudzām piemiņas balviņām un arī pašu iespaidīgāko naudas balvu 500 eiro labākajam Latvijas Skolu šaha olimpiādes skolēnam. Mazā šahista mammai Nadeždai Spiridovskai pasniedzām krāšņu “Rīgas Ziedi” sarūpēto ziedu pušķi, bet Rafaels, kurš iedvesmo mammu lielākiem darbiem, saņēma šaha, dambretes “Lego” konstruktoru.

Latvijas skolu olimpiādes šahā finālisti ar sponsoru balvām tika apdāvināti sākot no 10. vietas, par kurām parūpējās “Brain games”, pārslas “MILZU”, “Venden”, SIA “Aqua Latvia”, AS “Santa Maria”, “Paulig Coffee Latvia” SIA, “Rīgas Ziedi”. Latvijas Skolu šaha olimpiādes īpašais labvēlis ir Transporta Sakaru institūts, sarūpējot piemiņas medaļu ikvienam dalībniekam, dažādas pārsteiguma balvas, kā arī galveno balvu – 500 eiro.

Skolu Šaha olimpiādes laureāti:

10.–12. klašu grupa zēniem un meitenēm tika apvienota, bet labākie zēni un meitenes vērtēti atsevišķi:

1. Brikers Aleksandrs, Rīgas 40. vidusskola (6,5 punkti)

2. Stabulnieks Klāvs, Rīgas Valsts 3. ģimnāzija (6 punkti)

3. Poļakovs Fjodors, Rīgas 1. Vidusskola (6 punkti)

 

1. Limanovska Elizabete, Daugavpils krievu licejs (5 punkti)

2. Lepjohina Valērija, Rīgas 13. vidusskola (5 punkti)

3. Parhomenko Margarita, Rīgas 89. vidusskola (4 punkti)

 

5.–9. klašu grupā meitenēm:

1. Golsta Madara, Rīgas 49. vidusskola (6,5 punkti)

2. Mende Alise, Rīgas 84. vidusskola (5 punkti)

3. Vambute Dana, J.G.Herdera Rīgas Grīziņkalna vidusskola (5 punkti)

 

5.–9. klašu grupā zēniem:

1. Antonivs Vladislavs, Rīgas 72. vidusskola (6,5 punkti)

2. Jazdanovs Aleksandrs, Rīgas 13. vidusskola (6 punkti)

3. Aizstrauts Arturs, Rīgas 49. vidusskola (6 punkti)

 

1.–4. klašu grupā meitenēm:

1. Ter–Avetisjana Agnesa Stepania, Rīgas Centra humanitārā vidusskola (6,5 punkti)

2. Valeine Ieva, Āgenskalna sākumskola (6 punkti)

3. Jansone Melānija Luīze, Rīgas 45. vidusskola (5 punkti)

 

1.–4. klašu grupā zēniem:

1. Savicevs Arsenijs, Rīgas Purvciema vidusskola (6,5 punkti)

2. Bērziņš Markuss, Liepājas Ezerkrasta sākumskola (5,5 punkti)

3. Kuzmicevs Daniils, Rīgas 40. vidusskola (5,5 punkti)

 

Pēc Latvijas Skolu šaha olimpiādes fināla noslēguma bērniem tika piedāvāta simultānspēles ar Latvijas sieviešu šaha izlases vadošajām dalībniecēm, Latvijas čempionēm šahā sievietēm Danu Reiznieci- Ozolu, Lauru Roguli, Katrīnu Ameriku, Lindu Krūmiņu un Elizabeti Limanovsku. Jāatzīmē, ka Latvijas sieviešu izlases viena no spēcīgākajām dalībniecēm lielmeistare Ilze Bērziņa šobrīd ir Baltijas zonālajā turnīrā, kas norisinās Tallinā, tādēl nevarēja pievienoties pārējām meitenēm, lai tiktos ar jaunajiem šaha talantiem, viņiem neklātienē novēlot izturību, enerģiju, neapstāties pie paveiktā un daudz mācīties.

Simultāna spēlēs katra Latvijas čempione uz spēli aicināja 20 dalībniekus. Izaicinājums bija abpusēji liels, jo kā vēlāk pēc simultāna spēlēm Latvijas šaha izlases dalībnieces atzina, ka bērni turējās pretī stipri un vairākas partijas tika slēgtas neizšķirti, dažiem pat bija materiālais pārsvars un tika piešķirtas uzvaras.

Simultāna spēles dalībnieki saņēma TSI, Transporta un sakaru institūta sarūpētos Yo–yo, diplomu ar Latvijas čempionu šahā autogrāfu, un pats galvenais – pieredzi, lielisku partiju.

Panākumiem bagātā Latvijas šahiste, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola ne sekundi nešaubās, ka Latvijas Skolu šaha olimpiādes projekts ir lielisks, gan šaha popularizēšanas, gan bērnu attīstības ziņā: “Esmu gandarīta, ka mums ir uzņēmīgi cilvēki, kuri virza šaha attīstību Latvijā, ļaujot bērniem jau no mazām dienām iesaistīties stratēģiskā un ļoti aizraujošā spēlē – šahā, kur iegūtās iemaņas noderēs visu garo mūžu. Jo gudrāki būs mūsu bērni, jo labvēlīgāka arī mūsu un viņu nākotne.”

Latvijas sieviešu izlases šahā dalībnieces tika sveiktas ar galvenā sponsora TSI, Transporta un sakaru institūta sarūpētajām balvām un smaržīgiem, SIA “Rīgas Ziedi” ziedu pušķiem.

Visi mazie un lielie šaha entuziasti aicināti sekot līdzi Latvijas sieviešu izlases dalībai 43.pasaules šaha Olimpiādei, kas no 2018. gada 23. septembra līdz 6. oktobrim norisināsies Gruzijas pilsētā Batumi.

Nellija Maklakova, Latvijas Skolu šaha olimpiādes koordinatore

No comments