Latvijas Skolu šaha olimpiādes Vidzemes finālā olainieši izcīna 8 medaļas no 18 iespējamajām

Klātienes turnīri

Latvijas Skolu šaha olimpiādes Vidzemes reģiona finālā visvairāk – 8 no 18 iespējamajām medaļām izcīnīja Olaines skolēni. Valmieras Valsts ģimnāzijā pulcējās 67 skolēni no Valkas, Valmieras, Straupes, Ogres, Laurenčiem, Cēsīm, Siguldas, Limbažiem, Olaines, Mārupes un Ādažiem, un labākie no viņiem tālāk cīnīsies Latvijas Skolu šaha olimpiādes finālā Rīgā, kurā spēlēs ap 300 jauniešu.

Valmieras Valsts ģimnāzijas direktors Artūrs Skrastiņš, atklājot Latvijas Skolu šaha olimpiādes Vidzemes reģiona finālu, atzina, ka neriskētu spēlēt ar kādu no olimpiādes dalībniekiem, lai gan jaunībā esot spēlējis šahu: “Lepojamies, ka Valmiera ir vieta, kas šogad uzņem Latvijas Skolu šaha olimpiādes dalībniekus, un, gatavojoties, daudz studējām, kas ir dažādi gambīti – sapratām, ka būtībā tā ir upurēšana, lai kaut ko iegūtu. Arī jūs esat upurējuši gana daudz laika, spēlējot šahu, bet novēlu nesatraukties, ja neizdosies viss, kā plānots. Ja arī kāds netiks finālā, nekas, gan izdosies nākamajā gadā!”

Pēc izspēlētajām septiņām Vidzemes reģiona fināla spēlēm, bērnus ar savu klātbūtni pagodināja arī trīskārtējā Latvijas čempione šahā sievietēm, sieviešu lielmeistare (WGM) Ilze Bērziņa un vīriešu FIDE meistars (FM) šahā Matīss Mustaps. Viņš 12, bet Ilze Bēziņa 6 bērniem skolēniem pasniedza simultāna spēli šahā.

Tāpat pēc sacensībām notika arī šaha uzdevumu risināšanas konkurss, kurā 20 bērniem bija iespēja risināt šaha uzdevumus no lielmeistares bērnības – no tālā 1994. gada Pasaules čempionāta jauniešiem šahā, Ungārijā. Šaha lielmeistarei Ilzei Bērziņai toreiz bija 10 gadi, un viņa spēlēja meiteņu grupā līdz desmit gadiem. Vidzemes reģiona fināla dalībnieki šo iespēju izmantoja ar aizrautību, turklāt daudziem šaha uzdevumu risināšana ir treniņu ikdiena. Katrs risinātājs zem paveiktā uzdevuma ieguva šaha lielmeistares Ilzes Bērziņas autogrāfu.

Vidzemes reģiona fināla norise ir pirmais solis šaha tradīciju atdzimšanai Valmierā, turklāt pie bērniem viesojās arī Valmieras šaha leģenda, Latvijas lepnums – šaha treneris Elmārs Gulbis. Latvijas Skolu šaha olimpiādes organizatore Nellija Maklakova saka paldies Valmieras Valsts ģimnāzijas kolektīvam un īpaši direktoram Artūram Skrastiņam par laipno uzņemšanu, atbalstu šaha galdiņu izkārtojumā un citos organizatoriskos jautājumos. Tāpat N.Maklakova pateicas Vidzemes šaha treneriem, kuri rūpējās, lai bērni varētu piedalīties šajās šaha sacensībās. Tāpat organizatore uzteic Vidzemes reģiona fināla dalībniekus par to, ka skolēni šogad jau ilgāk noturējās pie šaha galdiņiem, atsevišķas spēles pat ieilga, kas apliecina – pieaugusi gan spēļu kvalitāte, gan konkurence: “Ļoti maz kļūdu ar neiespējamiem gājieniem, ko parasti var novērot pie nepieredzējušiem jaunajiem šahistiem. Šeit bija tikai daži tādi gadījumi, tāpat arī bērni veikli ziņoja rezultātus tiesnesim, turnīrs norisinājās ļoti raiti.”

“Latvijā pērn iesākās lieliska iniciatīva – Latvijas skolu Šaha olimpiāde, kas ir īsts atradums visiem, kuriem šahs nav pašsaprotama ikdiena, tātad – mazajām skolām, mazajiem pulciņiem, kas strādā ne tik daudz uz to, lai mērķtiecīgi izauklētu Latvijas mēroga šaha zvaigznes, bet gan lai dotu iespēju daudziemparastiem bērniem kaut nedaudz iegremdēties šaha pasaulē. Mūsu bērniem šis ir gada gaidītākais turnīrs!” novērtē šaha trenere Guna Skujiņa, kurā uz Vidzemi bija atvedusi galvenokārt Olaines skolēnus.

