Vēlam veiksmi un izdošanos, jaunajā mācību gadā ieskrienoties, un piedāvājam atskatīties uz vasaras šaha notikumiem, kuros lielā mērā bija iesaistīti arī daudzi Rīgas Šaha skolas audzēkņi. 

Vasara ir tas laiks, kad arī spēlējot šahu, ir iespējams būt tuvāk dabai, sauļoties, peldēties un veikt dažādas sportiskas aktivitātes. Domājams, ka zināmais teiciens “Veselā miesā vesels gars!” šeit ir īsti vietā, ko noteikti nevajadzētu aizmirst arī citos gadalaikos. 

Viens no pirmajiem vasaras šaha turnīriem bija "Baltic Youth Open" bērnu ātrā šaha (30+30) turnīrs Liepājā, kas noslēdzās 6. jūnijā. No mūsu audzēkņiem labākos rezultātus parādīja 

Artjoms Tolmačevs, kurš uzvarēja 2007. - 2010. dz. g. grupā, 

Naomi Maklakova, kura uzvarēja meiteņu 2009. – 2010. dz. g. grupā, 

Jevgenijs Filipovs, kurš uzvarēja vecākajā grupā (2003. - 2006. dz. g.)

Ātrspēles turnīrā labākais jaunietis bija Miķelis Vingris 

 

9. un 10. jūnijā norisinājās Latvijas komandu čempionāta pirmais posms, šajā turnīrā piedalās ne tikai daudzi mūsu audzēkņi, bet arī Rīgas Šaha skolas absolventi un treneri.  

Viena no populārākajām aktivitātēm vasarā daudziem RŠS audzēkņiem bija pavadītais laiks vasaras nometnē Mežezerā, RŠS trenera Aleksandra Smirnova vadībā. Šajā nometnē bērniem bija lieliska iespēja no 11. līdz 20. jūnijam piedalīties dažādos šaha turnīros, trenēties šahā, nodarboties ar sportu, spēlēt spēles, peldēties un vienlaicīgi gan sacensties, gan saliedēties savā starpā. Šī nometne, kas notiek, sadarbojoties RŠS un atpūtas bāzei “Mežezers” jau ierasti katru gadu tiek pieprasīta lielākā apjomā, nekā ir tās ietilpība. Nometnes saimnieki dara visu, lai tajā būtu patīkami uzturēties un šī gada lielākais jaunums bija tikko izveidotā modernā konferenču zāle, kurā varēja lieliski aizvadīt šaha turnīrus. Salīdzinot ar 2017. gadu, jūtami pieauga dalībnieku stiprums sporta klašu ziņā, kas ir viens no galvenajiem kritērijiem, kā tiek noteikts, kuri dalībnieki tiek pie ierobežotajām vietām nometnē. 

Dažas RŠS treneres Diānas Matisones uzņemtās bildes no Mežezera nometnes. 

Vairāk bilžu šeit.

Mežezera nometnes šaha turnīru rezultāti un uzvarētāji

Ātrspēles turnīrs: Arsenijs Savičevs

Klasifikācijas turnīrs 3. sporta klasēm: Kristers Auziņš

Klasifikācijas turnīrs 2. sporta klasēm: Rinalds Aprups

Klasifikācijas turnīrs 1. sporta klasēm: Kristaps Zass

Tempo turnīrs: Artjoms Tolmačevs

Zviedru šahs: In vino veritas... /Dana Matisone, Arsenijs Ovčinkins

Fišera šahs: Arsenijs Savičevs 

 

20. jūnijā noslēdzās festivāls “BALTIJA CUP 2018” Lietuvā, Palangā, kura ietvaros tika aivadīti 7 turnīri ar kuplu Latvijas spēlētāju dalību. Zonālā turnīra posmā uzvarēja lielmeistars Ņikita Meškovs, kurš ir Rīgas Šaha skolas audzēknis, bet otro vietu ieguva RŠS treneris Arturs Neikšāns. 

22. un 23. jūnijā Minskā aizvadīts jau otrais Pasaules čempionāts ātrajā šahā un ātrspēlē vecuma grupās U-8, U-10 un U-12 zēniem un meitenēm. Šoreiz labākā no mūsējām bija Naomi Maklakova (RŠS), kura ar 5,5 punktiem ieņēma 17.vietu U-8 meiteņu vērtējumā (startēja 60 jaunās šahistes). Atgādināsim, ka pērn Minskā Miķelis Vingris (RŠS) U-8 vecuma grupā ātrajā šahā izcīnīja bronzas medaļu. 

8. jūlijā noslēdzās 7. Starptautiskais šaha festivāls "Vidzemes vasara". Šī gada festivālā īpašs uzsvars bija tieši uz bērniem un jauniešiem, sacensībās startēja 81 jaunais šahists. Bērnu un jauniešu galvenajā jeb A turnīrā kopvērtējumā un arī savā vecuma grupā (U-12) uzvaru izcīnīja Kristaps Zass no Rīgas Šaha skolas. 

