Sestdien, 2025. gada 15.februārī, notika Rīgas Šaha skolas organizētais šaha treneru kvalifikācijas celšanas seminārs “Aktuālākās tendences un klasiskās stratēģijas mūsdienu šahā”. Semināra apskata 1.daļā iepazīstinājām ar mūsdienās aktuālo semināra tēmu par fizisko sagatavotību un tās nozīmi šahistiem, vairāk lasīt šeit.
Semināra 2.daļas apskatu turpināsim ar semināra tēmām – LŠF aktualitātes un ICARUS projekta īstenošana praksē, Pa Bobby Fišera pēdām Islandē un Klasē kopā ar Bobby Fišeru dažādās šaha spēles jomās. Treneru semināra apskata 3.daļā iepazīsimies ar Rīgas Šaha skolas treneres, delegācijas vadītājas Nellijas Maklakovas stāstījumu par Pasaules jauniešu čempionātu Brazīlijā.
Aicinām Latvijas šahistus, šaha entuziastus un tos, kuri grib aktīvi iesaistīties nākamo šaha semināru tēmu izvēlē vai varbūt paši kļūt par semināra lektoriem aizpildīt Šaha semināra aptaujas veidlapu šeit.
Semināru atklāja tā organizators, Rīgas Šaha skolas treneris un metodiķis Ģirts Tenis, iepazīstinot klātesošos ar semināra darba kārtību, kā arī aicinot Latvijas Šaha federācijas valdes locekli, viceprezidentu Ilmāru Krūmu pastāstīt par šī brīža aktualitātēm Latvijas Šaha federācijas darbā. Tēmu par Latvijas šaha aktualitātēm semināra 2.daļā turpināja Latvijas Šaha federācijas ģenerālsekretāre Daiga Falkane, iepazīstinot klātesošos ar projektu ICARUS.
Projekts ICARUS ir inovatīvs projekts, kura pamatmērķis ir attīstīt starpnozaru prasmes jeb soft skills ieslodzīto vidū, kā arī veicināt pozitīvas izmaiņas domāšanā un uzvedībā, kā galveno instrumentu izmantojot šaha spēli cietumos.

Lektore Sandra Harlinska aktualizēja tēmu par Bobija Fišera jeb īstajā vārdā Roberta Džeimsa Fišera, kurš bija amerikāņu šahists un vienpadsmitais pasaules čempions šahā, personību un viņa “gadsimta maču” ar Borisu Spaski par pasaules čempiona titulu 1972.gadā.

Sandras Harlinskas aizraujošais stāstījums Pa Bobby Fišera pēdām Islandē ļāva semināra dalībniekiem iejusties tā laika notikumos, kas risinājās Islandē ap un par Borisa Spaska un Roberta Džeimsa Fišera maču par pasaules šaha troni.

Lekcijas 2. daļā Klasē kopā ar Bobby Fišeru dažādās šaha spēles jomās Sandra Harlinska semināra dalībniekus iepazīstināja ar savu profesionālo pieredzi kā šaha interešu pulciņa vadītājai Siguldas Valsts ģimnāzijā, piemēram, kā tiek daudzveidotas interešu pulciņa aktivitātes. Bez klasiskās šaha teorijas (atklātne, vidusspēle, galotne) apguves regulāri notiek dažādi tematiskie turnīri un šaha tēmas izpēte dažādās sabiedriskās dzīves jomās.

Savstarpējās sacensībās tiek spēlēts arī Fišera šahs jeb Chess960.
Bet, kas tad īsti ir Fišera šahs un kā veidojas skaitlis 960?

