Šahs ir cīņa! Tā uzskatīja pasaules šaha čempions Emanuels Laskers

Šahs ir cīņa
Šahs izaugsmei

Par tēmu, kas ir šahs ir dzirdēts daudz, parasti nāk prātā dažādas atziņas, ko teikuši šaha lielmeistari, pasaules šaha čempioni, šaha profesionāļi. Jautājums, kas tad īsti ir šahs, vienmēr ir bijis aktuāls. Vai tas ir sports, zinātne vai māksla?

Bet varbūt tā ir cīņa? Šahs ir cīņa! Tā teica  Emanuels Laskers, 2. pasaules čempions šahā, jo uzskatīja šahu par divu intelektu cīņu. 

Ja šahs būtu tikai spēle, tad šī spēle nekad nebūtu iekarojusi visu pasauli… Šaha galvenā īpatnība ir cīņa. Taisnība, tā nav cīņa, kur sitieni atstāj redzamas pēdas, bet gan cīņa, kurā līdzi darbojas pamācošais, mākslinieciskais un tīrais prāta elements,

Tā šaha spēli raksturoja šaha pasaules čempions Emanuels Laskers.

Arī Rīgas Šaha skolas ilggadējai šaha trenerei Benitai Vējai ir tuvs Emanuela Laskera, 2. pasaules čempiona, teiktais: šahs – tā ir cīņa! Cīņa uz šaha galdiņa ar mērķi uzvarēt – uzvarēt šaha partijā, uzvarēt sacensībās. Tas, ka pie šaha galdiņa tiekas gan gados jauni, gan vecāki spēlētāji ar dažādām sporta klasēm, vēl vairāk kāpina sportisko interesi, mudina mācīties spēlēt labāk. Bet, lai šo mērķi sasniegtu, vajadzīgas gan zināšanas, gan praktiskā pieredze, un tas prasa darbu daudzu gadu garumā. 

Intervija ar ilggadējo šaha skolas treneri Benitu Vēju šeit, rakstā Ko nozīmē būt šaha trenerim? Saruna ar treneri Benitu Vēju.