Latvijas šaha leģendai Mildai Laubertei šogad -105!

Latvijas šaha leģenda Milda Lauberte
Šaha vēsture

Septembris un oktobris ir laiks, kad jau vairāk nekā 10 gadus notiek Rīgas Šaha skolas gadskārtējais meiteņu turnīrs Superšahiste. Šogad tas norisināsies 28. un 29. oktobrī Transporta un sakaru institūtā. Tieši rudenī Siguldā jau daudzus gadus notiek piemiņas turnīrs par godu izcilajai Latvijas šahistei Mildai Laubertei.

Latvijas šaha leģenda Milda Lauberte (pazīstama arī kā Milda Lauberte-Endzelīna) ir dzimusi 1918. gada 7.oktobrī, pirms 105 gadiem. Tieši pirms 14 gadiem, 2009. gada 19. oktobrī, Milda Lauberte devās mūžībā, atstājot aiz sevis vairākus neizdzēšamus ierakstus Latvijas šaha vēsturē. 

Pēc uzvaras Latvijas sieviešu šaha čempionātā, 1937. gadā Milda Lauberte kļuva par pirmo Latvijas šahisti, kas piedalījās Pasaules čempionātā šahā sievietēm Stokholmā. Debija nepilnu 19 gadu vecumā bija veiksmīga, izcīnīta 3. vieta pasaulē, atpaliekot vien no uzvarētājas Veras Menčikas un otrās vietas ieguvējas Klaričes Benini. Latvijas šahisti, kā varam lasīt tā laika šaha žurnālā “Šaha māksla”, patiesi lepojās ar šādu vēl nebijušu panākumu, uzsverot to, ka Milda Lauberte ir tā, kas pavērusi latvietēm ceļu uz to mērķi, kuru ikviens vēlas sasniegt, bet ko lemts sasniegt tikai vienam – pasaules meistarību.

25.08.1937. žurnāls "Šaha māksla" Nr.10
25.08.1937. žurnāls “Šaha māksla” Nr.10

Nākamajā Pasaules sieviešu šaha čempionātā Buenosairesā M.Lauberte ieguva 6. vietu. Līdz 1960. gadam Milda Lauberte 13 reizes uzvarēja Latvijas sieviešu šaha čempionātos,  kā arī spēlēja vīriešu konkurencē Latvijas šaha čempionātos 1938.  un 1945. gadā. 

Milda Lauberte,1943. gada Latvijas šaha čempione sievietēm. Foto no 07.01. 1944. laikraksta "Laikmets" Nr.2
Milda Lauberte, 1943. gada Latvijas šaha čempione sievietēm. Foto no 07.01.1944. laikraksta “Laikmets” Nr.2

Lai Mildas Laubertes panākumi mūsu jaunās šahistes iedvesmo kļūt par nākamajām Latvijas superšahistēm!