Latvijas Skolu šaha olimpiādei ir paredzēti trīs posmi, kuru 1. posmā katra skola izvirzīja 3 labākos zēnus un 3 labākās meitenes trīs vecuma grupās – 1.-4. klase, 5.-9. klase un 10.-12. klase, kuri piedalīsies reģionu finālos.

2.posmā līdz 28. aprīlim notiks reģionu fināli: Kurzemē – Kuldīgā 12. aprīlī, Zemgalē – Jelgavā 16. aprīlī, Latgalē – 26. aprīlī, un Rīgā 28. aprīlī. Katrā reģiona finālā tiks noskaidroti 3 labākie zēni un 3 labākās meitenes iepriekšminētajās vecuma grupās, kuri izcīnīs tiesības piedalīties Latvijas finālā. Reģiona finālos paredzētas 7 spēļu kārtas ar laika kontroli 12 minūtes un 5 sekundes par gājienu.

3.posmā jeb Latvijas Skolu šaha olimpiādes finālā 15. maijā, Rīgā, Transporta un Sakaru institūtā, Lomonosova ielā 1 – tiksies visu 5 iesaistīto reģionu finālu stiprākie skolu šahisti. Latvijas finālam varēja pieteikties atsevišķi visi šahisti skolēni ar vismaz I sporta klasi šahā, savukārt reģionos drīkst piedalīties spēlētāji ieskaitot līdz II sporta klasei šahā. Kopumā plānots, ka Latvijas Skolu šaha olimpiādes finālā tiksies ap 300 bērnu. Tajā no katra Latvijas reģiona cīnīsies 18 labākie jaunie skolu šahisti, kā arī 200 bērnu ar pirmo sporta klasi šahā. Latvijas Skolu šaha olimpiādē pavisam piedalīsies vairāk nekā 1000 skolēni no 170 vispārizglītojošajām mācību iestādēm.

Latvijas Skolu šaha olimpiādes mērķis ir noskaidrot, cik Latvijas skolās bērni māk spēlēt šahu, cik skolās ir šaha pulciņš vai šaha stunda, kā palīdzēt tām Latvijas skolām, kuras vēlas ieviest šahu savu skolēnu ikdienā. Šādi šahs tiek popularizēts ne tikai kā sporta veids, bet arī lietderīgs brīvā laika pavadīšanas veids jaunatnes vidū. Tiek veicināta sadarbība starp šaha treneriem, skolotājiem, notiek dalīšanās pieredzē, kā arī noskaidroti labākie skolu šahisti katrā reģionā un Latvijā.

Latvijas Skolu šaha olimpiādes īpašais labvēlis ir Transporta Sakaru institūts (TSI), sarūpējot piemiņas suvenīru – 3D tehnikā veidotu šaha figūru ikvienam dalībniekam un dažādas pārsteiguma balvas – īpašas konfektes, TSI piezīmju kladītes. Savukārt visiem simultāna spēles dalībniekiem TSI dāvāja yo-yo par drosmi sēsties pretim stiprākajiem Latvijas šahistiem. Latvijas Skolu šaha olimpiādes dalībniekiem balvas gādā arī MILZU pārslas, kā arī reģionu finālos uzvarētājus gaida dažādi citi pārsteigumi. Vidzemes reģiona finālistiem speciālās balvas sarūpēja Valmieras dome, Valmieras peldbaseinsValmieras drāmas teātris, kā arī SPICE HOME, Rīgā esošā izklaides parka “Avārijas brigāde” izstāde. Katrai skolai tika īpašais diploms no Eiropas šaha savienības (ECU), ko sarūpēja un parakstīja Eiropas šaha savienības viceprezidente Dana Reizniece-Ozola.

Katrā finālā kā viena no vērtīgākajām balvām tiek pasniegta Latvijas Sporta federāciju padomes sporta metodiskās literatūras sērijas trešā grāmata “Māksla uzvarēt”, kas Vidzemes reģiona finālā tika 5.-9. klašu grupas uzvarētājam. Grāmatas autors Zigurds Lanka ir šaha lielmeistars kopš 1992. gada un Latvijas čempions 1993. gadā, ilggadējs dažādu valstu un dažādas kvalifikācijas šahistu treneris.

No comments