Šaha notikumu apskats: 2023. gada augusts

Šaha notikumu apskats
Klātienes turnīri

Vasarā Rīgas Šaha skolas šahisti ne tikai paspēj baudīt silto sauli un atpūsties no mācībām skolā, bet arī piedalīties dažādās šaha sacensībās, uzkrājot pieredzi, kas lieti noderēs, uzsākot mācības jaunajā mācību gadā. Lūk neliels ieskats par šaha notikumiem, kas norisinājās jūlija beigās un  augustā ar mūsu skolas audzēkņu un treneru piedalīšanos.

No 2023. gada 26. jūlija līdz 3. augustam Jūrmalā notika starptautiskais bērnu un jauniešu šaha festivāls “Rudaga-Kaissa 2023”. “Jau otro gadu šaha festivāls “Rudaga-Kaissa 2023” dalībnieki cīnījās par Tavex.lv dāvāto investīciju zeltu. Nedēļas laikā šeit notika deviņi šaha turnīri un trīs simultāna spēles – piedalījās vairāk nekā 200 jauno spēlētāju, daļai no viņiem šie bija pirmie turnīri šahā. 

FIDE “Commission for Women’s Chess” dāvāja balvu – fotogrāfiju ar spēlētāju autogrāfiem no Pasaules čempionāta šahā sievietēm – labākajai spēlētājai, ko saņēma  (Latvija).

Zeltu ieguva:
Klasiskajā turnīrā meitenēm (B, C) Jevgēņija Siņicina / Sofija Teremranova.
Klasiskajā turnīrā zēniem (B,C) – Iļja Kuprijans Testeļecs/ Daniels Cimbers.
Rapida uzvarētāji – Milana Gailevska, Iļja Kuprijans Testeļecs

Klasiskā šaha un ātrā šaha (rapida) turnīrā uzvarēja jūrmalnieks Iļja Kuprijans Testeļecs.

Turnīra Rudaga Kaissa 2023 uzvarētāji
Foto no www.sahafederacija.lv

Simultānspēles seansu bērni aizvadīja ar šaha lielmeistariem Alekseju Širovu, Ņikitu Meškovu un pirmo reizi arī ar sieviešu FIDE meistari Agnesu Ter-Avetisjanu. Turnīrus tiesāja Agapi Ter-Avetisjana, Diāna Matisone un Toms Kalniņš.

Līdzās turnīriem notika arī meistarklases un lekcijas, kuru šī gada tēma bija – psiholoģija šahā, un savā pieredzē dalījās Pasaules Šaha olimpiādes, pasaules un Eiropas čempionātu dalībniece, Latvijas čempione šahā Elizabete Limanovska.

“Rudaga-Kaissa 2023” rezultāti: chess-results.com.

No 2023. gada 3. augusta līdz 8. augustam Kazahstānas pilsētā Aktavā notika pirmais pasaules skolu komandu čempionāts šahā. Tas tika aizvadīts divās vecuma grupās (U-12 un U-18) ar pussimts valstu pārstāvju piedalīšanos, arī Latvijas.

Latvijas valsti U-18 vecuma grupā pārstāvēja Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas komanda, kurā spēlēja Marija Kuzņecova, Andrejs Freibergs, Reinis Valdats, Vadims Aleidzāns un Darja Zubova.

Nolikums paredzēja Šveices sistēmas astoņas rapida kārtas ar apdomas laiku 45 minūtes partijai plus 10 sekundes par gājienu. Cīņas notika formātā četri pret četri. Latvijas komanda pēc starta reitinga bija astotā, tomēr turnīra gaitā šo augsto latiņu neizdevās noturēt. Ģimnāzisti izcīnīja četras komandu uzvaras un cieta arī tikpat daudz zaudējumus. Rezultātā 22.vieta 43 komandu konkurencē.

Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas komanda
Foto no facebook.com/sahsirmode

Individuāli punktu ziņā visraženākā no mūsējām bija Marija Kuzņecova. Viņai sešas uzvaras, viens neizšķirts un zaudējums tikai pret visa turnīra pirmo numuru, starptautisko meistaru Isiku Kanu (Turcija, 2374). Tieši viņa pārstāvētā Stambulas ENKA augstskola kļuva par turnīra uzvarētāju. Andrejs Freibergs un Reinis Valdats astoņās partijās iekrāja pa 4 punktiem, Vadimam Aleidzānam 2 punkti četrās cīņās, bet Darjai Zubovai punkts četrās.