29. jūlijā finišēja Čehijas šaha festivāls Pardubicē "Czech Open", kas bija vērtīgs turnīrs daudziem Latvijas jaunajiem šahistiem. Jau ierasta daudzu gadu tradīcija ir Rīgas Šaha skolas trenera Leonīda Borisova organizētais kopīgais brauciens ar autobusu uz un no minētā festivāla.

Krāšņi un ar vērienu no 2. līdz 5. augustam tika aizvadīts šaha festivāls “Liepājas Rokāde”, kurš šogad notika jau 25. gadu pēc kārtas. Tā ietvaros Latvija izcīnīja uzvaru mačā pie 100 galdiņiem pret Lietuvu. 

Uzreiz nākamajā dienā startējušais "RTU Open 2018" deva iespēju sacensties gan ar Pasaules klases spēlētājiem A turnīrā, gan 4 citos klasiskajos un 2 ātrspēles turnīros. 
A turnīra reitingfavorīts Latvijas lielmeistars Igors Kovaļenko ilgi atradās turnīra vadošajās pozīcijās, tomēr piedzīvotais zaudējums 7. kārtā gala iznākumā pēc 9 kārtām deva 4. vietu.  
B turnīrā uzvaru svinēja Fide meistars Dmitrijs Tokranovs (RŠS)
Jāatzīmē arī Dāvida Pikša (RŠS) ieņemtā 2. vieta D turnīrā, kas bija labākais rezultāts starp jauniešiem un turklāt deva rekordlielu pieaugumu klasiskajā elo reitingā, attiecīgi, 110 punktus. 

No 7. līdz 15. augustam Čehijas kūrortpilsētā Kouti nad Desnou aizvadīts Eiropas Savienības čempionāts šahā jauniešiem, kurā startēja Naomi Maklakova (U-8), Miķelis Vingris (U-10), Kristaps Zass (U-12) un Emīls Jānis Mieriņš (U-14). Labāko rezultātu no mūsējiem pārādīja Naomi Maklakova, kurai 8. vieta kopvērtējumā un 4. vieta meiteņu konkurencē.

No 14. līdz 16. augustam norisinājās Vasaras Starptautiskais atklātais šaha turnīrs bērniem un jauniešiem ar Jūrmalas domes atbalstu Rudaga – Kaissa 2018. Tā ietvaros viesnīcā “Semarah hotel Lielupe” notika dažādu sporta klašu ātrā šaha turnīri, kā arī apvienotais ātrspēles turnīrs. Trešo sporta klašu turnīrā uzvarēja Toms Jeronovičs (RŠS), savukārt otrajām sporta klasēm triumfēja cits RŠS pārstāvis Ostins Pavlovs un arī pašos stiprākajos turnīros, gan pirmo sporta klašu turnīrā, gan ātrajā šahā labākie bija mūsējie, attiecīgi, Kirills Bogdanovičs un Ivans Mjatežs. 

18. augustā Valkā notika sīva cīņa ar Igauniju, kas noslēdzās ar neizšķirtu rezultātu, 50:50. 

Un tad jau pašā vasaras izskaņā Rīgā, izstāžu centrā “Ķīpsala” notika medijos plaši atspoguļotais un vērienīgais Eiropas jauniešu čempionāts šahā. Latviju pārstāvēja 103 jaunie censoņi, no kuriem lielākā daļa ir pašreizējie RŠS audzēkņi un arī labāko rezultātu īpašnieces Marija Kuzņecova, Ramona Golsta un Elizabete Limanovska, kuras visas iekļuva labāko divdesmitniekā, ir mūsējās.  

Ja kāds turnīrs, aktivitāte, vai lielisks rezultāts tika izlaists šajā vasaras šaha notikumu apskatā, bet ir vēlme ar to tomēr iepazīstināt šīs mājaslapas apmeklētājus, tad lūgums par to dot ziņu Rīgas Šaha skolas Facebook lapā

Jāpiebilst, ka ir tiešām liels prieks arī par tādiem pasākumiem, kur šahs ir tikai neliela daļa, vai arī galvenais uzsvars tiek likts uz to, lai dalībnieki vienkārši labi pavadītu laiku, bez nopietnām sacensībām raksturīgās spriedzes un atbilstoši, dažādu stingru noteikumu ievērošanu. Šajā sadaļā atbilstoši var minēt tādus interesantus pasākumus, kā 18. un 19. augustā Vērmaņdārzā notikušo Rīgas latviešu biedrības 150. jubilejas pasākumu Rīgas pilsētas svētku ietvaros 

un pagalma ballīti “Rīgas Street Food Garša. Andris Ozols” Jaunajā Teikā 23. augustā. 

Paldies visiem iesaistītajiem par šaha popularizēšanu un attīstīšanu Latvijā!