Uzdevums noskaidrot «Kā veidojās skaitlis 960?» tika dots šaha pulciņa 9. klases audzēkņiem un viņi to aprēķināja nieka 30 minūtēs! Lūk risinājums:
Analīzes gaitā bija jānoskaidro noteikumi (Rokādes iespēja) un jāizvēlas risinājuma secība.
Aprēķins soli pa solim:
- Katrs Laidnis var ieņemt vienu no četriem lauciņiem savā krāsā => 4×4 ….
- Dāma vienu no sešiem => 4x4x6 …..
- Divi zirdziņi var ieņemt attiecīgi piecas vai četras iespējamas pozīcijas => 4x4x6x5x4
- Ir trīs brīvi lauciņi, kurus Karalim un 2 Torņiem jāaizņem saskaņā ar noteikumiem, bez izvēles.
Tas nozīmē, ka ir 4×4×6×5×4 = 1920 iespējamās sākuma pozīcijas, ja abi zirdziņi būtu atšķirīgi savā starpā.
Tomēr, ja zirdziņi tiktu samainīti, nebūtu nekādas atšķirības, tāpēc atšķirīgo pozīciju skaits ir puse no 1920 1920/2 = 960
Pēc skaitļa 960 noskaidrošanas, tālāk šaha tematikas meklējumi turpinājās gan literatūrā un dzejā, gan mākslā un mūzikā…
Šaha tematika LITERATŪRĀ
- Ilfs&Petrovs «Divpadsmit krēsli»
- Anšlavs Eglītis «Ilze»
- A.Kotovs «Baltie un Melnie» (izcila teatrāla epizode)
- Nabokovs «Lužina aizsardzība»
- J.Ezeriņš «Šaha partija»
Šaha tematika VIDUSLAIKU RAKSTOS

Šaha tematika DZEJĀ
- I.Ziedonis «Epifānijas»
- Monta Kroma
- Lija Brīdaka
Šaha tematika KINO
- «Divpadsmit krēsli» – komēdija
- «Homo Novus» – literatūras stundas sastāvdaļa; papildus jautājums skolniekiem – cik epizodēs ir redzama šaha spēle?
- «Sherlock Holmes: A game of shadows»
- «Pawn Sacrifice» – Spaskis – Fišers, 1972.g. 6.partija
- «Queen’s Gambit» Ivanchuk – Wolff, 1993.g. Biel
- «Game over:Kasparov and The Maschine», 2023
- «Opera game» 2017; P.Morphy – Duke&Count, 1858
Šaha tematika MŪZIKĀ
- Kr.Pētersons «Mihails un Mihails spēlē šahu» (Opera), LNO, 2013
- Dziedātāja Juga – «Oh my dear Capablanca»
- Dziedātāja Juga – «Isolated Pawn»
- Dons – albums «Signāls» ir tapis spēlējot šahu
Gan mūzika, gan šahs ir saistīti ar matemātiku. Mūzikas notis, melodija, toņi un pieraksti var tikt pētīti ar matemātikas palīdzību. Līdzīgi arī šahs prasa spēlētājiem saprast šaha paņēmienus/kombinācijas un izmantot tos, lai uzvarētu spēlē. Pagājušajā gadā uz jautājumu, kas varētu būt kopīgs šaham un mūzikai, atbildes mēģināja rast arī Rīgas Šaha skola rakstā Šahs un mūzika: Kopīgais un atšķirīgais.
Sandra dalījās interesantā pieredzē – šaha skolniekiem tiek dots uzdevums, piemēram, sasaistīt kādu kultūras, vēstures, mākslas, kino notikumu ar kādu reālu šaha partiju un noprezentēt to pulciņa dalībniekiem. Kā piemērs tika apskatīta šaha pulciņa skolnieces Lienes Reklaites prezentācija par šaha spēli Opera game. Vēsturiskā partija tika izspēlēta 1858.gadā operas namā Parīzē un tiek uzskatīta par Pola Morfija labāko spēli.
Šaha tematika VIZUĀLAJĀ MĀKSLĀ

Treneru semināra apskata 3.daļu turpināsim ar Rīgas Šaha skolas treneres, delegācijas vadītājas Nellijas Maklakovas stāstījumu par Pasaules jauniešu čempionātu Brazīlijā.
Liels paldies semināra lektorēm par aizraujošo un interesanto stāstījumu un diskusijām par semināra dalībniekiem aktuālajām tēmām!
Paldies semināra organizatoram Ģirtam Tenim par pasākuma organizēšanu!
Diemžēl laikā, kad tapa šis raksts, tika publicēta ziņa, ka bijušais pasaules čempions šahā Boriss Spaskis, kurš 1972. gadā zaudēja šo titulu pēc sakāves spēlē ar amerikāņu šahistu Bobiju Fišeru, miris 88 gadu vecumā 2025. gada 27.februārī, vairāk lasīt šeit.

Izmantotie avoti: Sandras Harlinskas prezentācijas Pa Bobby Fišera pēdām Islandē un Klasē kopā ar Bobby Fišeru un šahu it visās tā sociāli-kulturālajās izpausmēs
Foto galerija no semināra