Atskats uz 30. maija šaha treneru kvalifikācijas celšanas semināru “Šaha attīstības virzieni Latvijā un uzsāktās iniciatīvas”

Pasākumi

Rīgas Šaha skolā 30. maijā no 10:00 – 16:30, ieskaitot kafijas pauzi, notika prāva dalībnieku pulka apmeklētais šaha treneru kvalifikācijas celšanas seminārs “Šaha attīstības virzieni Latvijā un uzsāktās iniciatīvas”. 

Semināra organizators: lielmeistars Arturs Neikšāns.

Tajā īpašs akcents tika likts uz šaha popularizēšanu un attīstību Latvijā kā vienu no idejām apspriežot iespējas šahu mācīt vispārizglītojošajās skolās. Tas, protams, notiek jau arī patlaban, tomēr tieši šajā lauciņā ir plašas iespējas izaugsmei, padarot to masveidīgāku, veicinot konkurenci un, mācot bērniem šahu, padarīt viņus gudrākus un spējīgākus arī citās dzīves sfērās.

Semināru iesāka Ilmārs Krūms ar pusotru stundu garu uzstāšanos par  tēmu “Šahs Latvijas skolās un uzsāktie projekti šaha popularizēšanai”. Lai arī šī tēma tika aplūkota divtik lielāku laiku nekā pārējās, ar atvēlēto laiku nebija pietiekami, lai pilnībā izrunātu svarīgākos jautājumus. Ilmārs Krūms un un Nellija Maklakova dalījās pieredzē, organizējot grandiozo un populāro projektu “Latvijas Skolu Šaha Olimpiāde”. Klausītāji tika informēti par nesen dibināto biedrību “Šahs solos”, kuras paspārnē tikko ir sākusies šaha nometne bērniem, kas notiek no 1. līdz 10. jūnijam atpūtas centrā “Albatross”. Nākamgad tiek plānots vēl vairāk palielināt dalībnieku interesi un pēc iespējas samazināt dalības maksu, piemēram, piesaistot pašvaldību un valsts finansējumu. Daudzas tēmas tika aplūkotas no dažādiem skatpunktiem, piemēram, Ilmārs Krūms pievērsās arī simultānspēles seansiem Rīgas Šaha skolā, kurus vēlāk semināra gaitā apskatīja arī citi lektori, no kuriem visvairāk jāatzīmē būtu Aivars Stašāns.

Turpinājumā uzstājās Aleksandrs Vasiļkovs, kurš iepazīstināja ar savu pieredzi šaha trenera un organizatora lomā Latgalē – “Šaha attīstība un iniciatīvas Latgalē”. Aleksandrs Vasiļkovs pastāstīja daudzus faktus un situācijas ne tikai par savu šaha ikdienu, bet arī par visa Latgales reģiona lielākajiem šaha centriem un to organizatoriem, treneriem, audzēkņiem un citiem iesaistītajiem.

Tālāk Valdis Troņenkovs iepazīstināja klausītājus ar tēmu “Pieredze darbā ar audzēkņiem Jaunmārupē”. Valdis Troņenkovs pastāstīja, kā tika uzsākti šaha treniņi Jaunmārupes pamatskolā, ar kādiem izaicinājumiem līdzīgās situācijās ir jābūt gataviem sastapties šaha treneriem, tika minēti ieteikumi labu treniņu apstākļu nodrošināšanai, inventāra iegādei, turnīru organizēšanai, audzēkņu dalībai turnīros un citi aspekti. Tika pastāstīts arī par dvīņu no 3. mācību klases uzsākto video blogu https://chesstwins.com/

Pēc tam Jānis Valeinis kaismīgi aģitēja par labu šādam repertuāram no balto puses 1. d4 2. Zc3 3. Lf4, praktiski neatkarīgi no tā, ko melnie spēlē pretī. Šī tēma programmā tika pieteikta kā “Londonas sistēma – vienkāršs atklātņu repertuārs bērniem”, kur Jānis Valeinis arī korekti minēja, ka te vietā ir minēt arī vārdu Baadurs Džobava, lielmeistars ar tagadējo elo reitingu 2596, bet iepriekš viņam ir bijis arī pāri 2700. Džobava ir tieši šādas iepriekšminētās gājienu kārtības popularizētājs. Jānis Valeinis akcentēja, ka šo atklātnes repertuāru ir salīdzinoši viegli iemācīties un gūt labus rezultātus ar aktīvu un bieži vien pretiniekiem neērtu spēli.

Strikti ievērojot reglamentu un tēmu izklāsta sākuma laikus, ar Džobavas Londonas sistēmas iekarsušo Jāni Valeini pārtrauca Diāna Matisone, kura pastāstīja par savu dalību darba grupā ES projektā “Balts un melns sports: šahs”. Diāna Matisone iepazīstināja ar to, kā šahs tiek mācīts skolās Katalonijā. Tur bērniem tiek radīta interese un piedāvāti materiāli, bet, lielākoties, viņi paši izvēlas, cik ilgi kādu no uzdevumiem vai vingrinājumiem vēlas veikt. Šahs tiek mācīts spēļu un rotaļu veidā, kur no šaha ir tikai kāda daļa, bet tā tiek papildināta, piemēram, ar puzlēm, atjautības vingrinājumiem vai pat citām mācību vielām kā bioloģija, matemātika un citām. Kā Diāna Matisone ir pārliecinājusies, pamēģinot šādu piegājienu Latvijā ar saviem audzēkņiem, vislabāk to pielietot ir pirmsskolas vecuma un pirmo klašu audzēkņiem.

Tad par sieviešu šahu Latvijā un Pasaulē pastāstīja sieviešu lielmeistare, četrkārtējā Latvijas sieviešu čempione Ilze Bērziņa, tēmas nosaukums – “Sieviešu šahs Latvijā – retrospektīvs atskats un nākotnes vēsmas”. Ilze Bērziņa pievērsās Latvijas sieviešu šaha vēsturei, kas nav iedomājama bez Mildas Laubertes pieminēšanas. Milda Lauberte 1937. gadā izcīnīja 3. vietu Pasaules čempionātā šahā sievietēm. Vēl Ilze stāstīja, piemēram, par mūsdienu sieviešu šaha tendencēm un saviem personiskajiem panākumiem.

Semināru noslēdza Aivars Stašāns ar tēmu “Simultānspēles seansu organizēšana un tā nozīme jauniešu izaugsmē”. Aivars Stašāns pastāstīja par pieciem aizvadītajiem seansiem un arī mazāk zināmo papildus seansu, kuru sniedza vecākie Rīgas Šaha skolas audzēkņi saviem jaunākajiem treniņu biedriem. Visiem semināra dalībniekiem tika piedāvātas rezultātu lapas, kur bija informācija par tiem audzēkņiem, kuri seansos piedalījušies visbiežāk, kā arī minēti labāko rezultātu īpašnieki. Tika secināts, ka šie seansi ir gan iecienīti, gan palīdz labāk progresēt; izanalizējot seansu partijas, var atrast gan stiprās puses, gan novērtēt un uzsākt trūkumu novēršanu. 

No comments