Ieskats leģendārā turnīra “Cerību kauss” vēsturē

Bērnu turnīri Komandu turnīri Skolas vēsture

Šogad Rīgas Šaha skola svin Latvijas bērnu un jauniešu atklātā komandu čempionāta “Cerību kauss” 50 gadu jubileju. Mazliet ielūkosimies “Cerību kausa” vēsturē caur tā laika presē rakstīto.

“Cerību kauss” – šaha turnīrs, kas ir izturējis laika pārbaudi un, par spīti dažādajiem izaicinājumiem šajos gados, nav mainījis savu nosaukumu, kā arī ir palicis uzticīgs Rīgas Šaha skolai kā vienam no tā organizatoriem. Par to, ka mums Latvijā ir tāds gadskārtējs komandu čempionāts tieši jaunāko klašu skolēniem, ir milzīgs prieks un lepnums, jo tieši viņi ir mūsu šaha cerības.

Atskatoties sacensību vēsturē, komandas vispirms vienmēr ir sacentušās “Cerību kausa” pusfinālā par iekļūšanu labāko komandu finālā. Katru gadu mūs ir priecējuši interesantie un savdabīgie skolēnu komandu nosaukumi, to noformējums. Kādi tik nosaukumi šajos gados nav bijuši – sākot no “Čeburaška”, “Aurora”, “Kaisa”, “Nu, pagaidi!” 20. gadsimta 70. tajos gados līdz 90. gadu komandām “Excelsior”, “Sharks”, “Kings” un “21. gadsimts”!

“Cerību kauss” ir tās šaha sacensības, par kuru norisi vienmēr ir bijusi interese un tās ir tikušas atspoguļotas ne tikai Latvijas galvaspilsētas Rīgas masu medijos, bet arī skolēnu pārstāvēto vietējo pašvaldību presē, kā piemēram, Kuldīgas, Bauskas, Madonas, Jēkabpils.

1975. gada rakstā Skolotāju Avīzē var lasīt, ka “Cerību kausa” izcīņā togad spēkiem mērojās Rīgas skolu visjaunākie audzēkņi (1964.gadā dzimušie un jaunāki), kuri startēja treneru grupu izlasēs –  4 zēni un 1 meitene. Ceļojošo kausu, kas bija piepildīts ar konfektēm, saņēma trenera P.Šadurska komanda “Aurora”. 2.vietu izcīnīja komanda “Čeburaška”(treneris M.Aršanskis), 3.vietā ierindojās “Rīgas tornis”(treneris P.Šadurskis), 4.vietā – “64”(treneris P.Šadurskis), 5.vietā – “Kaisa-75”(treneris A.Akmentiņš), bet 6.vietā – “Nu, pagaidi”(treneris P.Podnieks).

Savukārt, citā publikācijā no laikraksta “Sports” uzzinām, ka 1983. gadā Rīgas šaha BJSS (bērnu un jaunatnes sporta skolas) organizētajās sacensībās visjaunākajiem  (1972.g.dzim. un jaunākiem) šahistiem “Cerību kauss” priekšsacīkstēs piedalījās 28 šaha skolas treneru komandas. Par ceļojošo kausu tajā gadā cīnījās Tallinas, Ļvovas, Narvas, Kedaiņu, Kuldīgas un Rīgas rajona šahisti kopā ar piecām labākajām mājinieku komandām. Uzvarēja Kedaiņu komanda “Nevežis”. 2. un  3. vietā Rīgas Šaha skolas treneru N.Dubrovina un V.Rožlapas komandas “Drakons-83” un “Jaunība”. Zīmīgi, ka individuāli viens no labākajiem rezultātiem bija Aleksejam Širovam, nākamajam šaha lielmeistaram.

1989. gadā “Cerību kausā-89” piedalījās  44 komandas ar norises vietu Rīgas Sporta pilī. Ir jau jūtama Latvijas Atmodas elpa, sāk parādīties tādi nosaukumi kā “Mazā Ģilde”, kas 70.gados diez vai būtu iespējams. No laikraksta “Sports”  publikācijas uzzinām, ka iepriekšējā gadā Rīgas Šaha skolas trenera M.Aršanska komanda “Čeburaška” ir uzvarējusi tā laika galvenajā “Cerību kausa-88” turnīrā, kas bija Vissavienības mēroga fināla sacensības ar kvalifikācijas ziņā spēcīgu jauno šahistu piedalīšanos. 1. vietu 1989. gadā ieguva treneru M.Moskoviča un M.Aršanska komanda “Mazā Ģilde”, 2.vietā atstājot Kuldīgas “Rumbu”. Trešā godalga tika Rīgas “Nezinītim”.

20. gadsimta 90. gados manāma starptautiska pieskaņa šo sacensību rīkošanā, kā arī komandu nosaukumos var just angļu valodas klātbūtni. 1992. gadā, kā rakstīja tā laika presē,  Rīgā bija ieradusies 41 komanda no Baltijas valstīm un Kijevas. 1. vietu ieguva Rīgas Šaha skolas treneres Ārijas Āboliņas audzēkņu komanda “Jaunā zvaigzne”, apsteidzot viesus no Kijevas – komandu “Jupiter”. 3. un 4.vietā – Jēkabpils “Sēlija”un Rīgas Šaha skolas trenera Leonīda Borisova audzēkņu komanda “Excelsior”.

1994. gadā “Cerību kausa-94” pusfinālā, kas norisinājās Rīgas Tehniskās universitātes telpās, piedalījās 42  komandas no Latvijas pilsētām un laukiem, vienlaikus pie melni baltajiem galdiņiem sēžoties 210 bērniem. Spraigā cīņā 1. vieta – Rīgas Šaha skolas trenera Leonīda Borisova vadītajai komandai “Excelsior”, 2. vietā – Alekseja Andaburska trenētā “Ziemeļblāzma I”, bet 3. vietā treneres Tatjanas Voronovas audzēkņu komanda “Vunderšahs”. 4.-5. vietu dalīja “Baltais zirgs”(tr. Igors Sakovičs) un Jēkabpils “Helios”(tr. Gunārs Pušmucāns). 

1995. gadā  “Cerību kausa-95” pusfinālā pārliecinoši uzvarēja trenera Leonīda Borisova vadītā komanda“Excelsior”, atkārtojot savu panākumu. Arī norises vieta – nemainīgi Rīgas Tehniskās universitātes telpās, šoreiz komandu mazliet mazāk – 38. Ar Rīgas Šaha skolas treneru komandām mēģināja cīkstēties Jēkabpils, Jelgavas, Valkas, Salaspils, Maltas un Rēzeknes pārstāvji.

Savukārt, 1996. gadā “Cerību kausa-96” pusfinālā pārliecinoši 1. vietu ieguva trenera Aivara Stašāna audzēkņu komanda “21. gadsimts”, kurā spēlēja 3 meitenes un 2 zēni, no kurām Ilzi Bērziņu šodien pazīstam kā šaha lielmeistari. 

Lasot informāciju par godalgoto vietu komandu sastāviem, kā arī par  labākajiem individuālajiem rezultātiem pie to galdiņiem, varam atpazīt arī vairākus tā laika jauno šahistu vārdus, kuri, par spīti visam, dziļi sirdī ir palikuši  uzticīgi šaham un tam, ko šaha skolā ir iemācījušies, un ir saistījuši savu profesionālo nodarbošanos ar šahu.

Tas tikai pierāda, cik šahs var būt aizraujošs, ka gribas ar to atkal nodarboties vēl un vēl.  Bieži vien jau citā veidā, bet … Šahs ir tas, kas vieno – gan skolas audzēkņus, gan trenerus, gan tiesnešus un šaha turnīru organizatorus. Un vecākus, kas nenogurstoši seko līdzi bērnu treniņiem un startiem sacensībās, atbalsta un, kad vajag, arī sarāj un samīļo.

Atskatoties uz “Cerību kausa” sacensību vēsturi, secinājums ir tikai viens – “Cerību kauss” ir bijis jau 50 gadus, tas šobrīd ir un notiek, tāpēc tam noteikti ir jābūt arī nākotnē, un arī fotohronikai, kas raksturotu tā vēsturi.

Treneres Vijas Rožlapas komanda Cerību kausa 1983 apbalvošanā. Ar uzvarētāju kausu tagadējais šaha lielmeistars Aleksejs Širovs.
Treneres Vijas Rožlapas komanda Cerību kausa 1983 apbalvošanā. Ar uzvarētāju kausu tagadējais šaha lielmeistars Aleksejs Širovs. 

Aicinām visus, kas sirdī jūt vēlmi dalīties ar fotogrāfijām vai stāstiem no daudzajām “Cerību kausa” sacensībām, veidot “Cerību kausa” vēsturi un fotohroniku kopā ar Rīgas Šaha skolu.

Uz tikšanos “Cerību kausa” pusfinālā un finālā, līdzi ņemot labu garastāvokli un kādu foto vai stāstu no raibās šaha dzīves!

Rakstā izmantotā literatūra:

 1. Bogdanovs A. Šahs//Padomju Dzimtene (Kuldīga). – Nr.28. – 04.03.1989.
 2. Bergs M. Šaha hronika//Komunisma Ceļš (Bauska). – Nr.55. – 06.05.1980.
 3. Vanaga I. “Cerību kauss”//Stars (Madona)/Sports. – Nr.27. – 03.03.1988.
 4. Mileika J. Šahs//Padomju Daugava (Jēkabpils)/Sports.- Nr.23. – 25.02.1988.
 5. Žuravļovs N. Skolēni pie šaha galdiņiem//Skolotāju Avīze.- Nr.43.- 22.10.1975.
 6. Berķis E. Šahs//Sports. – Nr.84. – 01.06.1983.
 7. Paune I. Cerības turpinās//Sports. – Nr.31. – 26.02.1989.
 8.  “Cerību kauss” Šahs//Sports.- Nr.81. – 26.05.1992.
 9. Berķis E. Vienpadsmitgadīgie no Excelsior//Sports. – Nr.99. – 27.04.1994.
 10. Uldriķis A. Uz augšu! //Sports. – Nr.81. – 03.04.1995.
 11. Uldriķis A. Meitenes uzvar zēnus//Sports. – Nr.81. – 03.04.1996.

Foto no raksta autores Ilzes Ķempeles personīgā arhīva