Magnuss Karlsens saglabā Pasaules čempiona nosaukumu

Klātienes turnīri

Kā jau iepriekš tika ziņots, Londonā no 9. līdz 28. novembrim norisinājās mačs par Pasaules čempiona nosaukumu šahā. Šajā mačā sacentās lielmeistari Magnuss Karlsens no Norvēģijas un Fabiano Karuana no ASV. Karlsens ir esošais Pasaules čempions no 2013. gada, bet Karuana izcīnīja tiesības izaicināt Karlsenu cīņā par Pasaules čempiona titulu. 

Mačs tika izspēlēts augstā līmenī un klasiskajā šahā neviens pārsvaru neieguva, turklāt visas 12 partijas noslēdzās neizšķirti, tātad rezultāts attiecīgi 6-6. Tomēr abām pusēm bija savas iespējas. Magnuss Karlsens izlaida milzīgu, visticamāk uzvarošu pārsvaru pirmajā partijā, piemēram, 34. h5 vietā 34. De5!, kā arī bija ieguvis labu pozīciju 12. partijā, kurā pat neizšķirta parakstīšanas brīdī viņam bija pārsvars. Savukārt Karuana bija ieguvis jau matemātiski pierādītu uzvaru 6 partijā, kas gan bija sasniedzama ar grūti atrodamiem gājieniem, 68. Zf3 vietā 68. Lh4!. Vēl Karuanam bija labas iespējas uzvarēt 8 partijā, kad pieticīgā 24. h3 vietā vajadzēja izvēlēties vienu no agresīvākiem gājieniem, 24. Zc4! vai 24. Dh5!. Kopumā klasiskā šaha distanci var objektīvi vērtēt kā līdzīgu, ne tikai pēc rezultāta, bet arī pēc parādītās spēles. 

Jau pirms mača izskanēja versija, ka Karlsenam būtu izdevīgi ievirzīt maču papildpartijās, kurās viņam ir labākas iespējas, ņemot vērā to, ka ātrajā šahā viņam ir labāki rezultāti nekā Karuanam. Nevar teikt, ka Karlsens akli pieturējās šādai stratēģijai, tomēr zināmas iezīmes liecināja, ka viņam pret šādu scenāriju tiešām nav iebildumu, visvairāk to pasvītroja 12. mača partija, kurā Karlsenam bija visas iespējas cīnīties par uzvaru gan partijā, gan līdz ar to visā mačā, tomēr viņš labāk izvēlējās neizšķirtu un cīņu turpināt ar papildpartijām no kurām pirmās bija ātrā šaha mačs no 4 partijām ar laika kontroli 25’+10’’. 

Jau pirmajā papildpartijā Karlsens izcīnīja uzvaru, kad Karuana neatrada glābiņu sliktākā galotnē, 37… K:e4 vietā vajadzēja spēlēt 37…Ta2+! ar pietiekošu pretspēli, lai panāktu neizšķirtu. Otrajā papildpartijā Karuana panāca daudzsološu atklātnes pozīciju, tomēr tālāk spēlēja nepārliecinoši un situācijā, kad jau vajadzēja domāt par līdzsvara saglabāšanu, izvēlējās riskēt un cīnīties par uzvaru, kas noveda pie vēl viena zaudējuma. Trešajā partijā Karlsens ar baltajiem nospēlēja ļoti pārliecinoši, kontrolējot situāciju un šajā partijā Karuanam neizšķirts vairs nemaz nederēja un galarezultātā pat Karlsens, ieguvis uzvarētu pozīciju, to arī izspēlēja līdz savai uzvarai. Tātad, ātrā šaha papildmačs noslēdzās ar pārliecinošu Karlsena uzvaru 3-0, līdz ar to Karlsens saglabā čempiona nosaukumu vismaz līdz 2020. gadam, kad notiks gan nākamais kandidātu turnīrs, gan arī tam sekojošais mačs par Pasaules čempiona nosaukumu, abu šo turnīru norises vietas un citi apstākļi gan nav vēl zināmi. Papildus citām balvām, gan Karlsens, gan arī Karuana ieguva vērtīgas naudas balvas. Karlsens nopelnīja 550 000 eiro, bet Karuana tika pie 450 000 eiro, jo atbilstoši turnīra nolikumam, vienu miljonu eiro lielais balvu fonds tika sadalīts, uzvarētājam tiekot pie 55%, bet zaudētājam pie 45%, jo pamatlaikā mačs noslēdzās neizšķirti.

No comments