Trenera personības, šaha tradīciju un vērtību loma audzēkņu sagatavošanā sacensībām. Pieredzes apmaiņa.

Treneru seminārs

14.decembrī Rīgas Šaha skolā notika kārtējais seminārs šaha treneru kvalifikācijas celšanai. Neskatoties uz ziemīgo laiku Latvijā, lielākā daļa semināru dalībnieku ieradās no visdažādākajām Latvijas šaha pilsētām, tomēr sliktie laika apstākļi (putenis) dažiem treneriem apgrūtināja nokļūšanu Rīgā, tāpēc nācās atteikt savu dalību. 

Semināra organizatore un Rīgas Šaha skolas trenere NM Nellija Maklakova, izmantoja iespēju, atklājot semināru, dalīties ar iegūto pieredzi kā delegācijas vadītāja, pavadot kadetus uz Pasaules čempionātu Gruzijā, Batumi, kur Latvijas jaunieši uzrādīja ļoti augstus rezultātus.

Pirmais semināra lektors bija Rīgas Šaha skolas treneris FM Verners Putka, kurš stāstīja par savu pieredzi U16 Olimpiādē Azerbaidžānā, Nahičevānā, kur naktī tika piedzīvota pat īsta zemestrīce. Treneris analizēja vairākas jauniešu partijas, skaidrojot situāciju, kas valdīja ne tikai uz spēles galdiņa, bet arī dalībnieku attieksmi un uzvedību partijas laikā jo īpaši mirkļos, kad uzvarēta pozīcija pēkšņi kļūst zaudēta pēc 3, 4 vai 5 stundu cīņas.

 

Otrais lektors bija Rīgas Šaha skolas treneris un Latvijas olimpiskās izlases dalībnieks FM Edgars Ungurs, kurš šogad pavadīja skaitliski lielāko Latvijas jauno šahistu izlasi (U8-U18 vecuma grupā) Eiropas jauniešu čempionātā Turcijā, Antālijā. Edgars dalījās savā jauniegūtajā pieredzē, uzteicot arī turku viesmīlību un lielisko ēdināšanas piedāvājumu. Treneris rādīja Latvijas jauno šahistu daiļradi, kas apstiprināja, ka šahs ir ne tikai sports, bet arī māksla. Tāpat netrūka sadzīvisku piedzīvojumu, piemēram, mājupceļā, kad lielākā delegācijas daļa nepaspēja pārsēsties no vienas lidmašīnas uz otru, un nācās Turcijā uzkavēties vēl vienu nakti.

Trešais lektors bija Kuldīgas novada sporta skolas šaha nodaļas treneris MK Viktors Šteinbergs, viens no pieredzējušākajiem treneriem Latvijā, kurš pastāstīja par pusgadsimtu vērtajām šaha tradīcijām Kuldīgā – Kuldīgas kausa,  D.Reiznieces – Ozolas kausa un Rumbas Kausa izcīņu.

Viktora padoms visiem: “Pierakstiet vēsturi, jo pēc 50 gadiem būs grūti atcerēties precīzi, bet, ja būsiet “piefiksējuši”, tad būs informācija, būs fotogrāfijas un būs ko atstāt jaunajiem.”

Kuldīgas treneri bija parūpējušies arī par patīkamu pārsteigumu un izdrukājuši pēdējo sacensību visu dalībnieku fotogrāfijas, kuras bija iespējams iegūt savā īpašumā.

Pēc kafijas pauzes semināru turpināja Latvijas izlases vadošā dalībniece lielmeistare un Rīgas Šaha skolas trenere Laura Rogule, kura stāstīja par vienmēr aktuālo galotņu tēmu, paskaidrojot, kāpēc mācēt galotnes ir svarīgi. Tika analizētas situācijas, kāpēc jaunie šahisti izvairās no galotnēm. Un neiztrūka arī dzīvie piemēri no Latvijas sieviešu izlases dalības šovasar notikušajā Pasaules šaha olimpiādē Indijā, Čenajā. Laura arī pastāstīja par sieviešu komandas sagatavošanās nometni, kurā kā viena no svarīgākajām tēmām bija galotņu tehnikas atkārtošana. Semināra dalībniekiem tika rādīti arī dažādu galotņu standarta un nestandarta piemēri.

 

Semināru turpināja Daugavpils “Daugava Chess” šaha treneris MK Edvīns Dzirkalis, saprotami un sirsnīgi pastāstīja par savas audzēknes Sofjas Vasiļjevas panākumiem Pasaules jauniešu šaha čempionātā Rumānijā, Mamajā. Jaunietei šis bija pirmais nopietnais klasiskā šaha čempionāts. Tika aizvadītas 11 klasiskā šaha partijas. Sofja vasarā kļuva par Eiropas jauniešu čempioni ātrajā šahā un ātrspēlē, tomēr klasiskais šahs prasa vairāk spēku un izturību. Šoreiz mazliet pietrūka līdz medaļām. Arī Latvijai izcīnītā 11.vieta ir ļoti labs sasniegums pasaules mērogā. Edvīns semināra dalībniekus iepazīstināja ar visām partijām un to svarīgākajiem pozīcijām, kas veicināja partijas vienu vai otru iznākumu. Vērojot šo pieredzi, varam secināt, ka ir izdarīts milzīgs mājas darbs, izstudēti un “iestudēti” neskaitāmi atklātņu varianti ar ļoti dažādiem pavērsieniem, kā arī rūpīgi pētīti potenciālie pretinieki un veiktas atbilstošas sagataves. Un, protams, pašas audzēknes milzīgās darbaspējas un gribasspēks sekmē šos augstos panākumus.

Semināra noslēgumā – Rīgas Šaha skolas galvenās speciālistes MK Ilzes Ķempeles prezentācija par godīgas spēles principu ievērošanu šahā mūsdienās un šaha trenera lomu.

Prezentācija par šo tēmu iespējams apskatīt šeit:

Godīgas spēles principu ievērošana