Rīgas 49.vidusskolas atklātais šaha čempionāts

Rīgas 49.vidusskolas šaha čempionāts
Bērnu turnīri Skolas čempionāts

2024.gada 23.maijā notika pirmais Rīgas 49. vidusskolas atklātais šaha čempionāts. 

Sacensībās piedalījās 60 dalībnieki, to vidū 50 skolēni no Rīgas 49.vidusskolas un 10 ielūgtie viesi – skolēni no citām Rīgas skolām. Čempionātā tika izspēlētas 7 spēļu kārtas ar laika kontroli 6 minūtes katrai partijai un 5 sekundes par izdarīto gājienu.

Par turnīra absolūto uzvarētāju un Skolas šaha karali kļuva 7.a klases skolēns Eduards Kalniņš, kurš uzvarēja visas 7 spēles. Par uzvarētāju meiteņu konkurencē un Skolas šaha dāmu kļuva 5.b klases skolniece Lea Treigute, izcīnot 5 punktus.

Vismaz 15 dalībniekiem šīs bija pirmās šaha sacensības un ļoti vērtīga pieredze, kas noderēs turpmākajā šaha apgūšanas procesā. Rīgas Šaha skolas treneres Nellija Maklakovas nodarbības notiek jau 4.mācību sezonu un pēdējos divus gadus apmācība notiek divās grupās. Vecākajā grupā ir izauguši labi šahisti ar spēcīgām 2.sporta klasēm un, turpinot mācīties, ceram jaunajā mācību gadā sagaidīt pirmās sporta klases normu izpildīšanu. Savukārt jaunākajā grupā, mācību gadam noslēdzoties, jau vairāki audzēkņi ir sasnieguši 4.sporta klases normu. Abas mācību grupas ir piepildītas dubultā un jaunus audzēkņus pašlaik nav iespējams uzņemt. 

Interesanti, ka skolas čempionātā partijā Nora Ābele pret Henriju Pebo tika uzstādīts garākās partijas rekords -191 gājiens. Par partijas norisi – kā tas varēja notikt? Tā vietā, lai Nora sauktu palīgā karali un sekmīgi ievadītu bandinieku dāmā, tika veikti ļoti daudz nevajadzīgu gājienu ar torni. Turpinājumā bandinieka mēģinājums aizmukt garām karalim cieta neveiksmi un tas tika notverts. Norai bija arī vēl viens bandinieks, kas devās dāmā, taču arī tas apstājās pie ceturtās līnijas un tālāk netika. Atkal tika veikti ļoti daudz atkārtojošie gājieni, līdz kamēr tiesneši fiksēja neizšķirtu.

Otra interesanta cīņa izvērsās Ernestam Ābolam pret Anci Ceļmalnieci. Galotnē Ernestam bija izveidojies dažu bandinieku un kvalitātes (tornis pret laidni) pārsvars, taču, ēdot jau nākamo bandinieku, tornis tika “uzdurts uz dakšiņas”. Un Ances laidnis to zibenīgi apēda. Tālāko cīņu jau noteica meistarība un pieredze, kur sekoja karaļu aktivitāte un bandinieku virzīšana dāmā. Šoreiz Ance neveiksmīgi sadalīja darbus starp laidni un karali. To Ernests veiksmīgi izmantoja, sekmīgi ievirzot bandiniekus dāmā un gūstot uzvaru.

Savukārt spraiga šaha cīņa norisinājās starp Manu Treigutu un Eduardu Kalniņu, lai noskaidrotu kurš tad kļūs par skolas šaha karali. Torņu galotnē, pie līdzīga bandinieku skaita, Eduards bija iedzinis Manu gājienu trūkumā jeb Zucvangā. Un, meistarīgi izmantojot situāciju, kad Manu bija spiests atkārtot vienus un tos pašus gājienus ar torni vai karali, Eduards lēnām apspēlēja savu pretinieku. Gūstot uzvaru savstarpējā cīņā, Eduards izcīnīja 1. vietu un titulu – Skolas šaha karalis.

Kopumā sacensībās tika apbalvoti 10 labākie zēni un 8 labākās meitenes.

Zēniem

 1. vieta Eduards Kalniņš, 7 punkti, 7.a klase, Rīgas 49.vidusskola –  Skolas šaha karalis
 2. vieta Manu Treiguts, 6 punkti, 3.a klase,Rīgas 49.vidusskola
 3. vieta Maksims Ivanišvilli, 5,5 punkti 6. klase, Rīgas 89.vidusskola
 4. vieta Ernests Ābols, 5 punkti, 4.a klase Rīgas 49.vidusskola
 5. vieta Edvards Galviņš, 5 punkti, 5.b klase Rīgas 49.vidusskola
 6. vieta Oskars Pakula, 5 punkti, 4. klase Valda Zālīša sākumskola
 7. vieta Emīls Dzilna, 5 punkti, 3.a klase, Rīgas 49.vidusskola
 8. vieta Teo Kazanovs, 5 punkti, 2 klase, Rīgas Centra humanitārā vidusskola
 9. vieta Ernests Bērzkalns, 4 punkti, 5.b klase Rīgas 49.vidusskola
 10. vieta Ruslans Zaharovs, 4 punkti, 3. klase, Rīgas 21.vidusskola

Meitenēm

 1. vieta Lea Treigute,5 punkti 5.b Rīgas 49.vidusskola –  Skolas šaha dāma
 2. vieta Ance Ceļmalniece, 5 punkti 5.a Rīgas 49.vidusskola
 3. vieta Gabriela Šurunova, 5 punkti 1. klase Centra humanitārā vidusskola
 4. vieta Kate Adria Kubuliņa, 5 punkti, 4.a klase Rīgas 49.vidusskola
 5. vieta Alise Vētra, 5 punkti, 2.a klase Rīgas 49.vidusskola
 6. vieta Viktorija Roze Sekstone, 4,5 punkti, 5.a klase Rīgas 49.vidusskola
 7. vieta Emīlija Rinmane, 4 punkti, 4.a klase Rīgas 49.vidusskola
 8. vieta Frīda Legzdiņa, 4 punkti, 3. klase Valda Zālīša sākumskola

 

Visi sacensību rezultāti apskatāmi šeit.

Paldies Rīgas 49.vidusskolas vadībai par atbalstu turnīra organizēšanā. Paldies Rīgas Šaha skolas treneriem Aleksejam Pakulam un Nellija Maklakovai par turnīra organizēšanu un tiesāšanu.

Par medaļām un pārsteiguma balvām bija parūpējusies šaha trenere Nellija Maklakova, 1.-3.vietu labākajiem zēniem un meitenēm tika Rīgas Šaha skolas diplomi.

Sacensību foto galerija: