A.Gipsli pieminot, uzvar A.Savičevs

Piemiņas turnīrs

2023.gada 11.februārī norisinājās piemiņas turnīrs par godu izcilajam šahistam, trenerim un žurnālistam Aivaram Gipslim (1937-2000), kurā teicami startēja arī vairāki Rīgas Šaha skolas audzēkņi. 1. vietu ieguva Rīgas Šaha skolas audzēknis Arsēnijs Savičevs, sagādājot patīkamu pārsteigumu, par ko liels prieks. Apsveicam! Visi turnīra rezultāti apskatāmi šeit.

Aivars Gipslis bija starptautiskais lielmeistars šahā, treneris un žurnālists – ilggadējs žurnāla “Šahs” galvenais redaktors. Bērnību A. Gipslis pavadījis Grīziņkalnā. 12 gadu vecumā Rīgas Pionieru pilī sāka mācīties šahu pie trenera Jāņa Krūzkopa vienlaicīgi ar Mihailu Tālu. Kļūstot par profesionālu šahistu, ilgus gadus bija otrs spēcīgākais latviešu lielmeistars pēc M. Tāla.

A.Gipslis bija vairākkārtējs Latvijas PSR čempions šahā – kopš 1955.gada titulu kopumā izcīnījis 8 reizes. PSRS sporta meistars kopš 1957. gada, starptautiskais lielmeistars no 1967. gada. A.Gipslis bijis pasaules eksčempiones šahā Nonas Gaprindašvili treneris no 1966. līdz 1979. gadam, kā arī ilgus gadus devis vērtīgus šaha padomus Rīgas Šaha skolas trenerei Vijai Rožlapai. 1976. gadā viņam piešķirts PSRS Nopelniem bagātā trenera nosaukums. Gipšļa trenētā PSRS sieviešu izlase uzvarēja sešās Pasaules šaha olimpiādēs. 

Studijas Latvijas Valsts universitātē pabeidza 1959. gadā, iegūstot inženiera ekonomista izglītību. Dzīves pēdējos gados A.Gipslis kā treneris strādāja Rīgas Šaha skolā, kur viens no viņa izcilākajiem audzēkņiem bija Arkādijs Naidičs, un Universitātes sportā. 1987. gadā tika nodibināts Latvijas Valsts universitātes Šaha klubs, kuru no 1992. gada vadīja lielmeistars Aivars Gipslis, un kurā četras reizes nedēļā notika teorētiskās un praktiskās nodarbības. Pieauga šahistu sportiskie rezultāti, piedaloties gan individuālajos, gan komandu čempionātos. Sākot no 1994. gada Latvijas Universitātes studenti sāka piedalīties Latvijas un starptautiskajos šaha turnīros. 

Nevar nepiekrist izcilā Latvijas šahista Aivara Gipšļa teiktajiem vārdiem [..] šahu vajag ne tikai spēlēt, bet arī mīlēt. Un to arī viņš darīja. Spēlēja ar mīlestību, tāpēc nav jābrīnās, ka vēl joprojām viņu atceras un par viņu raksta visā pasaulē, arī mūsdienās pasaules populārajā šaha portālā chess.com.

Rīgas Šaha skolas galvenā speciāliste Ilze Ķempele

Rakstā izmantotā literatūra un foto:

  1. Gipšļa piemiņas turnīrā pirmo reizi uzvar Savičevs
  2. Nacionālā enciklopēdija: Aivars Gipslis
  3. Skvireckis E., Kupče M. Šahs Latvijas Universitātē
  4. Latvijas Šaha federācijas mājas lapas rakstu arhīvs.