Vasaras šaha nometne “Mežezers”

Nometnes

No 1.jūnija līdz 10.jūnijam 40 Rīgas Šaha skolas audzēkņi kopā ar 4 treneriem aizvadīja vasaras šaha nometni “Mežezers”. Audzēkņi 10 dienu garumā spēlēja gan šahu, gan aktīvi atpūtās. Tika veidoti un izspēlēti dažādi šaha turnīri gan ātrajā šahā, gan ātrspēlē. Spēlēti tika arī šaha paveidi, kā piemēram, “Smadzenes un roka”, “Zviedru šahs”, “Šaha mīnas”, “Fišera šahs”, tāpat notika šaha uzdevumu risināšana, šaha testu un partiju apskate. Katram nometnes dalībniekam, arī treneriem, bija mājas darbs, kas uzlika par pienākumu sagatavot vienu savu spēlēto partiju un vienu spēcīgu, slavenu šahistu partiju, kas nometnes gaitā bija jāatrāda pārējiem dalībniekiem.

Nometnes laikā tika aizvadīti daudz un dažādi šaha turnīri.

Ātrā šaha turnīrā (ar apdomas laiku 10 min. un 5 sek. par izdarīto gājienu) starp I un II sporta klasēm uzvarēja Reinis Valdats, labākais no II sporta klasēm bija Jēkabs Kantāns, kuram 3.vieta kopvērtējumā. Tikmēr III un IV sporta klašu ātrā šaha turnīrā uzvarēja Madars Andrejs Apinis.

Ātrā šaha turnīrs I un II sporta klasēm rezultāti.

Komandu spēlē “Zviedru šahs” turnīru uzvarēja Reinis Valdats ar Kristiānu Vārpiņu, III un IV sporta klašu grupā uzvaru svinēja Ance Ceļmalniece ar Anci Vētru.

Zviedru šaha rezultāti I un II sporta klasēm.

“Smadzenes un roka” komandu spēlē visveiksmīgāk saspēlējās un turnīru uzvarēja Ernests Vilšķērsts ar Ričardu Martinu Lustu.

Smadzenes un roka rezultāti.

Pieredzējušākie nometnes dalībnieki pieņēma izaicinājumu un pasniedza simultāna seansu I un II sporta klašu audzēkņiem. Seansa sniedzējiem vienu gājienu darīja viens, bet otru – otrs simultāna sniedzējs. Simultāna seansu pasniedza Naomi Maklakova pārī ar Melāniju Luīzi Jansoni, kā arī Reinis Valdats ar Kristiānu Vārpiņu. Viņiem pretī sēdās I un II sporta klases, katrā pusē pa 12 pretiniekiem. Simultāna seansā zēni zaudēja 2,5 punktus, bet meitenēm gāja grūtāk, jo tika pazaudēti kopā 5 punkti.

6.jūnijā pie mums uz nometni ciemos uz vienu dienu atbrauca Jēkabpils sporta skolas treneris Gunārs Pušmucāns ar saviem 11 audzēkņiem. Rezultātā tika noorganizēts 3.sporta klašu klasifikācijas turnīrs, kur divi mūsu audzēkņi Oskars Pakula un Madars Andrejs Apinis  izpildīja 2.sporta klases šahā.

Klasifikācija III un IV sporta klasēm rezultāti.

Savukārt, pieredzējušākie audzēkņi spēlēja kopā ar trim treneriem, apvienojoties vienā lielā turnīrā. Neskatoties uz to, ka turnīru izdevās uzvarēt šaha skolas trenerim MK Aleksejam Pakulam, uzreiz aiz viņa 2. un 3. vietu ieņēma stiprākie šahisti jaunieši šajā turnīrā – Kristiāns Vārpiņš un Melānija Luīze Jansone.

Ātrā šaha turnīra – audzēkņi kopā ar treneriem – rezultāti.

