Pasaules U16 jauniešu Olimpiāde Nahičevānā

Komandu turnīri Pasaules šaha olimpiāde

10.10.2022. Nahičevānā (Azerbaidžāna) noslēdzās pasaules olimpiāde U-16 vecuma grupas komandām, kurā piedalījās 34 vienības no 23 valstīm. Latvijas izlase turnīru pabeidza 22.vietā.

Deviņās spēļu dienās mūsu komanda izcīnīja četras uzvaras un piecas reizes atzina pretinieku pārākumu. Ar 8 punktiem no 18 iespējamajiem Latvija dalīja 19. līdz 27.vietu, bet papildrādītājs to ierindoja 22.pozīcijā, par sešām vietām zemāk nekā starta reitings.

Spēlējot četri pret četri, Latvijas jaunieši uzvarēja Ēģipti (4:0), DĀR 3 (3:1), Azerbaidžānu-Sumgaitu (2,5:1,5) un Hongkongu (3:1). Neveiksmes bija pret Turcijas sarkano komandu (0:4), Azerbaidžānu 2 (1,5:2,5), Meksiku (1,5:2,5), Bangladešu (1:3) un Mongoliju (1,5:2,5). Kā redzams, trīs zaudējumi bija minimāli, arī, diemžēl, pēdējā kārtā.

Par čempioniem kļuva Turcijas baltā komanda, kas pieveica savus pretiniekus visos mačos. Otrā finišēja Uzbekistāna, bet trešā bija mājiniece Azerbaidžāna.

Visi rezultāti apskatāmi chess-results.com.

Individuāli no mūsējiem punktu ziņā vislabāk nostartēja Naomi Maklakova (1625). Viņa bija vienīgā meitene komandā (un viena no jaunākajām visā olimpiādē), tādēļ nācās aizvadīt visas deviņas partijas. Rezultātā 6 punkti no 9 un neliels reitinga pieaugums. Maratam Francam (1976) 3,5 punkti 7 partijās, pa 2,5 punktiem ieguva Jevgēņijs Springis (2057), Aleksejs Adamovičs (2051) un Arsēnijs Savičevs (1878), savukārt Artjomam Zajakinam (1810) 1 punkts. Kapteinis un treneris bija FM Verners Putka. Visa Latvijas delegācija gan dalībnieki, gan pavadošais treneris ir no Rīgas Šaha skolas.

Verners Putka: “Visi mūsējie centās, tomēr rezultāts varēja būt labāks. Citas komandas pat ar otrajiem un trešajiem sastāviem ir augstāk par mums. Šeit pat, Nahičevānā, šahs ir obligāts priekšmets skolās divas reizes nedēļā no pirmās līdz devītai klasei. Tādā veidā masveidība pārvēršas par kvalitāti. Organizatoriskā ziņā viss bija ļoti augstā līmenī, spēlēt netraucēja nekas. Rīkotāji par visu rūpējās, piedāvāja arī dažādas ekskursijas. Daudzi vietējie pat zināja, kas ir Rīga un Latvija, bet divi tiesneši 1974.gadā Liepājā spēlēja Azerbaidžānas izlases sastāvā Tautu Draudzības festivālā, kurus rīkoja Olga Zemke!
Tagad rīt agri lidojums uz Stambulu, bet no turienes – uz mājām. Reiss uz Rīgu ir pārcelts par dienu, tādēļ būs jāpaliek Stambulā viena nakts viesnīcā”.

Latvijas U-16 izlasei šī bija treša olimpiāde. 2018.gadā komanda ieņēma 33.vietu, bet 2016.gadā – 26.

Raksts pārpublicēts no Latvijas Šaha federācijas.

Oficiālā sacensību mājas lapa.