Visas komandas, dalībnieki un rezultāti apskatāmi chess-results.com

Oficiālā mājaslapa: https://wstcc2023.fide.com/

No 2023. gada 7. augusta līdz 13. augustam Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā Rīgā notika Ziemeļeiropā lielākais un viens no prestižākajiem starptautiskajiem šaha festivāliem “RTU Open 2023”. Galvenajā jeb A turnīrā 201 dalībnieku konkurencē par uzvarētāju kļuva starptautiskais meistars no Norvēģijas Elhams Abdrlaufs.

Elhams Abdrlaufs deviņās turnīra kārtās izcīnīja 7,5 punktus un ieguva galveno balvu – 2500 eiro. Izcīnot par puspunktu mazāk nekā uzvarētājs, 2. līdz 7. vietu dalīja seši šahisti. Nosakot iegūtās vietas pēc papildrādītājiem, starp viņiem par labākajiem tika atzīti lielmeistars Ēriks Blomkvists (Zviedrija) un starptautiskais meistars no Moldovas Dragošs Ceress. Par labāko Latvijas pārstāvi A turnīrā kļuva šā gada valsts čempions, lielmeistars Toms Kantāns – viņam ir 20. vieta kopvērtējumā.

Galvenā jeb A turnīra rezultāti: chess-results.com.

“RTU Open 2023” bija jau 12. starptautiskais šaha festivāls, kuru tradicionāli rīkoja Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) un Latvijas Šaha federācija (LŠF).

šaha turnīrs RTU Open 2023
Foto no www.sahafederacija.lv

Tas ilga deviņas dienas, pulcējot vairāk nekā 700 dalībniekus no 29 pasaules valstīm – no lielmeistariem līdz bērniem un jauniešiem.

Festivālā notika 11 dažādi turnīri. Amatieru jeb B turnīrā par 1.vietas ieguvēju kļuva Dmitrijs Tokranovs no Rīgas, iegūstot 7,5 no 9 iespējamiem punktiem. Viņam ar 7 punktiem sekoja Nikolajs Katišonoks no Latvijas un Kristers Lagerborgs no Zviedrijas. Savukārt jauniešu jeb Y turnīrā nepārspēts palika Filips Freibergs, kuram deviņās partijās visas uzvaras. Jaunajam rīdziniekam ar 6,5 punktiem sekoja pieci spēlētāji. Pēc papildrādītājiem 2. vietu ieguva Lauma Mieriņa, bet 3. vietu Karols Melkuhs no Polijas.

Amatietu jeb B turnīra rezultātichess-results.com
Jauniešu jeb Y turnīra rezultāti: chess-results.com

Turnīrā norisinājās arī divi nedēļas nogales amatieru turnīri. Pirmajā (C turnīrā) uzvaru svinēja Igaunijas pārstāvis Platons Jans Ivanovs, aiz sevis atstājot Romānu Safonovu un Jāni Mihaelu Matisonu no Latvijas, bet otrajā (D turnīrā) ar vienādu punktu skaitu (seši punkti no septiņiem iespējamiem) finišēja četri šahisti. Vērtējot papildrādītājus, uz goda pjedestāla kāpa trīs latvieši – Gatis Blūmentāls, Eduards Vuškāns un Ronalds Kruzītis.

C turnīra rezultāti: chess-results.com
D turnīra rezultāti: chess-results.com

Ātrspēles jeb blica turnīrā, kurā piedalījās 224 dalībnieki, par labāko kļuva Zviedrijas pārstāvis Vitalijs Sivuhs, kuram sekoja starptautiskais meistars no Armēnijas Mamikons Garibjans un A turnīra uzvarētājs Elhams Abdrlaufs. Ātrspēles turnīrs notika pēc festivāla uzvarētāju apbalvošanas.

G turnīra rezultāti: chess-results.com

Arī festivāla atklāšanā notika gan ātrspēles (E turnīrs), gan ātrā šaha (rapida) jeb F turnīrs.
E turnīra rezultāti: chess-results.com
F turnīra rezultāti: chess-results.com

No 2023. gada 12. augusta līdz 19. augustam Nīderlandes pilsētā Eindhovenā notika U-16 pasaules jauniešu šaha olimpiāde, kurā Latvijas izlase 63 komandu konkurencē ieņēma 22.vietu, kas ir atkārtots augstākais panākums šādos šaha forumos. Sešu dienu turnīrā kopumā startēja 252 jaunie spēlētāji no 47 federācijām.

Šahiste WFM Agnesa Stepania Ter-Avetisjana pie ceturtā galdiņa
WFM Agnesa Stepania Ter-Avetisjana pie ceturtā galdiņa ieguva trešo labāko punktu summu. Foto no www.sahafederacija.lv

Četrus komandu mačus Latvija uzvarēja, divus aizvadīja neizšķirti, bet trīs zaudēja. Diemžēl, arī pēdējā mačā pret Rumāniju zaudējums, kas neļāva kopvērtējumā pirmo reizi iekļūt labāko divdesmitniekā. Summā mūsējiem 10 punkti no 18. Par čempioniem ar 17 punktiem kļuva Ķīna, kam sekoja Turcija (15 punkti) un Grieķija (13 punkti).

Vissekmīgākā no Latvijas pārstāvjiem bija WFM Agnesa Stepania Ter-Avetisjana (1889), kura 9 partijās ieguva 7 punktus, kas bija trešā labākā punktu summa pie 4.galdiņa. Arsēnijam Savičevam (2136) 4,5 punkti pie 1. galdiņa, Aleksejam Adamovičam (2000) 5 punkti pie 2. galdiņa, bet Miķelim Vingrim (2031) – 4 punkti pie 3. galdiņa.

Visi rezultāti apskatāmi chess-results.com, bet turnīra oficiālā mājaslapa pieejama youtholympiad2023.fide.com.

Šī ir jau ceturtā olimpiāde, kurā startēja Latvijas U-16 jaunieši. Pērn Nahičevānā (Azerbaidžāna) mūsējie arī finišēja 22. vietā, 2018.gadā izlase ieņēma 33.vietu, bet 2016.gadā – 26.pozīciju.

No 2023. gada 18. augusta līdz 20. augustam Lietuvas pilsētā Panevēžā notika jau 36. starptautiskais tradicionālais šaha festivāls “Panevežys Open”, kura ietvaros aizritēja trīs turnīri ar sešu valstu dalībnieku piedalīšanos. “Panevėžys Open” A turnīrs bija galvenais no visiem, ar klasisko laika kontroli 60 minūtes partijai plus 30 sekundes par gājienu. Tajā startēja 57 šahisti, kuriem trijās dienās bija jāaizvada 7 kārtas.

Finišā pa 5,5 punktiem ieguva trīs spēlētāji. Pēc papildrādītājiem 1. vietā ierindojās lietuvietis Dariušs Višķelis (2122), 2. vietā Emīls Jānis Mieriņš (2174), bet 3. vietā Oļegs Krivonosovs (2363) no Latvijas.  Emīls Jānis Mieriņš pēdējā kārtā ar melnajām figūrām uzvarēja galveno reitingfavorītu FM Piju Stremāviču (Lietuva, 2378), tādējādi nodrošinot iekļūšanu labāko trijniekā. Mūsu jaunais šahists bija labākais arī U-18 vērtējumā.

Ar 5 punktiem 7.vietu izcīnīja Rihards Bekasovs (2076), bet Naomi Maklakova (1744) noslēdza labāko desmitnieku. Viņai arī tika labākās dāmas balva. Tas lielā mērā izdevās, pateicoties pēdējās kārtas uzvarai pār tautieti Sofju Vasiļjevu (1794). Neskatoties uz neveiksmi, Sofjai Vasiļjevai dāmu konkurencē 3.vieta.

B turnīrā Ernestam Strekalovam (1271) izdevās izcīnīt 2.vietu U-12 vērtējumā. Viņam noslēgumā 4,5 punkti no 7 iespējamajiem un 12.vieta kopējā vērtējumā.

A turnīrā startēja 18 Latvijas šahistu, bet B turnīrā divi. Rezultāti apskatāmi chess-results: Open AOpen B.

Turnīra balvu ieguvēji
Foto no www.sahafederācija.lv
Ernests Strekalovs
Foto no www.sahafederacija.lv

Rakstā izmantotie avoti:

  1. Festivālā “Rudaga-Kaissa” cīnījās vairāk nekā 200 dalībnieki no piecām valstīm
  2. Debijas skolu komandu čempionātā startēja arī komanda no Latvijas
  3. “RTU Open 2023” uzvar 18 gadus jaunais meistars no Norvēģijas Elhams Abdrlaufs
  4. Latvijas izlasei 22.vieta pasaules jauniešu olimpiādē
  5. Latvijas šahistiem labi panākumi tradicionālajā “Panevėžys Open”