Citā nometnes dienā – mācījāmies matošanas tehniku gan ar zirgu un laidni, gan diviem laidņiem. Lai pārbaudītu matošanas tehniku, tika organizēti matošanas čempionāti pa sporta klasēm.

Vislabāk nomatojot visus ar zirgu un laidni,  par matošanas čempioni I sporta klasēm kļuva Naomi Maklakova, bet II sporta klasēm –  Jēkabs Kantāns.

Piesakot matu ar diviem laidņiem, par matošanas čempioniem III un IV sporta klasēm kļuva Hugo Kurmis un Marks Pīzelis. Abiem vienāds iegūto punktu skaits un savstarpējā spēlē neizšķirts.

Matošanas čempionāts I sporta klasēm rezultāti.

Matošanas čempionāts II sporta klasēm rezultāti.

“Fišera šaha” turnīrā četrās spēļu kārtās nepārspēts palika Reinis Valdats 4 uzvaras 4 spēlēs.

Fišera šaha turnīra rezultāti.

“Šaha mīnu” turnīrā uzvarēja Kristaps Ozoliņš.

Šaha mīnu turnīra rezultāti.

Nometnē trenējām arī pārsvara realizāciju diezgan bieži sastopamajās galotnēs – tornis pret laidni, dāma pret torni un tornis ar laidni pret torni.

I sporta klasēm vislabāk materiālo pārsvaru spēlē tornis ar laidni pret torni izdevās realizēt Reinim Valdatam.

II sporta klasēm vislabāk materiālo pārsvaru spēlē dāma pret tornis izdevās realizēt Lea Treigutei.

III un IV sporta klasēm vislabāk materiālo pārsvaru spēlē tornis pret laidni izdevās realizēt Madaram Andrejam Apinim.

Materiālā pārsvara realizācija I sporta klasēm rezultāti.

Materiālā pārsvara realizācija II sporta klasēm rezultāti.

Materiālā pārsvara realizācija III un IV sporta klasēm rezultāti.

Nometnē regulāri tika organizētas futbola spēles, notika vairāki futbola mači lielajām un mazajām grupām ar “Šahs solos” nometnes dalībniekiem. Visās trijās spēļu dienās (kopā 6 mačos) Rīgas Šaha skolas audzēkņu komandas bija nepiekāpīgas – visās spēlēs tika gūtas uzvaras. 

Mierīgākas spēles cienītāji labprāt spēlēja tautas bumbu, mētāja basketbola bumbu grozā, vai arī griezās karuselī.

Nometnes laikā norisinājās zīmēšanas konkurss par tēmu “Šahs”. Par piedalīšanos konkursā tika apbalvoti visi tā dalībnieki, bet īpaši tika izcelti daži ļoti centīgi un arī skaistu zīmējumu autori – Elza Liepiņa, Melānija Luīze Jansone, Ernests Strekalovs, Lauma Mieriņa un Ance Ceļmalniece.

Nometnes dalībnieki spēlēja arī Improvizācijas teātrī, kurā bija jāizspēlē situācijas par Pasaules čempioniem šahā. Iepriekš katra komanda izlozēja, kuru no vēsturiskajām personām tie izspēlēs. Attiecīgi tika veidoti 4 teatrāli uzvedumi – par 1. Pasaules čempionu Vilhelmu Šteinicu, par 6. Pasaules čempionu Mihailu Botviņņiku, par 12. Pasaules čempionu Anatoliju Karpovu un 14. Pasaules čempionu Vladimiru Kramņiku.

Notika arī anekdošu stāstīšana un līdzi paņemto grāmatu apspriešana “grāmatu klubiņā”. 

Par bērnu drošību, labklājību un šaha zināšanu papildināšanu nometnē rūpējās Rīgas Šaha skolas treneri – Vija Rožlapa, Aivars Kažoks, Aleksejs Pakula un Nellija Maklakova, savukārt par bērnu veselību – medmāsa Inga Djukareva.