Aivara Gipšļa piemiņas turnīrā uzvar Reinis Valdats

Aivara Gipsļa piemiņas turnīra laureāti
Klātienes turnīri Piemiņas turnīrs

2024.gada 11.februārī norisinājās piemiņas turnīrs par godu izcilajam šahistam, trenerim un žurnālistam Aivaram Gipslim (1937-2000), kurā startēja arī vairāki Rīgas Šaha skolas audzēkņi. 1. vietu ieguva Rīgas Šaha skolas audzēknis Reinis Valdats, kuram bija tikai 16. starta reitings, sagādājot patīkamu pārsteigumu. Apsveicam! 

Interesanti, ka pārsteigumu šajā turnīrā Rīgas Šaha skolas audzēkņi sagādā jau otro gadu pēc kārtas, jo iepriekšējā A.Gipšļa piemiņas turnīrā negaidīti 1.vietu ieguva Arsēnijs Savičevs, vairāk par to lasīt rakstā A.Gipsli pieminot, uzvar A.Savičevs.

Reinis Valdats(1978) ieguva 6,5 punktus, izcīnot 6 uzvaras, reizi cīnoties neizšķirti un vienīgo zaudējumu piedzīvojot pret galveno reitingfavorītu FM Iļju Semjonovu (2204). Otro vietu ar 6,5 punktiem, bet sliktāku papildrādītāju, ieņēma Nikolajs Krilovs (2030). Ar 6 punktiem trešo un ceturto vietu ieņēma attiecīgi Konstantīns Gudovskis (1982) un WGM Ilze Bērziņa (2011), bet labāko sešinieku ar 5,5 noslēdza FM Iļja Semjonovs (2204) un Igors Ivanovs (2061).

Kā informē Latvijas Šaha federācija, tās bija pirmās sacensības, kas tika aizvadītas Rīgas Šaha federācijas jaunajās telpās Ganību Dambī 21b. Turnīrs kopā pulcēja 57 dalībniekus ne tikai no Latvijas, bet arī no Lietuvas un Čehijas. Ciemojās arī Aivara Gipšļa atraitne Rozālija un dēls Aivars.

Visi rezultāti apskatāmi chess-results.com, bet balvu saņēmēji – šeit.

Lielmeistara Aivara Gipšļa piemiņas turnīru pēdējo gadu uzvarētāji:
2024. Reinis Valdats

2023. Arsēnijs Savičevs
2022. Kristaps Kretainis
2021. GM Igors Kovaļenko
2020. FM Arturs Bernotas
2019. IM Vladimirs Svešņikovs
2018. FM Matīss Mustaps
2017. GM Normunds Miezis
2016. FM Arturs Bernotas
2015. IM Rolands Bērziņš
2014. GM Normunds Miezis
2013. GM Aleksejs Širovs
2012. GM Aleksejs Širovs

Aivars Gipslis bija starptautiskais lielmeistars šahā, treneris un žurnālists – ilggadējs žurnāla “Šahs” galvenais redaktors. 12 gadu vecumā  Rīgas Pionieru pilī A.Gipslis sāka mācīties šahu pie trenera Jāņa Krūzkopa vienlaicīgi ar Mihailu Tālu. Kļūstot par profesionālu šahistu, ilgus gadus bija otrs spēcīgākais latviešu lielmeistars pēc Mihaila Tāla.

A.GipšļaM.Tāla šaha cīņa.
A.Gipšļa-M.Tāla šaha cīņa. Foto no Facebook.com/CilvēksŠahs

A.Gipslis bija vairākkārtējs Latvijas PSR čempions šahā – kopš 1955.gada titulu kopumā izcīnījis 8 reizes. PSRS sporta meistars kopš 1957.gada, starptautiskais lielmeistars no 1967.gada. A.Gipslis bijis pasaules eksčempiones šahā Nonas Gaprindašvili treneris no 1966. līdz 1979.gadam, kā arī ilgus gadus devis vērtīgus šaha padomus Rīgas Šaha skolas trenerei Vijai Rožlapai. 1976.gadā viņam piešķirts PSRS Nopelniem bagātā trenera nosaukums. Gipšļa trenētā PSRS sieviešu izlase uzvarēja sešās Pasaules šaha olimpiādēs. 

Studijas Latvijas Valsts universitātē pabeidza 1959.gadā, iegūstot inženiera ekonomista izglītību. No 1963.gada A. Gipslis darbojās žurnāla “Šahs” redakcijā kā viens no redaktoriem, 1970.gadā viņš kļuva par galveno redaktoru un šo pienākumu veica līdz žurnāla pastāvēšanas beigām 1990.gadā. Žurnāls “Šahs” bija viens no populārākajiem šaha žurnāliem pasaulē, to abonēja šahisti 50 valstīs (1987. gadā). Pasaules čempions Bobijs Fišers (Bobby Fischer, pilnā vārdā Roberts Džeimss Fišers, Robert James Fischer) ir izteicies atzinīgi par žurnāla satura kvalitāti, ierindojot to starp labākajiem šaha žurnāliem pasaulē.

20. gs. 80. gados A. Gipslis vairāk sāka pievērsties korespondencšaham un 1995. gadā ieguva Starptautiskās Korespondencšaha federācijas (International Correspondence Chess Federation, ICCF) lielmeistara titulu. Lielmeistara tituls gan klasiskajā, gan korespondencšahā ir ievērojams sasniegums.

1987. gadā tika nodibināts Latvijas Valsts universitātes Šaha klubs, kuru no 1992. gada vadīja lielmeistars Aivars Gipslis, un kurā četras reizes nedēļā notika teorētiskās un praktiskās nodarbības. Pieauga šahistu sportiskie rezultāti, piedaloties gan individuālajos, gan komandu čempionātos. Kā minēts  Universitātes sportā, sākot no 1994. gada Latvijas Universitātes studenti sāka piedalīties Latvijas un starptautiskajos šaha turnīros. 

Dzīves pēdējos gados A.Gipslis kā treneris strādāja Rīgas Šaha skolā, kur viens no viņa izcilākajiem audzēkņiem bija Arkādijs Naidičs, – 2013. gadā 18. spēcīgākais pasaules šahists Starptautiskās Šaha federācijas (Fédération Internationale des Échecs, FIDE) reitingā.

Nevar nepiekrist izcilā Latvijas šahista Aivara Gipšļa teiktajiem vārdiem [..] šahu vajag ne tikai spēlēt, bet arī mīlēt. Un to arī viņš darīja. Spēlēja ar mīlestību, tāpēc nav jābrīnās, ka vēl joprojām viņu atceras un par viņu raksta visā pasaulē, arī mūsdienās pasaules populārajā šaha portālā chess.com.

Aivars Gipslis dalās savās zināšanās ar jaunajiem šahistiem
Aivars Gipslis dalās savās zināšanās ar jaunajiem šahistiem. Foto no Facebook.com/CilvēksŠahs

Rakstā izmantotā literatūra un foto:

  1. Gipšļa piemiņas turnīrs beidzas ar Valdata uzvaru
  2. Nacionālā enciklopēdija: Aivars Gipslis
  3. Skvireckis E., Kupče M. Šahs Latvijas Universitātē
  4. Foto galerija no Facebook.com/CilvēksŠahs